şükela:  tümü | bugün
 • hz ali'nin oğlu.. ebul fazl "erdemin(fazilet) babası" olarak da bilinir.. cesareti ve kuvveti bakımından babasına çok benzeyen abbas, babasının yanında birçok savaşta kahramanlıklar göstermiştir.. ama en meşhur hikayesi şüphesiz kerbelada gerçekleşen hadisesidir:

  hz. hüseyin, 4 yaşındaki kızı sakinenin susuzluktan dayanamayacak hale geldiğini görür.. ömer bin sad'ın komuta ettiği yezide bağlı askerler fırat nehriye geçişi kapatmışlardır.. hüseyin bin ali, kardeşi abbasa bakar ve ondan kızı için su getirmesini ister.. ama abbas'a sadece su getirme izni verir, savaşma izni vermez.. abbas, çok cesur ve güçlü birisidir, hüseyin de gerekli olan suyu ancak onun getirebileceğini düşünür.. abbas, her zaman bağlı olduğu kardeşinin bu emrine itiraz etmez.. atına atlar ve ordunun arasından geçmeyi başararak fırata varır.. kendisi de çok susamıştır, ama yeğeni sakine su içmeden o su içmeyi kendine yediremez ve fırattan getirdiği su kabını doldurur, fırat suyunu avuçları içine alır ve bir damla bile içmeden geri bırakır nehre.. daha sonra suyu geri getirmek üzere tekrar ordunun içinden geçmesi gerekmektedir.. fakat yezidin askerleri bu sefer eman vermez ve bir kılıç darbesi abbasın bir kolunu alır.. abbas yoluna devam ederken başka bir kılıç darbesi diğer kolunu alır ve artık su kabını ağzıyla taşımaktadır.. bu sırada vücuduna saplanan oklar sebebiyle su kabını yere düşürür ve suyun dökülüşünü yaşlı gözlerle izler, ve artık dayanacak gücü kalmaz.. oracıkta şehit olur.. tarih muharrem ayının 7. günüdür..

  google images'da 'abalfazl' diye arattığınızda nehirden avuçlamış olduğu su ellerinden dökülürken resmedilmiş bir fotoğrafı vardır ki can dayanmaz.. (wallpaper yaptım bile)

  bu da adına söylenen güzel bir ağıt
  http://www.youtube.com/…xuuxorm1x1a&feature=related
 • mokhtarnameh dizisinde kendisi hakkında anlatılan müthiş hikaye:
  http://www.youtube.com/watch?v=algu73zcm0k
 • abbas bin ali daha çok bilinen lakaplarıyla alemdar ve ebufazl abbas. hz. ali'nin ümmül benin'den olan 4 oğlundan en büyüğüdür. daha çocukluğunda nasıl bir cengaver olacağı herkes tarafından biliniyordu. babası, ilmin kapısı imam ali tarafından yetiştirildi. ilk olarak sıffin'de daha bir çocukken meydana çıktı ve nasıl bir savaşçı olacağını gösterdi. abbas 14 yaşındayken babası imam ali şehit edildi. sonrasında imam hasan'ın yanında bulundu. abbas büyüdükçe uzun boylu, heybetli, korkusuz, cesur bir savaşçıya dönüşüyor kılıç kullanmakta, ok atmakta ustalaşıyordu. imam hasan'ın şehadetinden sonra ömrünün sonuna kadar imam hüseyin'in yanından ayrılmadı.

  kerbela'ya, aşka, ölüme giden yolculukta imam hüseyin'in sancaktarıydı. onun varlığı peygamberin ehlibeytine güven veriyor, çocuklar abbas'a baktıkça huzur buluyorlardı. abbas'ın varlığı dahi imam hüseyin'in yanında bulunanlardan yüzlerce kat büyük yezid'in ordusuna korku salmaya yetiyordu. aşura gününden bir gün önce dayısı abdullah bin hizam ve onun yanındaki birkaç kişi imam'ın çadırına yaklaşarak abbas ve üç kardeşi ile görüşmek istediklerini söyledi. abbas ve kardeşleri imam'dan izin alarak yanlarına gitti. dayısı abbas'a bir mektup uzattı. mektup ibn ziyad'dan gelmişti ve eğer abbas ve kardeşleri hüseyin'in yanında ayrılırsa onlara dokunulmayacağına dair güvence verildiği yazıyordu. abbas mektubu okuduğu gibi fırlattı ve "benden ağabeyim, imamım hüseyin'den ayrılmamı ve onu yalnız bırakmamı bekliyorsunuz! vay size ki bana böyle bir emanname ile geldiniz!" diyerek hüseyin'e olan sadakatini gösteriyordu.

  abbas, fazilat ve sadakat örneğiydi. kerbela gününde üç kardeşi de(cafer, abdullah, osman) onunla birlikteydi. abbas kardeşlerini yanına çağırdı ve onlara savaş meydanına gidip mertçe savaşmalarını söyledi. kardeşleri de abbas'ın dediğini yaptılar ve savaş meydanında mertçe savaşıp şehit oldular. abbas işte böyle bir fazilete ve basirete sahipti ki üç kardeşini de hüseyin'in yolunda kurban etti. ehlibeyt'in erkekleri meydanda tek tek şehit olurken abbas hüseyin'den sürekli savaşmak için izin istedi ama imam hüseyin izin vermedi. artık iş öyle bir noktaya geldi ki çocuklar susuzluğa dayanamayacak durumdaydı. en sonunda imam hüseyin abbas'a fırat'tan çocuklara ve kadınlara su getirmesini söyledi. abbas atına atladı ve düşman ordusunu geçerek fırat nehrine vardı. abbas fırat nehrine vardığında karşısındaki düşman askerlerine şu şiiri okudu,

  hidayet olmuş bir kalple bu kavimle savaşıyorum,
  peygamberin evlatlarını savunuyorum,
  keskin kılıcımla başlarına vuruyorum ki,
  imamım hüseyin’in etrafından dağılın diye,
  ben ali el murteza’nın oğlu abbasım.
  ki o, her zaman teyid edilmiştir.

  abbas önce getirdiği su tulumunu doldurdu sonra avuçlarını içmek için suyla doldurdu tam içecekken imam hüseyin ve onunla beraber susuz olan çocuklar aklına geldi ve hemen ellerindeki suyu nehre boşalttı ve su tulumuyla beraber çadırlara gitmek için hareket etti. yezid askerleri abbas'ın karşısına çıkmaya cesaret edemiyor sağa sola saklanıyorlardı. abbas düşman askerlerini geçerken sağ taraftan gelen bir kılıç abbas'ın sağ kolunu almıştı. abbas kararlığından vazgeçmedi yere düşen kılıcını bu kez de sol eliyle aldı. devam ederken bu kez düşman ordusundakiler abbas'ın sol koluna kılıç darbesi indirmişlerdi. abbas'ın iki kolu da kesilmiş, su tulumu ve kılıcı yere düşmüştü. iki kolu kesilmiş olmasına rağmen elleri kılıçlı azgın topluluk abbas'a yaklaşamıyordu. abbas su tulumunu dişleri ile sıkıca tutmuş ve kararlığından, inancından hiçbir şey eksilmeden devam ediyordu. en sonunda düşman ordusu tulumu bir okla vurdu. abbas tulumdaki suyun yere aktığını gördüğünde gözlerinden yaşlar döküldü. daha sonra kendisine gelen oklar sebebiyle yere yıkıldı. ebulfazl abbas'ın yere yıkıldığını gören imam hüseyin abbas'ın yanına vardığında onun başını dizleri üstüne aldı ve abbas'ın gözlerindeki yaşları sildi fakat abbas'ın gözlerindeki yaşlarını silerken imam hüseyin abbas'a baktıkça kendisi ağlamaya başladı. ebufazl abbas imam hüseyin'in dizleri üstünde şehadete erişti. abbas'ın şehadetinden sonra imam hüseyin şöyle buyurdu, "şimdi belim kırıldı, şimdi çarelerim tükendi..."

  sadakatin, faziletin, erdemin, vefanın babasıdır abbas. kaçıp kurtulma vakti varken bunu düşünmeyen, su içme imkanı varken hüseyin'in susuzluktan kurumuş dudaklarını düşündükten sonra içmeyen, hüseyin'in yolunda iki kolunu, kendisini, her şeyini feda eden biridir abbas. derler ki abbas'ın hüseyin'e olan sadakati hz. ali'nin peygamber'e(sav) olan sadakati kadar kuvvetliydi. öyle bir abbas ki varlığı imam hüseyin'in içini rahatlatan bir abbas. selam olsun kollarını feda ederek susuz ölen şehide.
 • iran'da, yemin ederken, adına yemin edilen zat. be hoda:allaha yemin olsun derseniz dahi yalan söylediğinizden şüphe edilebilir tam inandırıcı olamayabilirsiniz fakat be hazreti abbas derseniz herkes sözlediğinizin doğruluğunu kabul eder.
 • kendisi hakkında binlerce mersiye bulunan kahraman şehit. çok bilinenlerden bir tanesi trt'de neşe demir tarafından da muhteşem seslendirilmiştir.

  https://www.youtube.com/watch?v=e5r1hpxkoyu

  uyan ey yare vefadarim uyan
  uyan ey yare vefadarim uyan

  meni tek goyma elemdarim uyan
  meni tek goyma elemdarim uyan

  uyan ey yare vefadarim uyan
  uyan ey yare vefadarim uyan

  meni tek goyma elemdarim uyan
  meni tek goyma elemdarim uyan

  şerefun nasim uyan
  gözel ebbasim uyan

  şerefun nasim uyan
  gözel ebbasim uyan

  sene men gane batan ay diyerem
  sene men gane batan ay diyerem

  sinemi lalelere tay diyerem
  sinemi lalelere tay diyerem

  daş atanlardan eger olsa eman
  daş atanlardan eger olsa eman

  dökerem gözyaşı laylay diyerem
  dökerem gözyaşı laylay diyerem

  seni ekber cani kimnen soruşum
  ne gelip gardaşımın gollarına
  ne gelip gardaşımın gollarına

  kerem eterlerimin vay gününe
  kerem eterlerimin vay gününe

  süt emen esgerimin vay gününe
  süt emen esgerimin vay gününe

  şerefun nasim uyan
  gözel ebbasim uyan

  uyan ey yare vefadarim uyan
  uyan ey yare vefadarim uyan

  meni tek goyma elemdarim uyan
  meni tek goyma elemdarim uyan
 • %99 unun müslüman olduğu iddia edilen ülkemizde ,
  adını ve yaptığı kahramanlığı sadece caferiler ve aleviler bilir.
  sünni bakış açısı hz. muaviye diyerek,
  muaviyeyi kutsamakta,
  yezidi ise istanbulu kuşatan komutan olarak kahramanlaştırmaktadır.
  gerçek kahraman ailesine su götürürken işkenceye uğramış,
  şerefiyle şehid olmuş ebu fazıldır.
  islam tarihine maksatlı ve mezhepçi yaklaşan herkesin boynunda vebaldir
  kerbela.