şükela:  tümü | bugün
 • aselsan ve bilkent üniversitesi tarafından kurulan aselsan bilkent mikro nano teknolojileri sanayi ve ticaret a.ş.'nin kisaltilmis hali.

  gan ya da galyum nitrat transistör ve entegre devre üretimi yapacak firma.

  bu urunlerin kullanim alanlari:

  yüksek hızlı tren (yht), yenilenebilir enerji, elektrikli arabalar ve 4g cep telefon sistemleri.
  radar sistemleri (aselsan'in gelistirdigi uzun menzilli radarlarin en onemli malzemelerinden birisidir)

  turkiye, gan malzemesini uretebilen dunyadaki bes ulkeden birisidir.

  bu konuda bilgi icin:

  (bkz: #36635053)
  http://www.haberler.com/…nsistor-ve-6683175-haberi/
 • gan uretiminde asagidaki firmalarla birlikte ismi gececek firmadir,

  ınternational rectifier (ırf),
  which leads the time-to commercialization race, is driven by a strong motive — re-entry into the high-voltage power arena. the company is reinforcing its lead with a comprehensive portfolio of patents and patent applications.

  efficient power conversion (epc)
  remains the only vendor offering commercial-grade, e-mode gan-on-silicon hemts for power conversion applications in the open merchant market.

  transphorm
  focuses on application-specific modules. ıt leverages rf power gan-on-sic device technology developed at the university of california, santa barbara, and cree, which has assigned its high-voltage gan power device patents and patentapplications to transphorm.

  fujitsu semiconductor
  announced its commercialization effort in november 2012. the company leverages its legacy leadership in rf power gan technology for power conversion applications. ıt invented the hemt and led commercialization of rf power gan technology by forming eudyna in 2004.

  sanken electric
  focuses on high voltage gan-on-silicon power hemts for use in power conversion applications, such as power supplies, at both the component and system level. ıt leverages led manufacturing expertise and more than a decade of r&d efforts in gan hemt technology.

  microgan
  is building on its legacy, gan-based sensor and actuator technology. ıt is a member of the german neuland programme and it is in a close relationship with ınfineon.

  ınfineon
  is leading two major german programmes related to gan technology—neuland and hipo. through this it has established a 150 mm gan-on-silicon processing pilot line in villach, austria. ınfineon and stmicroelectronics essentially share a market duopoly in super-junction mosfets. therefore, ınfineon’s commercialization motive and strategy tends to be, in contrast to ırf, of a defensive nature. as a result, ınfineon’s position on the commercialization timeline lags the leading vendors featuring offensive strategies.

  hrl laboratories
  leverages its rf power gan technology in automotive power conversion applications, such as battery chargers for electric vehicles. general motors is a hrl owner.

  panasonic
  is looking to build on its rf power gan technology in power conversion applications, including inverters for industrial use and uninterruptible power supplies. ın late 2009, panasonic demonstrated the first monolithic integration of a six-hemt inverter circuit.

  stmicroelectronics (stm)
  entered into the gan-on-silicon technology arena by licensing velox’s gan-on-silicon diode manufacturing technology. however, the current business focus is on sic devices.

  rf micro devices’
  efforts to commercialize gan technology in power conversion applications represent an expansion of its legacy rf power business.

  toshiba
  leverages its rf power gan technology, while its gan-on-silicon technology development efforts are confined to its central corporate research centre.

  gan systems
  is a start-up established by the canadian government to develop gan-on-silicon products for power conversion applications.

  nxp semiconductors
  leverages its rf power gan technology by co-developing high-voltage, gan-on-silicon power devices using 200 mm wafers with a*star research ınstitution in singapore
 • binasının inşaatı tam bitmedi diyorlardı geçen yaz. hala daha bitmemiş olma ihtimali de var çünkü burada çalışan arkadaşlar dikkat ettiğim kadarıyla nanotam'dalar. geçen yaz sağdan soldan 2014, 2015 mezunu adamlar toparlanıyor, nanotam'da iş öğretiliyordu, şu an ne yapıyorlar, devletten proje aldılar mı, yaptılar mı bilmiyorum.

  aselsan - bilkent ortaklığı denince insan acayip paralar dönüyor zannediyor ama ankara'daki benzeri şirketlere kıyasla çok daha az maaşlarla mühendis alıyorlar. buranın temel atma töreninde butik bir şekilde çip üretilcek diye acayip tantana yapıldı, ama neye yapıldı belli değil. diğer ülkelerin yıllardır yaptığını biz 2015'te yapmaya karar verince seviniyoruz fakat buradan bir şey olmayacakmış gibi geliyor bana. insanlar ekmel özbay'a güveniyor fakat 30 milyon dolar böyle bir proje için oldukça komik bir yatırım. aynı yatırımı tepe betopan sincan'da yeni fabrika açmak için yaptı. tepe betopan'ın ürettiği de bir şey olsa keşke, alt tarafı dış cephe malzemesi üretmek için böyle bir yatırım yaptılar. sense bana aynı paraya çip üretirim, şunu yaparım bunu yaparım diyorsun. hadi ya. ben gerçekten buradan herhangi bir nane çıkacağını düşünmüyorum. akp'nin göz boyama sekanslarına alet olmasalar iyiydi.

  son aldığım duyumlara göre intel benzeri bir yerden tecrübeli, kalite ve konfigürasyon raporu tutmayı mühendislere öğretecek adam arıyorlardı. o maaşlarla öyle adamı bok bulurlar, az paraya adam çalıştırmak istiyorlarsa üniversiteden ge 401 ve ge 402 dersini başarıyla bitirmiş yeni mezun baksınlar. bu saydığım derslerde endüstri mühendislerine aselsan'daki kalite raporu ve konfigürasyon raporunda uygulanan sistem öğretiliyor, ne farkı var?
 • akıbeti merak edilen..
 • muharrem ince teknolojiden bahsedince aklıma neden akıllı telefonlarda falan kullanılan bir çip fabrikası kuramıyoruz sorusu düştü.
  internete bakınca 2014 yılında bu şirketin kurulduğuna dair haberler buldum ama faaliyetine ilişkin hiçbir bilgi yok. bir web sitesi bile yok

  yerli araba gibi kağıt üstünde bir kuruluş gibi duruyor ve umutlar yine heba oluyor.

  mesela çin, ülkesinde üretim yapan ibm in fabrikasını alarak lenovo ile kendi markasıyla üretime başladı ve ülkemize de güzel girdi. kamu kurumlarında da seri alımlar yapıldı.

  özellikle kamu teknoloji ürünlerindeki ihtiyaçlar ile finanse edilecek böyle bir girişimde neden bulunulmaz.
  mesela valilere, yardımcılarına, müfettişlere, hakim savcılara binlerce laptop alınıyor. bunlara ülkede üretim şartı veya arge transferi şartıyla uzun süreli bir alım taahhüdüyle neden girişimde bulunulmaz?

  şöyle bir link buldum:

  http://bilgicagi.com/…miz-aslinda-ne-fabrikasi/amp/

  sitesi de şuymuş: http://www.nanotam.bilkent.edu.tr/index.html