şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye’nin kuzeybatı kesiminde, bolu ilinin güney batısında etrafı çamlık tepelerle çevrili, tabii manzarası çok güzel bir göl. batı karadeniz sıradağlarına dahil, bolu, düzce ve mudurnu arasında uzanan abant dağlarının kuzey batısında olup, bolu’nun 34 km güney batısında yer alır. yüzölçümü 1.28 kilometrekaredir. denizden yüksekliği 1298 metredir. abant deresi vadisinde heyelan sonucu meydana gelmiş set (tabii baraj) gölüdür. suyunun bir kısmı abant deresi ile bolu çayına dökülür. suyu tatlı ve durudur. gölün suyu o derece berraktır ki, 20-25 m derinlikteki taşlar görülür. etraftaki çamları ve yeşilliği bir ayna gibi aksettirir.

  gölün etrafı çam, kayın, gürgen ve köknar ağaçları ile süslüdür. kuzeybatı bölümünde geniş bir alanı kaplayan yarı bataklık, hızla genişleyerek zamanla gölün daralmasına sebep olmuştur.

  kıyı boyunca 7600 m uzunluğunda bir gezinti yolu vardır. gölde sandal, kayık ve motorla gezilir. şiddetli kışlarda göl buz tutar. etrafını çevreleyen dağlar kış sporlarına elverişli olmasına rağmen, bu yönde fazla bir faaliyet yoktur. etrafında turistik oteller, dinlenme evleri ve halka açık piknik yerleri vardır.

  göl, istanbul-ankara yoluna 25 kilometreyi bulan asfalt bir yolla bağlıdır. bu yolun her iki tarafı çam ormanıdır. yayla havası, çam kokusu fevkalade manzarası ile görülmeye değer bir yerdir.
 • istanbul'dan araba ile gidilecekse yol tarifi şöyledir:

  istanbul-ankara otobanının sonuna kadar gidilip kaynaşlı'dan çıkılmalıdır. sonrasında da bolu dağı aşıldıktan hemen sonraki abant tabelasından sağa dönülüp 20 küsür km sonra göle varılabilir.
 • bol bol levhalarla karşılaşarak kafanızın karışmasına sebep olacak ormansal yer.

  tabela 1: atlar saati yirmi milyon.

  yirmi metre ilerde,

  tabela 2: atla dolaşmak yasaktır.
 • yeni yapılan tünellerle birlikte; kaynaşlı gişelerden çıkıp, bolu dağını aşmadan, meşhur bolu tünelinden geçtikten sonra otobanın abant çıkışından çıkarak, istanbul'dan yaklaşık 3,5 saatte ulaşılabilecek tabiat harikası, oksijen çadırı.

  abant tabiat parkına giriş 2009 kasım itibariyle 6 liradır, revadır. gölün kenarında 2 otel vardır. büyük abant oteli ve abant palace otel.
  büyük abant oteli kalınasıdır. palace otel dışardan gördüğüm kadarıyla daha büyük ve sevimsiz gelmiştir. içini bilemem tabi.
  ayrıca göle giden yol üzerinde çok sayıda pansiyon ve irili ufaklı otel bulunmaktadır.
 • yapılmakta olan çevre düzenlemelerinin ardından araç trafiğine kapatılıp, göl etrafındaki ulaşım trenlerle sağlanacakmış.
 • acilen şakirtlerin ve kompradorların elinden kurtarılması gereken doğa harikasıdır.
 • sevdiceğinize yayla çiçeği alıp başına takabileceğiniz, türkiye nin ender tabiat harikasıdır.
 • bolu'dan eskişehir'e giderken (haliyle eskişehir'den bolu'ya da olabilir) tercih edilebilecek 220km'lik alternatif yol üzerinde bulunan ve kışın size fotoğraf çekmek için harika manzaralar sunan pek güzel bir göldür kendileri. gölün olduğu yer park olarak geçtiği için, girişte para istenir ama illa para vermek istemiyorsanız, biz burdan eskişehire (ya da boluya) gidiyoruz diyip kıvırmanız olası. yine de gölün oraya gelindiğinde arabaların park ettiği yeri geçip göl yolunu takip edip, karşılaşacağınız ilk otelin yakınlarına park edip, esas pikniğinizi ya da fotoğraf çekimlerinizi o civarlarda yapmanızı tavsiye ederim. oteller manzarası güzel olan yerleri kapmışlar zaten ve sizin de otelin bahçesine girip fotoğraf çekmenize bir şey demiyolar, yüzsüzlük yapıp çay isterseniz ücretsiz çay bile veriyolar (ya da biz ballıydık). ayrıca kışın gidiyorsanız, bokunuzun donacağını bilin ona göre giyinin, söylemedi demeyin (bkz: kendimden biliyorum)
 • mal olmus bu. git simdi kis sanarsin yeni yol yapcaz diye acayip bi toprak dokmusler bi milyon tane araba gecip toz kaldirdigi icin agaclarin hepsi bembeyaz. ha millet umursamadan tozun topragin icinde piknigini mangalini yapiyordu o ayri.
 • doğanın bir harikası. huzur, toprak, çam ve aşk kokuyor..

  yazın nasıl oluyor bilmiyorum ama kışın çam ağaçlarıyla dolu yolları, gölün üzerine yapılan yürüme alanı, temiz çevresi, sucuk ekmekleri, rakı-balığı, toprak kokusu ve sessizliği huzur nöbetine sokuyor insanı..

  ~7 km geride, yol üzerinde pansiyonlar var, fiyatlar makul. göl kenarında ise 2-3 adet 3-5 yıldızlı otel dışında 150-200 tl'den (kişi başı) aşağı konaklayabileceğiniz yer yok. yani bir çay içeyim gün batımında demeniz için abant köşkü'ne gitmeniz gerekiyor. birkaç para babasının göl kenarını parsellemesi mi daha kötü, yoksa tesis çok olsaydı da her zamanki gibi "nerde çokluk orda bokluk" mu daha kötü bilemedik biz. yol kenarındaki sucuk ekmekleri tatmadan dönmeyin derim. hatta o kulubelere girip odun sobasında mıçınızı bir ısıtın, soba üzerinde demlenen çaydan için pişman olmayacaksınız.

  kısacası hayata ara veriyorsunuz burada. yürüyen merdivenlerde koşan insanlar, korna sesleri, patronun dırdırı; kısaca karmaşa yerine sessiz, huzurlu bir durak.. koşmuyorsunuz, kovalamıyorsunuz, kaçmıyorsunuz. o kadar sessiz ki kendinizi duyabiliyor, dinleyebiliyorsunuz..