şükela:  tümü | bugün
 • ilginçtir, hakkında şu ana kadar sozluk alemlerinde lakırdısı yapılmamış olandır.

  iran asıllı olan kürt, doktora çalışmasını iran'daki kapitalizm öncesi dönem üzerine yapmış, kürt milliyetçiliği üzerine derlenmiş akademik manada elle tutulur az sayıdaki kitaptan birine editorlük yapmıştır. şu anda boğaziçi universitesi'nde sosyoloji bolumunde ders vermektedir. kısa boyu ve yardımsever kişiliğiyle sevilmemesi için sebep aramak zorlama bir çaba olabilir. lakin akademik olarak kürt milliyetçiliğine dair karşı bir pozisyonda yer alırken dahil olduğu post-yapısalcı hevalar düşündürücü olabilmektedir.. her halükarda niyetinin temiz olduğundan zerre şüphemiz olmadığından derin ve samimi bir selamla eyvallah çekilesidir.
 • ingiltere'de wales üniversitesi'nde hocalık yapmış sonrasında university of kurdistan hawler'in kuruculuğunu yapmış şu anda ise boğaziçi üniversitesi'nde ders veren iranlı kürt akademisyen
 • boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü'nde modern sosyal ve siyasal teori profesörüdür.university of kurdistan hawler'in kurucu üyeliğinin yanısıra 2006-2008 yılları arası üniversitenin ilk rektörü olarak görev yapmıştır.eserleri avesta yayınları tarafından türkçe'ye kazandırılmıştır.
 • boğaziçi üniversitesi'nde ders veren kürt profesör. t24'te bir söyleşisi iki bölüm halinde yayınlandı. linkler aşağıda. ama önce söyleşinin girişindeki kısa biyografi; ileride linkler ölürse burada kalsın diye:

  abbas vali, iran kürdistanı’nda yer alan mahabad kentinde doğdu. henüz 17 yaşındayken “komünist manifesto”,” ne yapmalı” gibi sosyalizmi inşa eden kitaplar okuyan vali, siyaset bilimi eğitimi almak için iran ulusal üniversitesi’ne gitti. vali, mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora için ingiltere’ye gitti; akademik kariyerine galler’de başladı. ırak cumhurbaşkanı celal talabani ile eski kürdistan bölgesel yönetimi (krg) başkanı ve kürdistan demokratik partisi (kdp) genel başkan yardımcısı neçirvan barzani’nin ısrarları üzerine 2005 yılında erbil’de kürdistan üniversitesi’ni kurdu. 2008 yılında krg ile ilişkileri bozulan abbas vali, ırak’tan ayrıldı ve boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı.

  “kürdistan cumhuriyeti”, “kapitalizm öncesi iran”, “kürt milliyetçiliğinin kökenleri” kitapları avesta yayınları tarafından türkçe’ye çevrilerek yayımlan(dı).

  birinci bölüm: http://www.t24.com.tr/…edi/haber/178988.aspx?page=1
  ikinci bölüm: http://www.t24.com.tr/…ini/haber/179224.aspx?page=1
 • boğaziçi sosyolojinin halihazırda en iyi birkaç hocasından bir tanesi.
  neden burada olduğunu bilmiyorum, ve merak ediyorum fakat bu soruyu bir kenarda bırakırsak, özellikle sosyal teori ve milliyetçilik gibi konularda pek az kimsenin eline su dökebileceği bir insan abbas vali.
  sanıyorum 2003-2004 yıllarından beri bir şekilde boğaziçinde ders veriyor. dışarıdan ders vermekle başlayan boğaziçi dünyası geçen senelerde tam zamanlı hoca statüsüne evrildi. faruk birtek'in emekliliğinin ardından ise, faruk birtek ile özdeşleşmiş sosyal teori derslerini anlattı (geçen sene hem klasik hem modern sosyal teoriler derslerini anlatmıştı hoca, bu sene ise sadece klasik sosyal teori dersini verdi bu alanda)
  faruk birtek'in nasıl ders anlattığı noktasında herhangi bir fikrim yok (ki uzun senelerden sonra boğaziçi sosyoloji'den bu özellikle mezun olan ilk neslin içinde olabilirim) fakat abbas hoca, özellikle marxist geleneği yemiş yutmuş bir insandır diyebiliriz. ama bunun yanındaki entellektüel birikimi de bir çok insana taş çıkaracak düzeydedir.
  milliyetçilik çalışmaları hususunda da merkezine memleketi iran kürdistanı'nı alan çalışmalar yapmaktadır. fakat bunun yanında ortadoğu tarihi konusunda hatırı sayılır bir birikimi vardır (ki bu isim ve çerçevede de dersler açmıştır zamanında, fakat bundan sonra ne kadar açabilir bilmiyorum)
  abbas hoca sanırım kendi köşesine çekilmiş ve kitaplarını yazıyor burada. son senelerde birkaç kitap yayınlamış olması, kitaplarının türkçeye çevrilmiş olması buna kanıt olabilir. birikimini peyderpey düzene sokup yayınlamak eğiliminde.

  entellektüel birikiminin yanında, sevecen, gayretkeş, işini iyi yapan, kaprissiz, genel geçer siyasetlere kapılmayan oturaklı bir insan. genelde odasında oturur çalışır, arada çay kahve içmeye çıkar, öğrencilerle de hocalarla da dengeli/seviyeli bir ilişkisi vardır. siz bir şey isterseniz verir (hatta fazla fazla verir, gerekirse anlatır, gerekirse kütüphanesindeki kitapları verir...vs) fakat amiyane tabirle işkembeden tavsiyeler yağdıran bir insan değildir. oturup neredeyse her konu üzerinde konuşulabilir, dersleri çok kalabalık olmasına rağmen, ders verdiği kimseyi unutmaz, yolda görsün selam verir, selam verirseniz hal hatır sorar ne yaptığınızı anında hatırlar...vs
  ders almayı düşünenler için notu ne boldur ne düşük, kararındadır. tüm ödevlere yazdığı notlar geliştiricidir.
  özet olarak, boğaziçi sosyoloji bölümünde okuyan ve sosyal teoriye ilgili bir öğrenci peşinden ayrılmamalı, mümkünse alabileceği tüm dersleri almalıdır. bölüm dışından dersini almayı düşünen öğrenci de ha keza, alabileceği tüm dersleri almaya çalışmalıdır (fakat derslerinin bölüm dışı kotaları düşük olduğundan bu her zaman mümkün değildir). resmen alamasa da gayri resmi dersleri takip edilmelidir kanaatimce.
 • bugün radikal gazatesinden ezgi başaran'a kürt meselesi ile ilgili verdiği bir ropörtaj yayınlanmıştır. hoşa gider ya da gitmez ayrı, ancak net ve kayda değer şeyler söylediği düşüncesindeyim, kulak vermeli. http://www.radikal.com.tr/…id=1119805&categoryid=97
 • kendisinden ezgi başaran'ın röportajı ile haberdar olduğum pkk yandaşı profesör..

  http://www.radikal.com.tr/…gi-basaran&categoryid=97
 • kendisi iranlı bir kürt olduğu için oradaki siyasal ve toplumsal hareketlere içeriden bakış sağlayan, ezgi başaran'ın röportajıyla fikirlerinden biraz haberdar olup, daha sonra kürt çalışmaları konferansında dinlediğim (fekat malesef ki "he could not make himself clear" çok açık ifade etmediği için, ırak kürt bölgesel yönetimi'nin demokratikleşmesi ısrarının altında ne olduğunu tam anlamayarak, belli bir zümreyi zenginleştirdiği, onları beslediği söyleminden ve kendisinin marksizm konusunda arkaplanına ve düşüncelerine dayanarak, demokratikleşmeyle "gelir dağılımını eşitleme, eyersiz vahşi bir kapitalizmle yola çıkmaması gerektiğini" anladığım - aslında olmuş galiba:) - boğaziçi üniversitesi profesörü. sempatik bir insan. ayrıca kendisini soranice konuşurken dinlemesi ayrı bir güzeldir.türkçeye çevrilen kitapları:
  1) kürdistan cumhuriyeti: iran'da kürt kimliğinin oluşumu
  2) kapitalizm öncesi iran
  3) kürt milliyetçiliğinin kökenleri
  4) kürt tarihi ve siyaseti
 • bianet'te gundem ile ilgili cok guzel bir soylesisi yayinlamistir. suriye'den baslayarak dunyadaki yansimalarindan ve ic dinamiklere etkilerinden, turkiye'nin dis politikasindan ve kurt meselesinden bahsetmis.

  soyleside yapilan analizlerin yarisini yapabilecek kac milletvekilimiz vardir diye merak etmekten kendimi alamiyorum. birakin analiz yapmayi, bakanlar kurulunun yarisi su soylesiyi okusa anlamazlar bile. chp ile mhp'den hic bahsetmiyorum bile (istisnalar kaideyi bozmaz).

  soylesinin linki : http://bianet.org/…uriye-kurtler-ve-turkiye-uzerine
 • imc'de ayşegül doğan'ın konuğuydu. program kürtçe simultane tercüme edildi proğramın videosunu bulunursa derhal izlenmesi gerekir.