şükela:  tümü | bugün
  • edit 2: olay yargıya intikal etti arkadaşlar. desteğiniz için teşekkürler.

edit: arkadaşlar işten çıkartırken sayımlarda ki açıklardan dolayı zaten savunma aldılar o karışıklığı düzeltelim. yalnız benim sözleşmemde sayımdaki açıklarla ilgili sorumlu tutulacağım yazmamaktadır.

yasal tazminat haklarını vermemek için yaptığı hukuksuz eylemlerdir.

şöyle ki;
    bölge sorumluluğunu yaptığım şirketin yöneticileri tarafından birgün merkeze çağrıldım ve performansından memnun olmadıklarını bunun için yolları ayırma kararı aldıklarını belirtmişlerdir. yasal olarak ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, işsizlik ve fazla çalışma ücreti alma hakkım varken uzlaşırsak sadece kıdem tazminatımı verip karşılıklı anlaşmamızı teklif ettiler. bende kabul etmedim. kıdem, ihbar ve işsizlik hakkımı istedim. onu kabul etselerdi çıkışım verildikten sonra fazla çalışmaya dava açabilirim diye bana o zaman karşı dava aç arabulucu da sana kıdem, ihbar ve işsizliğini verelim dediler. arabulucu da bu konularda anlaşırsak fazla çalışma için dava açamayacaktım -ki ben fazla çalışma istemiyorum zaten-

velhasıl işten ayrıldıktan sonra sorumluluğumda ki bölge çalışanlarından yalan dolan tutanaklar alıp arabuluculuk davasında yine sadece kıdem tazminatını teklif etmişlerdir. dava açarsam o tutanaklara dayanarak davayı kaybedeceğimi kıdem tazminatımı alıp verdiği sözleri unutup yoluma bakmamı söylemişlerdir. yani bir nevi dolandırmışlardır.

7 yıl gece-gündüz çalıştığım bu şirketin içyüzünü maalesef ayrıldıktan sonra görebiliyorum. trilyonlar kazanan ve 10bin şubeye dayanan sayısını böyle çalışanlardan çıkardıkları gerçeği ile yüzleştim. yasal dava sürecim devam edecek ve bu konuda uzman arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  • türkiye'de insan harca harca bitmez demişler.

(bkz: a101 harca harca bitmez)
  • sonuçta orta doğuda bir market zinciri.
  • başka firmalarda işler yolunda zannediyorsan yanılıyorsun arkadaşım.
    "this is turkey"
  • derhal bir avukata vekalet verilerek çatır çatır tüm haklarınızı alabilirsiniz.

olay anlattığınız gibi olduysa iş güvencesinin geçerli olduğu bir işyerinde yazılı savunma alınmaksızın işçinin sözleşmesinin feshedilmesi geçersiz fesih hali husule gelir.

ilk entry ile arabuluculuğun işçiyi patrona ezdirmeye yönelik bir kurum olduğunu örnekleyen başlıktır.
  • o öyle sahte tutanaklarla performansın düşük demekle olmuyor. bir uzman olarak söyleyeyim, davayı kesin kazanırsınız. ha türkiye koşullarında 2-3 yıl sürer o ayrı. ayrıca haksız yer işten çıkardıgı için 4-8 brüt maaş (hakimin takdiri) ve işsiz kaldığınız dönem için de artı 4 maaş daha tazminat talep edebilirsiniz. türkiyede adalet malesef zor iş. işinin uzmanı bir iş hukuku avukatı bulun.
  • o tutanaklar ne ise sana tebliğ edip savunmanın almaları gerekiyor. yoksa herkes herkese kafasına göre tutanakla tutar. ki tutanaktan önce de firmanın ceza prosedürü olmalı. hangi durumlarda neye göre tutanağın tutulacağını sana iş sözleşmesini imzalarken bildirmeleri gerekiyor veya sözleşmeye eklemeleri gerekiyor. iş mahkemelerine bakan bir avukattan yardım almanı öneririm.
  • 7 yıl boyunca bunu başına gelmeden önce görmemiş olman nereden baksan tutarsız, nereden baksan ahmakça.
  • geçmiş olsun ama ezber bozan yöntem değildir.
    bütün şirketler islamcı ya da değil bu sistemi uyguluyor, anlaşalım kıdem verelim, belki 1-2 maaş paket verelim vs..
  • performans sistemine güvenmedikleri için ikale önermişler. ikalede rakamı iki taraf belirleyebilir. uzlaşamazsanız işten çıkarmalarını bekle, sonunda işe iade davası açıp 4-12 ay arası maaşı garantile