• "öyle kısa bir mini etek giymişti ki, göğüsleri gözüküyordu"
  • bu sanatın en iyi icracıları babaannem ve anneannemdir. sanırım bütün gün evin içinde canları sıkıldıkları için bari konuştukları konular sansasyonel olsun diye abarttıkça abartıyorlar.

babaanne -sen depremi hissettin mi?

anneanne -ne demek hissettin mi? (tey teey) bizim ev karşı apartmanla kafa kafaya geliyorduu, ayrılıyordu, geliyorduuu, ayrılıyordu. ben elimi uzatsam fadime'nin elini tutabilirdim.

babaannemler üçüncü katta oturuyor, fadime ablalar da tam karşılarındaki apartmanın üçüncü katında. aradaki yol ne oluyordu bilmiyorum, babaannemin yalancısıyım ben de, ama evler temelinden çıkıyor, birbiriyle kafa kafa gelip tekrar yerlerine yerleşiyormuş.

anneanne - yahu deprem beni aldı çekyattan yere yapıştırdı, yerden tekrar çekyata hoplattı, aynen böyle, yerden çekyata, çekyattan yere yapıştırdı. (sanırsın ki fay hattı nenemin uyuduğu çekyatın altından geçiyor)

hele hastalıkları. bunlar hastane anılarını anlatmaya başlasalar üç ay sürer. en son anlattıkları:

babaannem- ben geçen bizim sağlık ocağına gittim, sıra bekliyordum. doktor odasından hışımla çıktı ve hastalara bir bağırdı kii, peeeehh. dedi ki 'kusura bakmayın, siz hiçbiriniz hasta değilsiniz. bir tek teyze hasta. teyze kurban olayım gel sen sıra bekleme. ben kameradan görüyorum, onların hastalığı yok. sen şeker hastasısın. fazla onlara yaklaşma, onlar gripli. sana bulaşmasın.

sağlık bakanlığı muayene eden termal kamera koymuş sanki sağlık ocağına.

anneannem -ben geçen gün hastaneye gittim. tahlillerimi yaptırdım. eve gittim. sabah oldu doktor aradı beni dedi ki 'teyze senin şekerin düştü mü, ben bütün gün uyumadım, hep seni düşündüm'

iki dedem de vefat etti. ömürleri boyunca hep bu ikisinin peşinden hastanelerde koşturdular durdular. otopsi yapılsaydı, zavallıların ölüm sebebi kesinlikle hastane enfeksiyonu çıkar. yemin ederim.
  • (bkz: mübalağa)
    hatta bunun üzerine bir de (bkz: abartma tozu)
  • (bkz: abartma tozu)
  • bence mizahın temel ilkesidir.
    (bkz: bence underline)
  • divan edebiyatinda siklikla kullanilan , olaylarin abartilmasindan ibaret edebi sanattir.
    goruyoruz ki zamaninda atalarimiz ota boka sanat demisler.
hesabın var mı? giriş yap