• 24.03.2021 tarihinde işkurdan, kursiyer olarak a101'de işe başladım. çalışmaya başladığım ilk günden itibaren mağaza sorumlusu tarafından aşırı bir şekilde şahsıma baskı yapıldı. baskıdan kastım, son kullanması gelen ürünlerin satılması için insanları resmen kandırılması istenmek.
    a101'de son kullanması biten ürünler çöp oluyor, envantere kalıyor. envanterde fazla çıktığında ise çok değerli bölge sorumluları, mağaza sorumluları prim alamıyor. tabi personelin bir şey aldığı yok, o sadece modern köle. mağaza personeli olarak sizden istenilenler kasaya bakmak, boş kaldığında mağaza toplanacak, sevkiyat geldiğinde malların dağıtımı, dizilimi yapılacak bunlara yine normal rutin işler. ancak en büyük sorun son kullanması yaklaşan olan ürünleri en çok ayran, yoğurt, süt, peynir, tatlı kasaya koyduruyorlar bunları bugün bitireceksin diye resmen emir veriyorlar. bitiremediğin taktirde gün sonunda mağaza sorumlusundan azar yiyorsun o yetmiyor bölge sorumlusuna söylüyor o da aynı şeyin 2 katını yapıyor, insanlara baskı yapılıyor, zulüm ediliyor. çoğu insan bu devirde ekmek paramı kaybetmeyeyim diye seslenemiyor zaten aynı şeyi birkaç defa tekrarladığın zaman a101'den ihtar yiyorsun, 2.ye yediğinde iş çıkışın veriliyor. mola dedikleri şey kesinlikle yok, yemeğini yerken gözünün içine bakıyor daha yemedin mi dercesine, akşam kasa da eksiğin çıkarsa cebinden çıkıyor, envanter sayımında eksik çıkarsa sorumlu senden para istiyor. a101 kurumsal diyorlar, ancak alakası dahi yok. a101 işçilerine bildiğin köle olarak davranıyor mağazada 2 kişisin 3 kişisin her şeyi yapmanız isteniyor. sabah 7 de geliyorsun akşam 3'de 4'de çıkman gerekirken 6'da 7'de çıkartıyorlar 11 saat 12 saat ayakta çalıştırıyorlar mesai paran yok, hiçbir şeyin yok. bugün tekrar bi tartışma içerisine girdik ve işten kendim çıkmam için aşırıcı derece de onur kırıcı laflar söylendi ve artık dayanamayarak işten çıktım. o içerisine girdiğimizde ferahlık hissettiğiniz mağazanın gerçek yüzünü bir de benden dinlemenizi istedim.

edit: bir çok yazar arkadaştan destek aldım, hepinize çok teşekkür ediyorum.
  • lütfen böyle işletmelerden, baskı görseniz de kendi isteğinizle çıkmayın. durumunuzu ispatlayacak bilgi ve belge toplayın ve mahkemeye verin bunları. iş mahkemeleri genelde işçi tarafındadır. en azından uzlaşma , arabulucu vs. isterler ve biraz olsun canlarını yakmış olursunuz. hem de işsiz geçecek günleriniz için biraz paranız olur. geçmiş olsun, iş yaşamına da böyle başlamak ne bileyim, simit satarım, kendi işimi yaparım durumuna getirir insanı.. işçiler ve çalışanlar aslında çok güçlüdür ama birlik olamazlar ve tek tek avlanırlar maalesef.
  • orospu çocuğu nedir, nerelerde bulunur sorusunun cevabının verildiği başlık.

bu insanlar köle değil, o kadar yüksek kar marjınız var biraz daha fazla personel alsanız ölür müsünüz? şu pandemi koşullarında koskoca mağazalar 4-5 personelle idare ediliyor, insanlar her işi yapmaya zorlanıyor. sizin karakterinizi sikeyim ben.
  • a101'den daha iyisini beklemek hata olurdu.10/10
  • bölge yöneticilerine zarar verme yolunu bilsem uygulamayı düşüneceğim kadar hakkında öfke hissetmeye başladığım mağazalar zinciri. akpli kalesi, kanunsuzluk yuvası.
  • yazar arkadaşa geçmiş olsun.

bu zincir marketlerin ve hizmet sektöründe boy gösteren çoğu zincir "firmanın" (market olmasa dahi) iç yüzünü güzel yansıtan bir hikaye.

"mola dedikleri şey kesinlikle yok, yemeğini yerken gözünün içine bakıyor daha yemedin mi dercesine" cümlesini okurken boğazım düğümlendi. kesinlikle goygoy yapmıyorum, size çok şey borçluyuz dostum. ne de olsa maaşını alıyor işini yapsın denilen çoğu meslek mensubu çok can sıkıcı şartlarda kurumsal "hedefler" uğruna insanlık dışı muamele görüyor. çok üzülüyorum ama elimden bir şey gelmiyor.

böyle konular duyula duyula düzelecek bu düzen umuyorum ki.

tarihi geçmiş ürünler önce satılsın diye öne konulduğunu biliyordum ama özellikle zorlandığını hiç düşünmezdim. bu konuda bilgilendirdiği için ayrıca teşekkür ederim. bundan sonra her markette zaten arkadan alan ben, bunu yaparken kameralara bakacağım. *

10/10 rezalet.
  • a101 markası ile tanınan yeni mağazacılık şirketi, türkiye'de muhtemelen en ağır şartlarda personel çalıştıran şirketlerden biridir.

bırakın mağaza çalışanını satın alma müdürleri (her ürün grubu farklıdır) bile gece 11'de e-posta atardı zamanında.
  • 101 uzerinden 101 puanlik rezalet, a kalitede ustelik.
  • ben de çalışmıştım. yerleri süpürttürdükleri, paspas yaptırttıkları, tuvaletleri temizlettirip bulaşık yıkattırdıklarını atlamış arkadaş. allah düşürmesin. devletin market zincirlerine el koyması gerek.
  • a101 terörüne artık son verilmeli. göz göre göre köleliğin dik alası yapılıyor bu marketlerde.
    yalnız yazar arkadaş işten çıkmakta haksız, hakkını aramalı, dava açmalıydı. onur kırıcı davranan şahsa aynı şekilde haddini bildirmeliydi.
hesabın var mı? giriş yap