şükela:  tümü | bugün
  • umrumda olmayan zarardır.

bim'in 27 tl'ye sattığı çayı 35 tl'ye satıyor küçük esnaf dediğiniz.

ama onlar sürümden kazanıyor diyenler bi siktirsin gitsin lütfen. devir ekonomi devri kimse kusura bakmasın.

favori sıralamamı da yapayım.
    1- bim
    2- migros
    3- a101
    4- şok

edit: imla.
  • sadece küçük esnafa değil türkiye ekonomisine zarar vermişlerdir. bu tip süper marketler doların ucuz olduğu zamanlarda hep ithalat yaparak hem cari dengeye tecavüz etmiş ve dövizi yurtdışına akıtmışlardır. aynı zaman da küçük esnafı bitirerek tekelleşmiş böylece adil rekabet kavramını ve serbest piyasa ekonomisini de sikip atmışlardır.

edit : olsunlar olmasınlar demiyorum ama planlı,programlı, denetimli olsun öyle her mahalleye bir bim bir şok açmak ülkede yaşayan bebeğinden memuruna çiftçisinden siyasine kadar herkese zarar verir. bu zarar öyle 3 gün 3 hafta 3 ayda görünmez. bu yüzden dış güçler plan program yaparken en az 5 yıllık 10 yıllık 25 yıllık programlar yapıp ona göre çalışırlar.

edit 2 : yahu amına koyayım bu entryden nasıl benim mahalle bakkalı olduğumu fikrine kapıldınız. sikeyim sizin şu önyargılarınızı ben.
    tekelleşme diyorum, ithalat diyorum, serbest piyasa, adil rekabet diyorum adam bana

--- spoiler ---

küçük mağaranda beni sikemediğin için üzüldün mü pezevenk bakkal

--- spoiler ---

diye mesaj atıyor. vay babanın şarap çanağına yaa......
  • zarar değildir. küçücük tüccarın proleterleşerek yedek sanayi ordusuna katılıp emek arzının arttırılması ve dolayısıyla ücretlerin düşürülmesi yanı sıra küçücük ticaret rantının aktarımıyla sermayenin merkezileşmesidir. laf aramızda, en hızlı ve etkin olarak son iktidar döneminde uygulanmıştır.

(bkz: sermayenin merkezileşmesi)
    (bkz: proleterleşme)
  • inan umrumda olmayan zarardır. sonra vereyim desem kabul etmez, nakitim yok desem kart çekmez. nakit olsa para üstü veremez. kimse kusura bakmasın ekmeği de bimden alıyorum suyu da.
  • kapitalizm deniyor buna. kaliteli hizmet ve ürünü düşük maliyetle çok alternatifli bir şekilde kim satarsa ona gidiyoruz almaya.

güzel bi söz var, bayılıyorum gerçekten..
    "kimse sana karşı değil, herkes kendinden yana.. "
    küçük esnaf arkadaşlar lütfen suçu müşteride aramayın, kimse sizlere karşı değil, herkes kendinden, kendi kesesinden yana. nerede daha iyisi ve ucuzunu bulabilirsek oradan alıyoruz.
  • şeffaf ekmek poşeti dahi vermeyen mahalle bakkalından sonra ekmeğimi her zaman a101'den alıyorum.
  • küçük esnafı sikeyim dediğim zarardır. ulan kapısından her girdiğim esnaf kazıklamaya mı çalışır?

geçen gün evdeki sigorta arızalandı. n11'e baktım siemens türkiye kendi adına mağaza açmış 116 tl'ye kargo dahil satıyor. düşündüm, ulan n11 komisyonu var, kargo parası var. dur dedim toptancıya gideyim. aynı mala 120 tl + kdv fiyat çekti. he bide nakit. ben bir daha dükkan kapısının önünden geçmem.
  • bakkal sanki babasının hayrına satıyor. sanki bedava veriyor. banane onun edeceği kardan. ben nerede uygunsa oradan alırım. üzerine bir ton fark koyarken o zararı hiç düşünmüyorlar.

zerre umurumda olmayan zarar.
  • zamaninda buyuk marketler icin bir duzenleme varmis, sehirden x kilometre uzakta olacak diye daha sonra ne oldu hakim degilim konuya.

a101, bim gibi discounterlar(indirim market sanirim) sadece kucuk esnaftan degil buyuklerden de migros,carrefoursa cok ciddi bir pay caliyorlar.

igneyi baskasina, cuvaldizi kendinize;

1- fiyat,birim fiyat sebepleri; discounterlar benzer urunleri muadilleriyle beraber daha uygun fiyata satabiliyorlar. ornek vermem gerekirse gecenlerde rus salatasi mahallete bakkalinda 5 tl iken bim’de 2,45 tl isi.

2- fiyat etiketi; bu cok onemli bir konu, cogu kucuk noktada urunlerin fiyat etkiterleri yok. kasaya gidip surpriz yasamak istemiyor insanlar.

3- temizlik; ne yazik ki yine cogu kucuk noktanin raflari temiz degil, yerler temiz degil, magazalarin ici ferah degil, urunlerin ustunde toz bulunan noktalar bile var.

4- urun bulunurlulugu; her seyi bir yerden alabilme imkani.

5- lokasyon; 9000li rakamlar bir marka icin evet sube sayisi, zaten mahalle bakkali gibi oldular. hizmeti direkt olarak hedefledigi tuketiciye goturuyorlar.

bunun gibi 5 ana temel var bunun disinda, pazarlama algisi pl urun fiyat avantaji gibi hususlarda var.

cok net bilgi almasamda bununla ilgilide yanilmiyorsam magaza sayisi ile ilgili bir duzenleme getirelecek diye duyuyorum.

devletin gorevi zaten duzenleyici olmak.

ek olarak kucuk esnaf da kendini yenilemeli, daha fazla tuketici cekebilmek icin planli olmali. sen otur bekle temiz olma, ilgi cekme.

adamlar oturup her seye kafa patlatsin ama senden musteri calmasin.

boyle bir dunya yok kimse kusura bakmasin.
  • marketçi esnafının türkiye'ye, a101 veya bim'den daha fazla bir katkısı yoktur.
    ar-ge mi yapıyorlar, üretim mi yapıyorlar, ihracat mı yapıyorlar ki, kendileri ile aynı hizmeti daha iyi, daha ucuza veren bu indirim marketlerine tercih edilsinler veya zarar görmeleri durumunda kendileri için üzülünsün.

korunması gereken tek esnaf, ar-ge yapmaya çalışan veya ihracat yapmaya çalışan veya üretim yapmaya çalışan kobiler olabilir. al-sat yapan esnafı korumanın ülkeye bir faydası yok. liberal ekonomi çerçevesinde kim ayakta kalıyorsa kalır. bu konuda devletin yapması gereken tek şey rekabet ortamını korumasıdır. böylece tek bir firma devleşmez, tekelleşmez, tüketici de rekabetçi bir ortamda uygun fiyatlara ürün alabilir.