şükela:  tümü | bugün
  • kktc vatandaşlığına geçen ve kıbrıs’ta bir üniversitenin mütevelli heyetine giren (bkz: egemen bağış)'ın, türkiye’de geçtiğimiz aylarda ortak olduğu şirket.

    şirketin merkezi istanbul'da yer alırken bir şubesi de new york'ta bulunuyor. şirket, work and travel (çalış ve gez) programı başta olmak üzere yurt dışındaki birçok değişim programının, dil okullarının, liselerin ve üniversitelerin türkiye temsilciliğini yapıyor. öte yandan şirketin türkiye'de okul açma yetkisi de bulunuyor.

    şirketin tanımı içerisindeki şu bilgi dikkat çekici:
    “ab proje teklifi hazırlama, inceleme, proje yönetimi, hibe, fon ve kredi sağlama konularında danışmanlık yapmak, ab üyesi ülkelerle ortak projelerle katılımcı olarak çalışmaları yürütmek, gerektiğinde bu projelere koordinatörlük yapmak…”

    egemen bağış, kktc bakanlar kurulu kararıyla vatandaş yapıldı ve karar 12 kasım tarihli resmi gazete’de yayımlandı. bağış, bakanlar kurulu’nun 10 kasım tarihli toplantısında yurttaşlık yasasının 9. maddesi uyarınca vatandaşlığa alındı. “yurttaşlığa alınması bakanlar kurulu’nca zorunlu görülenler” maddesi ile vatandaş olmuştu.