şükela:  tümü | bugün
 • yakın zamanda gündemimize girebilecek olaylar.

  abd-çin ticaret savaşı abd'nin çin'e yaptırımlarıyla resmen başladı, çin'in abd'e cevaplarıyla bu olayın nerelere gidebileceğini göreceğiz; bunun dışında abd'nin ticaret açığı sorununu çözebilmek için bir diğer hedefi ise ''ab'' olabilir/olacaktır.

  çin'in abd'e karşı ticaret fazlası 350-400 milyar $, ab'nin ticaret fazlası ise 150-200 milyar $ civarında zaten bu iki bölgede abd ticari açık vermezse abd'nin ticaret açığı ihmal edilebilecek(0-50 milyar $ maksimum %0,3) seviyelere düşer.

  çin, abd'e karşı ticaret fazlasını haksız para politikası(yuan'in değerini düşük tutma) ile düşük fiyat avatajı ile sağlıyor o yüzden abd'nin nispeten haklı itirazları var ama avrupa'nın abd'e karşı ticaret fazlasında böyle bir durum yok; ab ürünleri abd ürünleri kadar kaliteli ve adil fiyatlar ile piyasaya sürülüyor.

  ab'nin ticaret fazlası için ortaya sürülebilecek en net sebep avrupa'nın abd'e göre çok daha korumacı olması ve abd'nin senelerdir bu duruma itiraz etmemiş olması, abd zamanında bu haksızlığa itiraz etmiş olsaydı muhtemelen böyle bir ''oturmuş düzen'' oluşmayacaktı. abd'nin bugünkü itirazlarına avrupa'nın makul cevap vermesi zor.

  avrupa'nın abd'e karşı pazarını açması bizi muhtemel bir ''abd-ab ticaret savaşı''ndan karşı korur ,bu karar birçok farklı ülkenin ortak kararı ile olabilir fakat durum şu ki avrupa'daki ülkelerin abd ile ticaret ilişkileri çok farklı uçlarda.

  ab'nin abd'e karşı ticaret fazlasının 1/3'ü sadece almanya tarafından gerçekleştiriyor, yine ab'nin daha verimli ''kuzey ülkeleri'' abd'e karşı ticari fazla verirken daha az verimli ''orta ve güney avrupa'' ülkeleri ise abd'e karşı ticari olarak avantajlı değil hatta çoğu dezavantajlı durumda bu sebeple kuzey ülkeleri abd'e pazarını açmayı bir miktar kabul etse bile orta-güney ülkeleri kuzeyin ülkelerinin fayda gördüğü bir durumun bedelini ödemeye razı olacağını beklemek zor. şu an mülteci krizinde görüldüğü gibi ab bir yana ülkelerin içindeki koalisyonların ortakları bile(almanya) sadece kendi çıkarlarını yönelik adım atarken ab ülkelerinin diğer ortakları için yapabilecekleri fedakarlıklar çok sınırlı görünüyor.

  şu an avrupa'yı çok ciddi sıkıntılara sokabilecek ''italya'' ve muhtemel destekçileri(ispanya,portekiz,irlanda,yunanistan,macaristan,avusturya vs.vs.) ab için ciddi risk oluşturmuş durumda(bkz: #77501387) böyle bir dönemde almanya ise tekrar seçime gidebilecek bir görüntü ortaya koyuyor. bu durum tabii ki avrupa'nın büyümesi üzerinde ciddi risk ve bu risklere abd ile ticari savaş da eklenirse ab'nin çok ciddi sıkıntılara gebe.

  avro bögesi şu an %0,5'in altında büyüyor ve bu büyüme sıfır faiz(sembolik olarak negatif) ve ciddi varlık alımı (bkz: #76109779) ile sağlanıyor.(40 milyar avro) bu büyümede yine klasik ab çelişkisi olan kuzeydeki verimli ekonomiler ciddi şekilde toplanmışken güney-ortadaki nispeten az verimli ekonomiler halen 2009 krizinin etkisinde. sonbaharda verilen destekler azaltılacak ama daha önemlisi ab'nin artık faiz artırımına gitmesi(büyümeyi negatif etkileyecek) zorunlu hale geldi; yıllık enflasyon %2'e daha önemlisi yıllık üretici enflasyonu %3'e ulaşmış durumda yakın zamanda da artacağı beklentisi var(küresel enflasyon artıyor) buna rağmen ab halen enflasyonu artıracak adımlar atıyor.

  yakın zamanda avrupa'da faiz artırımları gelmek zorunda bu büyümeyi negatif etkileyecektir , bu dönemde mantıktan uzaklaşan italya, iç sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalabilecek almanya başlı başına bir problem iken bu sıkıntılara ciddi bir abd-ab ticaret savaşı eklenirse avrupa'da negatif büyümeyle %2'nin üstünde enflasyon görülecektir ki bu rakamlar yine verimli-verimsiz ekonomilerine göre çok keskin olacaktır.

  tarihte görülmemiş ekonomik teşviklerle bile büyümemiş üstelik stagflasyona sürüklenmiş bir avrupa'da en azından ''ekonomik birlik'' sorgulanacaktır.
 • olası bir ticaret savaşında diyelim abd avrupa arabalarına (ab abd'ye en çok araba satıyormuş) gümrük vergisi koydu, yani ab mallarını daha az alacak. bu durumda muhtemelen ab mallarına dışarıdan daha az talep olduğu için, avrupalı üreticiler mallarını iç piyasaya daha ucuza satacaklar veya işçi çıkartacaklardır.

  negatif talep şoku enflasyonu artırmaz aksine düşürür.
 • ab ile abd arasında sadece otomobil ticareti yapılmıyor; 0,5 büyüme rakamı yakalanmış bir ekonomide %2 enflasyonun sebebi (orta vadede ciddi artacağı belirtisi var) talep değil maliyettir.

  200 milyar dolara yaklaşan bir ticari fazlanın bir ticaret savaşıyla ciddi miktarda azalması durumunda bu kaybın iç piyasa ile telafi edilmesi(üstelik sizin de işçi çıkarma olarak belirttiğiniz ekonomide yavaşlamanın çok muhtemel olduğu bir dönemde) mümkün değildir, bu zararında maliyete ekleneceği düşünülürse ab mallarının abd yerine iç piyasaya sürülmesi enflasyona olumlu etki yapma ihtimali olumsuz etki yapma ihtimalinden fazla değildir.(ab'nin abd'e sattığı ürünlerde lüks tüketimin ciddi yeri var, bu durum olumsuz senaryoyu kuvvetlendiriyor.)

  ''ticaret savaşı'' senaryosunda avro ciddi değer kaybedecektir bütün bu etmenler bir ticaret savaşı senaryosunda ab'de maliyet sebepli enflasyon görülme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

  enflasyonun talep kısmına gelince avrupa merkez bankası milli hasılasının %40'ına varacak(milli hasılaya oranla abd'nin yaptığı varlık alımının (para basma) iki katı) rakamlar ile varlık alımı gerçekleştirmesine rağmen halen faiz artırımına gidememesi ve istenen büyümelere ulaşamaması avrupa ekonomisindeki talebin varlığından şüphe duymaya yeterli sebep. bir ticaret savaşında avrupa'nın bu politikayı devam ettirmesi kuvvetle muhtemel olacaktır yani avrupa'daki talebin en kuvvetli sebebi yukarıda bahsettiğim senaryoda yerli yerinde duracaktır diye düşünüyorum.
 • ımkansiz avrupada enlasyon olmazki staglafasyon olsun. kriz cikarsa deflasyona dogru gider. eger bir sekilde enflasyon yaratmayi basarirlarsa bu tuketim enflasyonu olur ve avrupa buyur o zamanda issizlik olmaz.

  kisacasi avrupada issizlik ve deflasyon olur veya enflasyon buyume ve dusuk issizlik olur.

  staglafasyon anca bizim gibi cari ve/ya butce acigi verip piyasaya allah rizasi icin dolar diye el acan ulkelerde olur
 • yoktur. aynı sektörde bulunan farklı ab ve abd şirketleri son bir kaç yıldır birleşmeye başladı, gelecek yıllarda da bu iyice artacak.

  https://en.wikipedia.org/…_mergers_and_acquisitions
 • avrupa'da şu an enflasyon var(%2) ve bunun daha da artacağı görülüyor(tüfe %3,küresel enflasyon) avrupa'da enflasyon tüketime aksaydı 2011'den beri çift haneli büyüme söz konusu olurdu.(basılan trilyonlarca avro)

  stagflasyon ile cari-bütçe açığı bağlantılı olsa da kesin bir sebep-sonuç ilişkisi olan ikili değildir.
 • ab'nin kötü etkileneceği kesindir. abd'nin gümrük vergilerinin ab'de küçülmeye yol açacağı da kesin nbafan ilk entryde anlatmış. bunun sonucun avrupa ülkelerinin dış politikası değişecek rusya, çin ve iran ile yakınlaşacaktır. başka yapabilecekleri bir şey de yok. abd pazarı kapanırken rusya, ortadoğu hatta orta asya pazarını açmak zorundalar.