şükela:  tümü | bugün
  • taraflı tarafsız herkesin fikirbirliğinde olması gereken olgu

herkes rüşvete kilitlendiğinden kimse iran ambargosunda akp hükümetinin nasıl kendi halkına ihanet ettiğini tüm çıplaklığıyla yazmamış, ondan biraz bahsedeyim.

--- spoiler ---

özet sevenler için aşağıdaki tüm bilgiler abd ambargosu fırsatıyla aslında çiftçinin, esnafın, kobi'nin ve devletin cebine girebilecek yaklaşık 170 milyar doların (milyon değil milyar!), hükümetin rüşvet çarkıyla nasıl reza'nın ve birilerinin cebine aktarıldığını anlatıyor
    --- spoiler ---

önce çok kısa ambargonun bizim için şartlarını yazayım, sonra ne yapabilecekken ne yaparak nasıl halkına, kendi insanına ihanet etmiş bu rüşvet çetesi bulabildiğim rakamlarla onu ortaya koyayım.

abd diyor ki, kardeşim sen iran'la para karşılığı ticaret yapamazsın, çünkü yaparsan o parayı nükleer silah geliştirme için kulllanabilir. ama aldığın petrol, doğalgaz karşılığında gıda, ilaç, maden vs. satabilirsin.

yani diyor ki doğalgaz, petrol al tamam, ama karşılığında borçlu olduğun parayı dolarla değil, fındıkla, domatesle, ilaçla falan ödeyebilirsin çünkü nükleer silah yapacak teknolojiyi dolarla falan alabilirler ama domatesle alamazlar. bunun için de (halkbank'ta) bir hesap aç, adamlardan doğalgaz, petrol falan aldığında onlara normalde ödeyeceğin parayı oraya yatır, çiftçin oraya fındık domates ihraç ettiğinde de çiftçine parasını oradan öde. çok basit olarak ambargonun bizim için genel şartları bu.

rusya'yla olan krizde rusya meyve sebze ihracatını durdurduğunda ne yapacağını şaşıran, adamlara tekrardan iki kasa domates satabilmek için doksan dokuz takla atan hükümetin eline ambargo bahanesiyle aslında böyle bir fırsat geçiyor. hem senin çiftçin, esnafın kazanacak, hem bu ticaretten aldığı vergiyle devlet kazanacak, ürünü tarladan toplayan işçiler kazanacak, ziraatçisi kazanacak, malı taşıyan kamyoncusu kazanacak, tabi adamlar bu kazandıkları parayı gene çevresinde harcayacağı için dolaylı yoldan da olsa esnaf da kazanacak.

peki hükümetimiz kucağına gelen bu fırsatı kendi insanı için kullansa kazanılacak miktar ne kadar?

- iran'dan mesela sadece bu rüşvet olaylarının döndüğü zamanlardan 2012 yılında 42 milyar dolarlık doğalgaz almışız .

- 2012'yi bulamadım ama 2014 yılında (haberi okuyunca göreceksiniz petrol fiyatlarının çok düştüğü yıl) 17 milyar dolarlık bir petrol almışız.

yani kabaca yılda 60 milyar dolar para veriyoruz iran'a sadece bu iki kalem ürün için. milyon değil, milyar!

peki bizim tarım ihcatımız ne kadar. tüm dünyaya yılda 18 milyar dolarlık ürün ihraç edebiliyoruz anca.

yani bu ambargo sayesinde senin çiftçinin tüm ihracatı yılda 18 milyon dolarken, buna yılda 60 milyar dolar daha ekleme fırsatı geçiyor eline. toplamda 78 milyar dolar ediyor. yani normalde 1 lira kazanan çiftçinin 4 lira kazanma fırsatı oluyor. bu ihracatın vergisiyle bir de sadece çiftçinin değil devletin de kasasına girecek milyar dolarlar var. her sene!

peki bizim alnı secdeye değen yerli, milli, ve dinibütün akp hükümetimiz ne yapıyor? hem çiftçinin belini doğrultacak hem de devletin vergisiyle milyar dolarlar kazanacağı bu fırsatı reza ile rüşvet karşılığı anlaşarak kdv'si sıfır olan altın üzerinden (dipnot: herşeye verginin vergisini koyup da altına kdv'yi de sıfırlayan da aynı akp hükümeti) yarı hayali bir şekilde yapıyor. ne çiftçin, ne işçin, ne esnafın, ne de devlet kazanıyor. kazanan reza ve rüşvetçiler.

her şeyi geçtim, adamlara hiçbir ürün satmasak, o para ambargo kalkana kadar halk bankasında dursa bile banka o parayı işletir, ülkeye milyarlarca dolarlık katma değer olarak geri döner. çünkü halkbank bir devlet bankası, söz konusu para da az buz bir para değil yıllık 60 milyar dolar! onu bile yapmıyorlar.

tüm bunları, yapılan milyarlarca dolarlık ihaneti, tüm boyutlarıyla halka tane tane anlatması gereken ana muhalefet partisi liderimiz napıyor? kürsüden man adasına yapılan birkaç milyonluk para transferi dekontu sallıyor. neymiş efenim etik değilmiş. ulan ülkenin milyarlarca dolar ırzına geçiyor adamlar, bunu gizlemek için yok milli dava vs diye laf kalabalığı derdindeler, senin gündemin bu toz bulutunu dağıtıp insanlara ihaneti tane tane anlatmak olacağına, gündemin "etik".

ha bir de biz zafer çağlayan'a verilen 50 milyon dolar rüşveti konuşuyoruz ama reza zarrab'ın iran'da yargılanıp idama mahkum edilen ortağı bebak zencani'nin itiraflarına göre türkiye'de dağıttıkları rüşvet 8,5 milyar dolar civarı. milyon değil, milyar! paranın büyüklüğünün kurgulanması açısından yılbaşı büyük ikramiyesi 61 milyon tl, yani yaklaşık 15 milyon dolar. 8,5 milyar dolar neredeyse 600 yılbaşı büyük ikramiyesi ediyor. bizim şimdilik sadece zafer çağlayan ve birkaç kişinin görünene göre oldukça ufak bir payını bildiğimiz rüşvet o kadar büyük ki 600 sene boyunca milli piyango büyük ikramiyesi size çıksa anca denkleştiriyorsunuz. ortalama insan ömrü 80 yıl bu arada

tabi bu rüşvet olayı şimdilik tamamen iddia. bu entrydeki bazı ifadeler rüşvet iddiaların doğru olduğu varsayılarak yazılmıştır fakat rüşvet olayı yalan bile olsa akp hükümeti her halükarda bu senelik 60 milyar doları bulan ticareti neden hem ülkeyi hem de kendi halkını kalkındıracak şekilde çiftçisi vs. üzerinden ürün satarak yapmayı tercih etmek yerine ne idüğü belirsiz bir adam reza zarrab üzerinden yaptığını açıklamak zorundadır.
  • iran istemiyorum senin malını, doğalgaz da satmıyorum derse?

bizim sanki onların doğalgazına daha çok ihtiyacımız var gibi geliyor.

ayrıca abd komşuma ambargo koyacak ben de elimi sıvazlayacağım “he hee fırsata bak” diye.

mevzuya demagoji katmak için zorlama bir tespit.

edit: iran dese ki” komşu s.ktir et takası. ambargodan dolayı bende döviz ve altın kıtlığı var. istersen % 25 ucuza veririm doğalgazı. yeter ki bana bir şekilde döviz ve altın ver” derse.

başka başlıklarda ekşi sözlük iran fanları ile dolar, taşar. bu başlıklara uğramıyorlar.
  • mevzuya demagoji katmak amaçlı olmayan tespit.

(#72588367) entrysi ile yukarıda @nhtkcmn'nin takıldığı konuyu aydınlatmak açısından yazıyorum.

iran istemiyorum senin malını doğalgaz satmıyorum diyemez çünkü iran'ın %90 ihraç geliri petrol ve doğalgaz üzerine ve bizim payımız da bunda çok büyük. mesela doğalgazının %90'ını biz alıyoruz.

hiçbir akıllı esnaf malının %90'ının sattığı müşteriye "ben sana mal satmıyorum" diyemez. ambargo bitene kadar en akıllı yol müşteriyle ortak bir yol bulmaktır ve abd ambargosu bu orta yolun bizim gıda, ilaç vs. ihraç ederek bulmamız için elimizde paha biçilemez bir koz idi.

en kötü şartlarda hiçbir şey almayıp paranın halkbank'ta ambargo bitene kadar bloke kalmasını isteyebilir ki o durumda da yukarıda entry'de bahsedildiği gibi banka o parayı işletip ülkeye ciddi katma değer kazandırabilir çünkü söz konusu para 2-3 lira değil 170 milyar dolar!!!

edit: anlam düzeltmesi

edit 2: (cevap) ambargo yüzünden zaten döviz veremiyorsun, altın konusunu da ancak rıza zarrab gibi alengirli işlerle yapabiliyorun ki zaten şu anda adam abd'de o yüzden yargılanıyor. bu rüşvet sonrası yapılan alengirli ticaret sonrası iran'ın bize uyguladığı bir indirim de yok, aksine ambargonun olduğu dönemde doğalgazı neredeyse şimdinin 3 katı daha pahalıya almışız.
  • 2 sene önce herkes rüşvete kitlenmişken anlatmaya çalıştığım durum. delinen amerikan ambargosu değil yüz milyarlarca dolar tutarındaki ihracat imkanıdır. hatta yapılmış gibi görünen ama yapılmayan bu ihracat için başbakan yardımcısı numan kurtulmuş tarafından reza zarrab’a yılın ihracatçısı ödülü de verilmiştir.

iran’ın mal karşılığı petrol satmama şansı olsa zaten satmazdı ama ambargo tüm alıcıları kapsadığı için zaten bu satışı yapıyordu.

ayrıca ortada sadece amerika ambargosu değil birleşmiş milletler ve ab ambargosu da var.