şükela:  tümü | bugün
 • olası bir ticaret savaşında diyelim abd avrupa arabalarına (ab abd'ye en çok araba satıyormuş) gümrük vergisi koydu, yani ab mallarını daha az alacak. bu durumda muhtemelen ab mallarına dışarıdan daha az talep olduğu için, avrupalı üreticiler mallarını iç piyasaya daha ucuza satacaklar veya işçi çıkartacaklardır.

  negatif talep şoku enflasyonu artırmaz aksine düşürür.
 • ımkansiz avrupada enlasyon olmazki staglafasyon olsun. kriz cikarsa deflasyona dogru gider. eger bir sekilde enflasyon yaratmayi basarirlarsa bu tuketim enflasyonu olur ve avrupa buyur o zamanda issizlik olmaz.

  kisacasi avrupada issizlik ve deflasyon olur veya enflasyon buyume ve dusuk issizlik olur.

  staglafasyon anca bizim gibi cari ve/ya butce acigi verip piyasaya allah rizasi icin dolar diye el acan ulkelerde olur
 • yoktur. aynı sektörde bulunan farklı ab ve abd şirketleri son bir kaç yıldır birleşmeye başladı, gelecek yıllarda da bu iyice artacak.

  https://en.wikipedia.org/…_mergers_and_acquisitions
 • ab'nin kötü etkileneceği kesindir. abd'nin gümrük vergilerinin ab'de küçülmeye yol açacağı da kesin nbafan ilk entryde anlatmış. bunun sonucun avrupa ülkelerinin dış politikası değişecek rusya, çin ve iran ile yakınlaşacaktır. başka yapabilecekleri bir şey de yok. abd pazarı kapanırken rusya, ortadoğu hatta orta asya pazarını açmak zorundalar.