şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilişsel terapinin gelişmine önemli katkıda bulunmuş, özellikle depresyon ve intihar olguları üzerine önemli çalışmalar yapmış dünyaca tanınan bir pskiyatri uzmanıdır.
  analitik görüş depresyonu, kişinin öfke ve düşmanlık duygularını içe döndürmesi olarak tanımlarken, beck depresif kişilerin bilişsel yapılarına dikkat çekip, bu kişilerin kendilerini, yaşadıklarını ve geleceklerini negatif algıladıklarından söz etmiştir. beck'in "cognitive triad" adını verdiği bu üçgen sistem, depresyonun bilişsel terapisinde önemli yer tutmaktadır.
 • kişide var olan otomatik düşünceler üzerine gözlemleme yapmıştır. örn, yolda tanıdığınız birini gördüğünüz zaman selam verirsiniz. karşı taraf hiç bakmadan devam ederse beyninize otomatik düşünceler gelir.

  ya karşı taraf sizi umursamamıştır, üzüntü yaşarsınız.

  ya karşı tarafın acelesi vardır, sizi görmemiştir. olumlu düşünürsünüz.

  ya da karşı taraf zor bir durumdadır, bu yüzden sizi görmemiştir. siz de onun hakkında üzülmeye başlarsınız.

  aaron beck tarzı terapide geçmiş sorunların önemliliği yadsınamaz fakat asıl olan o anı çözümlemeye kavuşturmaktır. terapist yukarıdaki örnekte olduğu gibi anı yaşayan kişiye alternatif düşünceler sunar. sorunun kaynağını aramaya çalışmaz. doktor ve hasta arasında ortak bir çaba vardır ve bu çabanın hedefi, sorunu yok etmektir. geleceğe yönelik gerçekçi şemalar oluşturulmaya çalışılır. burada önemli olan şey danışan hastanın aklına gelen bu otomatik düşüncelerin farkında olmaması ve büyük ihtimalle negatif yaklaşımı seçerek sorunu büyütmesidir. hasta, karşı tarafın onu umursamadığı otomatik düşüncesini aklına yazar fakat bunun sebebini düşünmemiştir bile. oğlu uzak bir diyarda olan annenin nasıl olsa oğlu yemeye gelmeyecek diye akşam yemeğinin ne anlamı var diye karamasar bir düşüneceye kapılması gibi. buna bilişsel çarpıtma denir. çok sayıda çeşitleri vardır.

  ikili düşünme: istediğimiz gibi olmazsa, başarısızlık var demek.

  seçici soyutlama: genel anlamda arkadaş çevresinde başarılı olan birinin, anlık bir tepkiyle karşılaşınca "insanlar beni istemiyor" gibi düşünmesi.

  keyfi sonuç çıkarma: nedeni yokken depresyona girme. (emo kidlere selam ederim.)

  genelleme: "bu sınavda başarılı olamadım, diğerlerini hayatta başaramam."

  felaketleştirme: "yaptığım hata yüzünden tüm arkadaşlarım cezalandırılacak."

  vs..vs..

  danışana yardımcı olmak için o an tekrar yaşatılır. ne yaptığı sorulur, alternatif düşünceler geliştirilir. danışan kişiye bu şekilde yardımcı olmaya çalışılır. aaron beck, bu tarz yaklaşımı geliştiren psikiyatristtir.
 • bilişsel terapinin kurucusu analiz kökenli bilim insanı. analist olarak hasta kabul ettiği dönemlerde; bir bayan danışanıyla terapi esnasında, hastası cinsel bir deneyiminden bahsederken duraklar. analiz mantığı gereği gördüğünü yorumlamaya ve geri bildirim yapmaya alışkın beck "sanırım cinsel hayatınızdan bir erkeğe bahsetmek sizi utandırdı?" der. bayan hastanın " hayır, anlattıklarımla sizi sıktığımı düşündüm." demesi üzerine analizin insan davranışlarını yorumlamada yeterli gelmediğini anlayan aaron temkin beck, duygu ve davranışların temelde düşüncelerimiz kaynaklı olduğunu temel alan " bilişsel terapi"yi geliştirmeye başlar. yukarıdaki hikaye dr. beck'in bilişsel terapiyi kurul hikayesi olarak şahsı tarafından anlatılan temel başlangıç noktasıdır.
 • 1921 doğumludur ve hâlâ aktif olarak çalışmaktadır. rusya'dan amerika'ya göçmüş yahudi bir ailenin üyesidir.
 • psikoterapi gören intihar girişiminde bulunmuş 80 depresif hasta ile yaptığı çalışmalar sonucunda, bu hastaların sorunlarının çözümü olmadığına ve hiçbir zaman çözüm bulamayacaklarına olan inanışları ile intihar girişimleri arasında bir bağ olduğunu bildirmektedir. intihar ve intihar girişimi, büyük ölçüde bilişsel çarpıtmalardan kaynaklanmaktadır.
  ona göre hasta objektif ve gerçekçi bir nedeni olmadığı halde deneyimlerine yanlış anlamlar yüklemekte ve amacına ulaşmak için çaba sarf etmediği halde bunlardan negatif sonuçlar beklemektedir. hastaların bu durumuna umutsuzluk demiştir. umutsuzluk en önemli depresyon belirtilerinden biridir ve intiharı yordayıcı niteliktedir.
 • düşüncelerin, insan psikolojisi ve fizyolojisinde ne kadar etkili olduğu konusunda araştırmalar yapmış, otomatik düşünce sistemi üzerine çalışmış, bilişsel terapinin kurucularından biri olan psikiyatri uzmanı.
 • aslen ukraynalı olması, psikolojinin esas babalarının ruslar olduğunu gösteren bir diğer şeydir.
  pavlov da rus'tu. evet ukraynalıların ve rusların tabiki de aynı millet olmadıklarını biliyorum ama siz beni anladınız bence.