şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birkaç farklı kaynaktan aldığım bilgiye göre oldukça enteresan bir çalışma biçimi olan kuruluş. ab projelerinde asistan, proje yazarı, proje yöneticisi gibi pozisyonlarda çalışabilmek için gerekli olan sertifika eğitimlerini veren bir oluşum olarak isimlerini duyurmuşlar. genellikle kariyer ve iş bulma sitelerine verdikleri ilanlarla insanlardan başvuru alıyorlar. ilanda iki günlük bir eğitimin söz konusu olduğu, ardından katılımcıların iş görüşmesine ve sınava alınacağı bilgisi veriliyor fakat kullanılan dil oldukça yuvarlak. başvuru yaparken sizi kendi sayfasına yönlendiriyor, çeşitli kişisel bilgileri doldurduktan sonra hangi şehirde eğitim almak istediğinizi seçiyorsunuz. web sayfalarında da bir sonraki eğitimin tarihleri var, hafta sonuna denk gelen bir tarih. bunları onaylayıp gönderince adresinize bir mail geliyor, eğitimin detayları ve tarihleri yazıyor. bir de yatırmanız gereken para miktarı, tabii herhangi bir sorunda iade edilmemek koşuluyla. bunu yatırıyorsunuz, daha sonra size ofislerinden bir telefon geliyor, paranın ellerine ulaştığını, bir sorun olmadığını söyleyip aynı bilgileri veriyorlar. fakat esas mevzu bundan sonra başlıyor. telefondaki kişi size eğitimin seçtiğiniz şehirde değil de yakındaki başka bir şehirde yapılacağını söylüyor, siz itiraz edip durumu anlatıyorsunuz ama faydası yok. bunu sineye çekip dinliyorsunuz, eğitimin tarih ve yerinin telefonunuza mesaj olarak geleceğini söyleyip konuşmayı bitiriyorlar. ardından olanlar da benzer; birkaç hafta boyunca bilgi mesajının filan gelmemesi, siz telefon ettiğinizde çıkan kişinin laf çevirip bir de telefonu yüzünüze kapatması, nihayet tarih belli olduğunda web sayfasında yazılı olanın aksine eğitimin pazartesiye de sarkması (çalışan biri nasıl katılacak başka şehirdeki eğitime?), bir şekilde gidip katılmaya çalıştığınızda eğitimin verdikleri adreste değil başka bir yerde verildiğinin keşfedilmesi gibi ne idüğü belirsiz uygulamalarla ticari hayatını sürdüren bir yer.

  bunların ardından tekrar arayıp durumu anlattığınızda karşılığında sizi suçlayan bir tavırla eğer isterseniz bir sonraki eğitime katılabileceğinizi fakat ödediğiniz parayı geri alamayacağınızı "nazikçe" belirtiyorlar, ama koşullar aynı olduğu için gitmeniz pek de mümkün olmuyor.

  bu şekilde çalışmaya devam eden çok sayıda firma türedi. bu arkadaşlar da görüldüğü kadarıyla bunlardan biri.
 • kariyer'de verdikleri ilana bakılırsa hedef kitlesini baya geniş tutan kurum.
  üniversite bölümü ve şehir farketmeksizin herkesin başvurmasını sağlamışlar. sonuçta 4 günde yaklaşık 13.000 kişi başvurmuş.
  internet sitelerinin kalitesi ise kurumun çapı hakkında yeterli bilgi veriyor.
 • sahibinden yahut gitti gidiyor sitelerinin ürün açıklama kısmındaki formatta mail gönderip sizi fantezi ürün satışı yapan kıvamdaki sitelerine yönlendiren kurumun vadettiği pozisyon.
 • bulunduğum şehirdeki şubelerinde tam zamanlı çalışabilirmişim diye e-posta atmışlar. halbuki öyle bir şube yokmuş.*