şükela:  tümü | bugün
  • gec kesfettigim icin kendi adima üzüldügüm grup.
  • benim için asla dağılmamış bir grup..hala müzik yapıyorlar..sürekli yepyeni şarkılarını dinliyorum senelerdir.

nasıl mı?

hiç duymadığım şarkıları var abba'nın. bilerek albümdeki bazı parçaları ile b side'ları dinlemiyorum. zaman içinde, yavaş yavaş ortaya çıkartıyorum... 2 yıl önce our last summer ı keşfettim. geçen yıl da honey honey i. ikisini de bayıldım.

abba dağılmadı, yüreğimde yaşıyor.

edit: aa summer night city leri de varmış.

edit: yepyeni şarkıları crazy world e bayıldım.

edit: gerek kalmadı, tekrar birleştiler.
  • bir yerlerde duyduğumuz, çocukluğumuzdan beri aşina gelen ama adlarını bilmediğimiz şarkıların dörtlüsü. çok sonradan öğrenilir adları abba'ymış, şarkılar waterloo'ymuş, mamma mia'ymış, dancing queen'miş.

her zaman dinlenilmezler ama bir yerlerde duyulduğunda, çocukluğunuzdan taşıyabildiğiniz mutlu anıların melankolisiyle gülümsetirler. ve istemsiz eşlik edilir:

you are the dancing queen, young and sweet, only seventeen..
  • çoğu şarkısı bugün hala dinleniliyorsa, her dinlenildiğinde sizi etkiliyorsa varın siz düşünün 70'lerde yaptığı etkiyi... avrupa'da müzik denilince akla gelen birkaç ögeden biridir bence...
  • bu grubun esmer olan ablası 1992 yılında plauen prensi ile evlenip prenses ünvanı almıştır.
  • zamanında kaliteli müzik yapan, aldığı tüm ödülleri, tüm başarılarını hakkıyla kazanmış gruptur. ben lisedeydim trt bilmem kaç abba ile ilgili bir belgesel yayınlamıştı. baya uzun bir belgeseldi bu. hatta konserlerinde kamera arkası çekimleri vardı, otel odalarında yaptıkları sohbetler, sıkıntıları, hayatlarında neler değiştiği hakkında konuşmalar olan samimi ve aydınlatıcı bir programdı. bunlar da kimmiş yaw diyerek o zaman dinlemeye başlamıştım bilinçli olarak abba' yı. güçlü vokalleri, şarkılarının armonik yapısı, piyano partisyonları benim için eşsizdir. bir de doğal hallerde olan tek sahneli kliplerini de çok seviyorum. (bkz: chiquitita)
    not: bir de geçen facebook ta bunların bir videosunu yükleyim dedim, ooo hemen uyarı mesajları, yasal değil, sizi uyarıyoruz, bir daha yapmayın ha! falan demeler. o kadar video yükledim hiç uyarı almamıştım, abba'ya çok kızdılar. acaip korunuyor söyleyim
  • şarkıları insanı hep gülümseten, aradan yıllar geçmesine rağmen unutulmayan, hep sevilen grup.
  • beatles ile birlikte müzik tarihinin en büyük iki grubundan biridir. bu konumlarını da fazlasıyla haketmişlerdir. hatta britanya'da beatles'dan hem daha çok popülerdirler, hem daha çok albüm satmışlardır. bu durum da aslında 1974 eurovision finalinde kendilerine sıfır (rakamla 0) puanı reva gören britanya jürisine tarihin en büyük kapağıdır.

abba'yı iyi anlamak için tüm diskografisini elinizden geçirmeniz gerekir. öyle waterloo (ki bu tüm zamanların en iyi eurovision parçası seçilmesine rağmen grubun vasat şarkılarından sayılır), dancing queen, take a chance on me, mamma mia ile sınırlı kalırsanız abba hakkında çok ufak bir doğru fikir dahi edinemezsiniz. ring ring'den başlayıp teee the day before you came'e kadar yaşanan devri, zamanı ve dünyayı da aklınızın ucuna getirerek dinlediğinizde göreceksiniz ki abba sadece bir müzik grubu değil, aslında müziğiyle hem müziğe hem de insanlığa yön veren bir meta.

grup sadece 1978 yılı dışında tüm yıllar için albüm piyasaya sürmüştür. 1978 bence önemli bir yıldır çünkü boş geçirdikleri bu yıl içinde agnetha ve bjorn boşanmışlar, benny ve anni-frid ise 9 yıllık nişanlılık dönemi sonunda evlenmişlerdir, ve bunun da etkisiyle bu yıl grubun müzik tarzının tamamen orijinal bir yöne kaydığı kritik dönemdir. ilk zamanlarında önce 60'ların ikonlarından (beatles) ve erken 70'lerin glam rock rüzgarından fazlasıyla etkilenen grup 1976'dan sonra ortaya çıkardığı her eserde orijinaldir, abba'dır, trademark'tır, dünya müziğine yön vermektedir. 1978'den sonra ise depresiv, melankolik, hüzünlü ve müzikal açıdan top class albüm ve şarkılar birbiri ardına gelmiştir. 1981 yılında benny ve anni-frid de boşanınca grubun daha fazla birlikte yapamayacağının da anlaşılmasıyla ilk çıkış için zayıf ama değeri yıllar sonra anlaşılacak the visitors albümü son noktayı koymuştur.

herkes abba'da farklı bir tad bulur, o yüzden herkesin en sevdiği abba şarkısı kişiden kişiye o kadar çok değişiklik gösterir ki, hiçbir zaman herhangi bir abba şarkısını gösterip ''işte abba'nın en iyisi budur'' diye bir konsensüs sağlanamaz. abba diskografisinde o kadar çok best vardır ki, hangisini içinden çekip allayıp pullayacağınızı bilemezsiniz. yine de kendi adıma en sevdiğim abba parçalarından bir top 10 yaparak, en azından buraya bir not düşmek isterim, buyurun:

1. the day before you came
    2. gimme gimme gimme a man after midnight
    3. the winner takes it all
    4. lay all your love on me
    5. when all is said and done
    6. happy new year
    7. head over heels
    8. super trouper
    9. slipping through my fingers
    10. i have a dream
  • 1976 yilinda national reklamlarinda oynamis grup.

http://www.youtube.com/watch?v=ca2vcb_uahq
  • hemen hemen bütün grup fotoğraflarında gülüyorlar. o zamanlar hayat daha mı kolaydı? bu insanlar nasıl bu kadar iyimser görünebiliyorlar?

sanki fotoğraf çektirmekten büyük zevk alıyor gibiler. öyle olsa dahi insan bi yerde sıkılır artık gülmez... bilemedim...
hesabın var mı? giriş yap