şükela:  tümü | bugün
 • 1986'li olsam bu adamin yaptiginin ucte birini yapamadigim icin oturup aglardim bi posta.

  14 yasindayken dave winer gibi adamlarla rss 1.0'in spec'ini yazmistir. o gunden beri w3c rdf grubunun uyesi olup john gruber denen abiyle markdown syntax'in cikmasina yardim etmistir.

  dahasi reddit'in co-founder'i olup web.py gibi unlu bir python web framework'unu yazan adamdir. stanford university'e 1 yil gidip terk etmistir. (bkz: adam stanford terk beyler)

  respect!

  http://www.aaronsw.com/
 • bu adami sozluge ben yazdim gecen ay, bugun intihar ettigini gordum. http://tech.mit.edu/v132/n61/swartz.html

  bu buyuk insan ozlenecek, elbet yerini hepimiz dolduracagiz elimizden geldigince, ama aaron gibi insanlar dunyaya nadiren gelir. huzur icinde yat dostum.
 • sayisi cok az olan bir turun degerli bir elemaniydi. bu kadar erken kaybetmemiz ne aci.
 • ozellikle 2011'deki jstor olayindan sonra sikintili zamanlar gecirmisti, bir noktadan sonraya geri donus olmuyor iste, bazen cikamiyorsun.

  yazik oldu be, gercekten yazik oldu.

  tim barners-lee:

  aaron is dead.

  wanderers in this crazy world,
  we have lost a mentor, a wise elder.

  hackers for right, we are one down,
  we have lost one of our own.

  nurtures, careers, listeners, feeders,
  parents all,
  we have lost a child.

  let us all weep.
 • aynı zamanda aktivist bir arkadaşmış. tüm akademik makaleleri beleşe online dağıtma amacıyla jstor'dan topluca indirmekten federal mahkemede yargılanmış. avaaz.org'da çalışmış. sopa/pipa karşıtı demandprogress.org'u kurmuş.
 • amerikan adalet (+sizlik) sisteminin kurbanlarından olmuş genç yetenek, parlak zeka. swartz, 14 yaşındayken rss protokolünü geliştirmiş, reddit'in kurucu ortaklarından birisi olmuş, sopa konusunda büyük bir karşıt mücadele örneği sergilemiş, çok önemli bir aktivistti.

  öz çocuğunu, arabasının bagajına tıkarak boğan anneyi affeden yargı sistemi, daha sonrasında 'halka açık' yapılan belgelere erişim sağladığı gerekçesiyle, swartz hakkında en az 4 milyon dolar ceza ve ömür boyu hapis cezası verilmesini istemiştir. akabinde de depresyona giren bu genç arkadaş, henüz 26 yaşında canına kıydı.

  ben, kendisini aşağıdaki makaleler sonrasında tanımıştım. özellikle 'raw nerve' yazı dizisi başlığı altında yayınladığı makaleleri okumanızı öneririm: http://www.aaronsw.com/weblog/rawnerve
 • abes dünya, kanun dengesine eklenen bir örnek daha oldu kendisi, yazık. gerçekten üzücü, büyük kayıp.
 • dünyanın ne kadar adaletsiz bir yer olduğunu bir daha suratımıza çarpan bir insan. ölümünü reddit'te öğrendim ve hayatını biraz okuyunca bu dünyaya yaptığı katkılara bakınca kendisine verilen cezaların ne kadar adice olduğunu anlıyor insan.asıl katili kendisine bu cezayı veren hakim ve şirket avukatlarıdır...
 • hackernews'in altını üstüne getirmiştir, ilk sayfadaki tüm haberler kendisiyle ilgili. vaktiniz varsa biraz okuyun derim, çok acayip tartışmalar dönüyor.
  http://news.ycombinator.com/news

  internetin özgür olması için savaşmış, ve uğrunda da hayatını vermiş.
  26 yaşına bu kadar iş sığdırmışken, yaşasaydı neler yapabilecekti kim bilir.