şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en yüksek mertebeden reyring grubu.

  eskiden kendilerini pek sevmezdim ama sonradan değerlerini anladım

  şöyle ki: kriz döneminden sonra diğer tüm grupların alım güçleri yerin dibine inip, reklamlara tek müşteri ab grubu kalınca birdenbire tüm kanalların, programların kaderini bunlar belirler oldular. ve sayelerinde reha muhtar'dan bbg'den ve daha nicelerinden kurtulduk. aynı zamanda medya yöneticileri yine bu fazdaki ab grubu etkisi sayesinde toplam reytingden çok etkinin önemli olduğunu anladılar. yani küçük ibo, aynalı tahir gibi dizileri izleyen kalabalık her zaman bulunuyordu da 70 milyonluk ülkemde, reklamverenlerin bu işten bi kazancı olmuyordu.

  (bkz: türkiye'nin yeri ab'dir)
 • sayesinde cnbc-e gibi kanalların kurulduğu izleyici ve tüketici gurubu.
 • reklam ve pazarlama dünyası insanlara daha kolay mal satabilmek icin onları eğitim ve en önemlisi gelir düzeylerine (bok püsür bir iki kriter daha var) göre gruplamıştır. ab grubu a, b, c1, c2 ve d gruplarının en üstündeki iki grup olup, kan gruplarından 0 grubuna tekabül ederler yani sadece kendilerine hayırları dokunan bir grupturlar, reklamcı ve pazarlamacıların en sevdikleri insanlardır, birlikte anıldıkları için de "ab grubu" tek bir grupmuş gibi algılanır. nüfusumuzun % 1,5'nu a grubu % 6,7'sini ise b grubu oluşturur. ithal bir yöntem olduğundan yani yurdumuza göre yorumlanmadığından ya da yurdumuzda sap sapan karışık bir vaziyette bulunduğundan bizde pek çalıştığı görülmemiştir. çünkü türk ab'si farklıdır. mesela türk ab'si; dünya mutfaklarına meraklıdır, kebap yer; dans etmez, göbek atar; fair play’i savunur, maçta küfür eder; belgesel azlığından şikayet eder, magazin seyreder; kitap okumanın yararına inanır, alem şamdan okur; sanata önem verir, bildiği sanatçıların tamamına yakını şarkıcıdır; eleştirir, eleştiriye tahammül edemez; türkiye’de batılıdır, batıda doğulu; kısacası halk gibi davranır, halka bok gibi davranır.

  ayrıntılı bilgi için: http://www.danismend.com/…-sosyal sinif kavrami.htm
 • ab de ilk yüze giremeyip totalde ilk beşin içinde olan olağan dışı diziler vardır. tuhaf !
 • tüm yayınlar bu gruba göre yapılsa herkes tv izlerdi. ancak d grubu baz alınarak yapılan onlarca kıytırık yayın yüzünden çoğu kişi yıllar önce tv'den soğumuştur , soğutulmuştur.
 • bir sürü çocuk kanalının reyting ilk 100'de kendine yer bulduğu grup. çocuklu aile çok + çocuklar vakit geçirsin diye televizyon çok açılıyor herhalde.
 • artık bu ab grubu denen kesimin bir çoğu tv izlemeyi bırakmıştır kalitesiz içerikten ötürü. fakat medya gruplarının pek şeyinde değildir bu durum.