şükela:  tümü | bugün soru sor
 • almak için 17 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.
 • b snıfı eliyetiniz varsa, gün itibariyle 330 milyon verildiğinde ve 6 saat sürücülük dersi alındığında edinilebilen bir ehliyet çeşidi.
 • eger b sınıfı ehliyetiniz varsa , başvuru için hazır etmeniz gereken belgeleri de yazalım tam olsun:

  -oncelikle ziraat bankasına gidip 22 ytl lik bir sürücü belgesi sınavı için harc yatiriyorsunuz. bu harc yatmadan kurs sizi kabul etmiyor genelde.
  -nüfus cuzdanı fotokopisi
  -6 adet vesikalık fotograf
  - b sınıfı ehliyetin fotokopisi
  -saglık raporu ( bazı ozel hastahaneler de veriyor ama saglık ocagina basvurulursa daha ucuza alinabiliyor.)
  -savcilıktan temiz kagıdı
  -ikamet senedi (muhtardan- son bir yıl icinde alinmıs olması sart)
  -diplomanızın noterden onaylı kopyası isteniyor.

  bu belgeleri kursa kaydolmadan once hazır ediyorsunuz. sonra ortalama 300-350 ytl verip kaydoluyorsunuz. genelde sınıf icinde motor dersi falan vermiyorlar. cıkacak olan soruları sizin elinize tutusturuyorlar cevap anahtariyla. bu kagittan calisin diyorlar ve dogrudan direksiyon dersine geciyorsunuz.

  ortalama 6-7 kez 45 dakikalık bir direksiyon eğitimine alınıyorsunuz. tam eglenmeye baslamısken sınav gunu geliyor. bi tane dandik scooter ile sınava girip bi tur atıp , araları 7 adım olan kukaların arasında basit bir slalom yapıp ehliyetinizi aliyorsunuz.

  edit:gelen sorulardan sonra bir eksik noktayi aciklamak farzoldu. 50 cc lik honda today icin ehliyet istenmiyormus dogru mu? ya da b sinifi ehliyetle 50 cc -100 cc arasi motorlar trafige cikabiliyormus dogru mu? turunden soruların yanıtı cok basit. hayır dogru degil. motorlu tasitlar kanuna gore , altinizad motorlu bir tasit varsa bu motorlu bisiklet bile olsa ehliyet sahibi olmaniz gerekir. ayrica polis sordugunda gostermek icin degil bir kaza aninda sizin hakkınızda kamu davasi acilmamasi icin sizin koruyucu meleginizdir ehliyet. a2 ehliyet icin verdiginiz 250 ytl sizin ilk cevirmede odeyeceginiz 600 ytl den daha azdir. hersey bir yana cepte a2 ehliyet tasimak da şirin biseydir.
  edit: elbette ki buradaki ücretler vs. 2005 yili rakamlarıydı. guncel rakamları herhangi bir sürücü kursundan ogrenebilirsiniz. maksat sizi bekleyen süreci aktarmaktır.
 • b sınıfı ehliyetiniz varsa, "aman da aman iki ehliyet sahibi olacam", denilmemesi gereken, eski ehliyeti verip yerine b ve a2 ibareleri bulunan ehliyeti almanıza sebep olan durum.

  efenim bir insan "aman da aman iki ehliyetim olacak diye niye sevinir ki" diyenlerdenseniz, alkol kontrolüne girip ehliyeti kaptırmamış olanlardansınız demektir.
 • elini sallayana verilen bir ehliyet türü. zira onceden dagitilan 20 soruyu ezberlemek ve scooter ile yüz metre gidip slalom yapmak yeterlidir. motosiklet kullanmanın , trafikte motorla varolmanin ana kuralları verilmeden ustun koru bir egitimle gecistirilir bu a2 sinavi.bu nedenle bir suru genc asfalta gömer gençliklerini.
 • ancak "günün muhtemel en sessiz ya da gürültüye en tahammülsüz saatlerinde ilk bulduğum caddeden vizuuuuuuuvv diye geçerek insanların beynini şeyedeceğime..." şeklinde bir and içerek verildiğini düşündüğüm ehliyet. başka türlüsü olamaz. motorsiklet canavarları, sözüm sana! diğer motorcu dostlarımızı ise saygıyla selamlıyorum*
 • bazı yerlerde direksiyon sınavına motorsikletle gelip, yine kendi motorsikletleriyle sınava girenlerin olduğu ehliyet.*
 • bazı yerlerde direksiyon sınavına kendi motosikletiyle gelmediği için görevli polis memurundan azar işitenlerin olduğu ehliyet.*
 • motosiklet kullanmak için ilk yapılması gereken bu ehliyeti almaktır. sonrasında iyi bir eğitmenden ya da firmadan güvenli sürüş kursu almanız nazikçe tavsiye edilir.
 • sözlük yazarı olmak bu ehliyeti almaktan daha zordur... şayet b sınıfı ehliyet sahibiyseniz yazılı sınavda sadece 20 soruluk motor kısmını yanıtlarsınız.. sınav soruları arasında örneğin yakıt göstergesi resmi olup, bu resim neyi ifade eder şeklinde yada bir diğer örnekte; motosikletin motorunda bir ok çıkıp, ok işareti neyi göstermektedir şeklinde abuk subuk sorular mevcuttur. akabinde 1 ay sonra direksiyon sınavı bir scooter ile gerçekleştirilip ehliyet verilir. daha sonrası ise kanımca hayatta kalma mücadelesi şeklinde geçecektir..bu bağlamda kendime bol şans diliyorum... ehliyet sınavı için değil tabi, sınav sonrası için...