şükela:  tümü | bugün
  • gelecek yildan itibaren verilmesi planlanan ehliyetlerdir. ab ulkelerinde de gecerli olacakmis. akibeti cipli pasaportlar ve yeni kimlik kartlari gibi olacaktir muhtemelen.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25362250
  • hakkinda yenileme ucreti konusunda bir bilgi olmayan ehliyet.

muhtemel senaryo;

iki yil icinde herkesin degistirmesi istenir, bu sure icinde 60 tl karsiliginda yeni ehliyet verilir. 2 yil sonunda degistirmeyenlerden, 5-10 yil sonuna kadar degistirmeleri durumunda 120 tl istenir.

kiyaslama icin;

devlet, sure uzatma islemi yapmadigi pasaportlari yenilerken, elimde bos bir defter olmasina ragmen, defterimi zorla yeniliyor ve ucretini benden aliyor.
  • masrafı hariç sevindirmiştir. internationalional ehliyet derdinden kurtarmıştır. bu açıdan bok atılmaması gerekir. eski ehliyetlerle yurtdışında araba kiralamak bile dert olabiliyordu. şahsım adına çıkınca hemen değiştireceğimdir.
  • kalın düz plastik parçasından daha farklı olacaktır herhâlde.
  • iki ay önce kimlik olarak taşıyabilmek için eski ehliyetimi üzerinde vatandaşlık numarası bulunsun diye 70 küsür liraya ve 2-3 saatimi vererek değiştiren bana ikinci kapak olacak şekilde değişeceğini öğrendiğim ehliyettir. bu işlerin içinde olan biri olarak maliyetinin en fazla 5 tl olacağını bildiğim bir karttan 70 küsür lira isteyen yüce devletimiz ve onun yüce teşkilatı emniyet müdürlüğü acaba bu yeni süpersonik! ehliyetlerden kaç lira şeettireceklerdir merak içerisindeyim efem.
  • hurriyet yeni ehliyetler boyle olacak diye ab ehliyetlerini koymus galeri olarak. sevgililerimizin de ehliyeti soyle mi olacak yani?

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/…=57741&rid=2&p=2

destekliyoruz
  • daha dün, 20 yıllık ehliyetimi artık değiştireyim başım belaya girecek diye düşünürken, bugün haberin çıkmasıyla, aman iyi ki değiştirmemişim çifte masraf olacaktı diye sevindiğim haber
  • büyük ihtimalle devletin "yahu türkiye'de 23 milyon ehliyetli insan var bunlar niye bir kere para verip yatıyor" demesi sonucu ortaya çıkmış uygulama. pasaport tarzı yapıp 2-5 yıl arası değşimi zorunlu kılıp her seferinde pasaport harcı gibi fahiş paralar almazlarsa ben de bir şey bilmiyorum. ehliyeti alalı kaç sene oldu ab uyumu adı altında stajer sürücülük bilmem neyin gelecekti bakıyorum hala sürücü kurslarının reklam afişlerinde "bu sene son fırsatı kaçırmayın" yazıları duruyor. kartı değiştireceklerine önce arabanın içindeki adama eğitim verip onu değiştirmeleri lazım. daha bir kaç hafta evvel şöyle bir haber çıktı kısacası vatandaştan daha fazla para koparmak için yapılmış samimiyetsiz bir uygulama.
  • ab ile uyumlu olmayan yollar, ab ile uyumlu olmayan benzin fiyatları, ab ile uyumlu olmayan trafik memurları/görevlileri dururken niçin ab ile uyum konusunda düzenleme yapıldığını anlamakta zorluk çektiğim ehliyetlerdir. çok mu gerekliydi diye sormaktan kendini alıkoyamıyor insan. açık açık dönün dötünüzü zamanı geldi deyin biz de dönelim, böyle dolambaçlı yollara gerek yok ki. zaten sayenizde her gün benzin istasyonlarında dönüyoruz pompalara..
  • 23.000.000*70=1.610.000.000tl devlede güzel gelir. devlete para kazanması için nasıl bu milleti yollarızın yollarını arayanların işi gerçekten çok zevkli olmalı. bu tutar daha da artıcaktır bildiğimiz gibi şuan ki ehliyetleri değiştirmenin fiyatı 70tl, bu ab ehliyetleride aynı fiyat olcak değil ya en az bi 100tl olur.

edit: 15tl olmuş, öngörülerim yanlış çıktı :)