şükela:  tümü | bugün
 • önemli bir aktivist zat:

  60'ların "karşıkültür" ikonlarından biri olan abbie hoffmann birçok hippiyi, hakları için politik şiddet hareketi yanlılarına dönüştürdü. 1936 senesinde worcester, massachusetts'de bir yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. brandeis üniversitesi'nden mezun olduktan sonra sivil hakları hareketinde faal rol oynadı. mississippi'de, "freedom summer" esnasında tutuklandı.

  amerika'nın yekvücut olmuş kültürünü reddedişi ve bunu alaya alışı ile ismini duyurduğu söylenebilir. 1967'de, hoffmann ve birtakım arkadaşları ziyaretçilere ayrılan bölümden new york menkul kıymetler borsası zemini üzerine banknotlar atmış ve bu olay tacirlerin yere düşen paralar için birbirleriyle kapışmalarıyla neredeyse bir ayaklanmaya yol açmıştır. bir savaş karşıtı gösteri sırasında ise, düzenlemesini yaptığı "exorcism of the pentagon" (pentagon'u defetme) organizasyonunda, pentagon binasının etrafını sarıp psişik enerjiyle yerinden kaldırma gayreti içinde olan 50000 kişiye önderlik de etmiştir. 1968 yılında, jerry rubin ve diğer şiddet yanlıları ile beraber "yippy" oldular ve "youth international party" kuruldu. aynı yıl yippyler "democratic national convention" sırasında "festival of life" gösterisini düzenlediler. büyük şiddet olaylarına ve tutuklamalara yol açan bu hadise,sonunda meşhur "chicago seven" davasının sebebi oldu.
  bundan sonraki birkaç sene içinde, 1973 senesinde, kokain satma suçlamasıyla tutuklanana kadar hoffmann, hayatına full-time aktivist olarak devam etti. ömür boyu hapis cezasına çarptırılmakla karşı karşıya kalınca yeraltındaki hayatı başlamış oldu ve 6 yıl süren bu zaman içinde estetik ameliyatı oldu, sinir krizleri geçirdi ve takma adla çevreci bir aktivist olarak yaşadı. 80'de ortaya çıktıktan kısa süre sonra kısa sürecek hapis cezasını çekti ve yeniden aktivistlerin dünyasına adım attı.

  53 yaşında intihar edene kadar insanları çevre konusunda öncelikle kampüsler olmak üzere muhtelif yerlerde organize etmiştir.
 • ismi, grunge müziğinin en büyük iki ismi (curt cobain ve andrew wood) ile birlikte bir "the cult" şarkısı "sacred life" sözleri içinde geçer:

  abbie hoffman was so young;
  don't you know your king is gone..

  53 yaşında intihar etmiş kendisi.
 • woodstock'ta pete townshend'den kafada gitar kırma şeklinde sağlam bir dayak yemiştir. sebebi ise abbie'nin the who sahne alırken sahneye fırlayıp bıdı bıdı konuşmasıdır. pete abimiz olay sonrası "ben çalarken sahneye babam çıksa döverim." demiştir.
 • zamanında bir eşek şakası yaparak, en iyi kafa yapan uyuşturucunun makattan alınan muz kabuğu olduğunu iddia etmiştir. bunun neresi mi eşek şakası? şurası: uyuşturucuya karşı savaş programı dahilinde işkillenen fbi'ın, merkezinde muz kabuklarıyla bazı deneyler yaptığı rivayet edilir.
 • klavyesiz hacker. american os'un korkulu virüsü. nyse trading floor'a banknot desteleri fırlatılarak gerçekleştirilen eylemde, brokerların dünyasını biraz aralayarak izleyen ve izlettiren zat. yetkili amcalar da bu olaydan sonra kurşun geçirmez bir kafes yapmayı akıl etmişler ayrıca. deliler olmayınca da dünya malesef değişemiyor işte.
 • forrest gump filminde bu şahıs da unutulmamıştır. amerikan bayraklı gömleğiyle reflecting pool etrafında toplanan kalabalığa seslenirken görülür. vietnam savaşına sövüp durur.
 • ''bu kitabı çal'' isimli kitap yazmıştır. çoğu okuyucu bu tavsiyeye uyup kitabı çaldığı için kitapçıların satmaya çekinmesine neden olan aktivisttir.