şükela:  tümü | bugün
  • kalinca ve acik saman renginde yari mat bir kagit turu...
  • eskiden kullanılan ve 'hint abadisi' olarak da bilinen kağıtlardan birinin adıdır.. hindistan'ın devletabad şehrinde yapıldığı için bu adı almıştır.. sarımtırak renkli ve parlak bir kağıttır.. kuran ve murakkalarda kullanılmıştır.. abadinin makbulu dut agacindan yapılmış olanıdır..
  • farsca bir kelimedir. $en, bayindir, mamurlukla ilgili manalarina gelir.
  • osmanlı döneminde kullanılan kağıtlardan birinin adı. hindistan'ın devlet-abad kentinde üretildiği için bu isimle anılırdı.
    dut ağacı elyafından yapılan bu kağıt çok dayanıklı olduğu için özenilen, önemli eserler bu tip kağıtlar üzerine yazılırdı. hattatlar abadi kağıda çok itibar ederlerdi.
    kağıt ham halinde boyanır daha sonra işlenirdi. tercih edilen renkler: bakkam denilen ağaçtan elde edilen kırmızı, kayısı yaprağı rengi ve şekerrenkti. kağıt boyandıktan sonra (bkz: ahar)lanır ardından (bkz: mühre) ile parlatılarak kullanılmaya hazır hale getirilirdi. beyazıt ciltçilerinden saffet efendi'nin 1925'teki ölümü üzerine türkiye'de bu tür kağıdın üretimi kalmamıştır.
  • (bkz: nein abadi)
  • dizinin başlarında bu abadi yi davut usta nın alman eşi gezintiye çıkarırdı. sonrasında bu göreve eve yeni katılan uzaklardan gelen akraba "ayşe abla" terfi etti. sabri bey onları hep uyarırdı abadi apartmanın bahçesine pislemesin diye, nitekim pislemezdi de, eğitimli köpekti.
  • dunkof' un nasıl olduysa niyeti bozmadığı köpektir, almanca komutlara acık olması düsündürücüdür.
  • bizimkiler dizisizinde* davut ustalarin amerikan cocker kopegidir.
  • esimle birlikte gittigimiz farkli cografyalarda "askim burada hic kimsenin daha once soylemedigi bir sozcuk soylemek istiyorum" diye baslattigim akim neticesinde her gittigimiz yerde soyledigimiz ilk sozcuktur. mesela bir yerde bir kanyona bakiyoruz o zaman hemen abadi, okyanus ustunde bir adadan digerine geciyoruz ve abadi diyoruz, sarki olarak da "acayip hayvanlara benzirsen"i soyleyip oralarda kendimizce sanal bir iz birakiyoruz. eskiden ilk dans sirasinda esler ne konusur evlenince her gun ne konusurlar diye hep merak ederdim artik ogrendim birlikte sacmaliyorlar sadece :d