şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • hadi inşallah diyelim. interrail aşkıyla yanıp tutuşan, ingiltere hayalleriyle yaşayan gençlerimiz vize kuyruklarında kalp krizi geçirmesin artık.

  http://www.patronlardunyasi.com/…yligi-geliyor/7300

  edit: şu ingiltere'nin ab'den ayrı vize vermesi meselesi herkesin kafasını karıştırmış galiba. önce şunu söyleyelim: ingiltere(bu da ayrı bi mesele, aslında ingiltere diye bir ülke yoktur, büyük britanya ve kuzey irlanda birleşik krallığı diye bir ülke vardır da o bu editin konusu değildir.) ab'ye tam üye bir devlettir ve ab'nin yaptığı her anlaşmaya uymakla yükümlüdür. yani ab ile türkiye vize konusunda bir anlaşmaya varırsa bu ingiltere'yi de kapsayacaktır. bazı arkadaşlar "ingiltere ab üyesi değil"e kadar götürmüşler olayı, accık araştırın soruşturun bi zahmet.
 • iki sene icerisinde ab'ye girecegimizin ön bildirgesidir.
 • inanan saftorik suserlere götümle gülmek istediğim hayal. kaldırılacağı yok, ama kolaylaştırılabilir.

  hayal kırıklığı olacak ama üzgünüm dostlar: türkiye avrupa birliğine asla giremez. bana kalırsa girmesin de zaten de o ayrı. ancak her gün öğretmen kaçırılan, sokaklarında bombalar patlayan, vatandaşının can ve mal güvenliğini sağlayamayan, sınırları hallaç pamuğuna çevrilmiş, tüm komşularıyla savaşın eşiğine gelen ve tuhaf bir dünya görüşünü benimsemiş (bkz: islamofaşikapitalist), kayıtdışı ekonominin rantk yaptığı, vergiyi sadece sabit gelirli alt ve orta tabakadan toplayabilen, kaçak elektriğin önüne geçemeyen, namus ve töre cinayetlerini önleyemeyen, ağalık sisteminin mis gibi devam ettiği, insan ve kadın haklarının dünyanın çok gerisinde kaldığı, basın ve fikir özgürlüğünün çöpe atıldığı 70 küsür milyon müslüman kökenliden oluşan bir ülkeyi ab içine almaz, alamaz... (daha vardır sebep ama sıkıldım, moralim bozuldu)

  vizeyi de turistik ve ticari amaçlarla kolaylaştırmaları mümkün tabii.
 • avrupa'nın son çırpınışlarıdır.
 • tarihte yeni bir kavimler göçüne neden olabilecek uygulama.
 • toplumu avrupaya yakın tutmak için çıkarılan haberlerden biri. ara sıra gazetelerde gösterilip, halkı avrupaya karşı sürekli yakın tutar.
 • olması imkansız olandır.

  en azından gelecek ~20 yıl içinde.

  hergün ~50 ek$i yazarının uçurulduğu, ~5 ek$i yazarının mahkemeye verildiği, ~2 ülke ile kavga eden, ~2 öğretmenin kaçırıldığı, ~3 bombanın patladığı, ~1 dü$ünürün tutuklandığı bir ülkeye neden serbest dolaşım hakkı versinler amk?! neden?!
 • olması halinde milyonlarca kişinin avrupaya akın edeceği külliyen yalandır, bu konuda yapılmış onlarca araştırma var. türkiye ab'ye üye olsa ve türk vatandaşları ab ülkelerinde yerleşme ve iş kurma serbestisine de sahip olsa, türkiye'den ab'ye göçecek kişi sayısının, nüfusun yüzde 5'ini bile bulmayacağı çok açık.

  ha insanlar bir heves ucuz uçaklara dolup bir avrupa havası almaz mı? e alır tabi ama onu da zaten tüm avrupa ryanair, myair filan gibi havayolu şirketleri sayesinde şakır şakır yapıyor, bize özel bi durum olmaz yani.

  vizenin serbest olmaması tamamen almanya ve hollanda gibi türk göçmenlerden çeken ab ülkelerinin korkularının sonucu. onlar ikna olmadan, türkler çile çekmeye devam edecek.

  edit: mesajlar gelince belirtme ihtiyacı hissettim, yüzde 5 gibi bir nüfus türkiye 2014'te ab'ye üye olur, hizmetlerin ve işgücünün serbest dolaşımı sağlanırsa türkiye'den ab'ye olacak göçün üst limiti olarak görülüyordu. bu analizlerin yapıldığı zaman 2004 - 2005 yıllarıydı, türkiye ekonomik olarak bu kadar istikrarlı, ab ülkeleri de bu kadar perişan değillerdi. vize serbestisi ise maksimum 90 günlük seyahat imkanı sağlar, bu durumda ab ülkelerine gidecek insan sayısı çok ama çok daha düşük olacaktır. oturma izni ve hizmet sunma izni (yani çalışma izni) vizeden oldukça farklı şeyler.