şükela:  tümü | bugün
 • amerikan anayasasi'nin birinci degisiklik maddesi.
 • aslında sivil haklar hareketine kadar "seditious libel" (kışkırtıcı iftira) kanunuyla engellenmiş olan bir maddedir. bu mücadele sonrasında ancak bugünkü hayranlık uyandıran halini alabilmiştir.
 • memlekete de lazim olan anayasa eklentisi;sayesinde sozluk envai cesit davaci ziriltilarindan da, isi gucu ispicilik olan yazar bozuntularindan da kurtulmus olurdu.

  evet, abd yasalarina gore, taocudur, dombilidir, onun bunun cocugudur, pusttur demek serbesttir; ama irkcilik/misojeni [ya da ikisi birden icin (bkz: don imus)] -mesela kurtleri sevmiyorum, ermeniler bizi arkadan vurdu, siyahlar bizi yok etmek icin cok cocuk yapiyorlar, yahudiler para duskunudur gibi sozler- size cok pahaliya mal olur; ogrenciyseniz okuldan atilirsiniz, hakkinizda "hate speech' ten dava acilir, calistiginiz yerden kovulursunuz. tabii, derin guney sakiniyseniz bu konularda daha rahat olabilirsiniz.

  turkiye'de de tam tersidir, alenen istediginiz toplulugu asagilayabilir,irkciliginiza ben irkci degilim, onurlu gururlu bir vatandasim esas irkci kendine kurt/ermeni/yahudi deyip de anayasanin turkluk taniminin disina cikanlardir diye kilif bulabilir, en iyi okullarda okuyabilir, milletvekili olabilir, televizyonlarda program yapabilir,haftanin uc gunu kose yazisi yazabilir, anayasal kurumlarin baskani olabilir,tarikat kurup bir yerinizden uydurduklarinizla evrim kuramini curuttugunuzu zannedebilir, hatta ve hatta eksi sozlukte yazar bile olabilirsiniz...

  (ben sana yazar olamazsin demedim, adam/kadin olamazsin dedim)

  haa, bir de unutmadan; mesela eksi sozluk servisleri calismiyor, ssg siteden aldigini siteye yatirmiyor derseniz, ornegin, hakkinizda libelden dava acilir, donunuza kadar kaptirirsiniz; malum, kapitalizmin kestigi parmak yesil panganottandir.
 • bill of rights'in ilk maddesi.
 • bütün kuşlarla tanıştık bir leylek kaldı dediğim maddedir.

  türk anayasasını ilk maddesini yoldan geçen birine sorsak saygı duruşuna geçip istiklal marşını söylemeye başlar be. *
 • first amendment'ı abd anayasasının 1. maddesi sananlar kulübünün son üyesi ertuğrul özkök: http://www.gundem724.com/…-imtihani-makale,721.html

  abd anayasasının birinci maddesi yasama organının seçilişine ve teşkilatına ilişkindir. first amendment ile pek bir ilgisi yoktur.
 • (bkz: amendment)
 • "kongre, herhangi bir dini kurum/kuralı temel alan veya ibadetini yasaklayan ya da ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü kısıtlayan; ya da halkın barışçıl şekilde toplanma ve şikâyete neden olan bir halin düzeltilmesi için hükümetten talepte bulunma hakkını kısıtlayan herhangi bir yasa yapamaz”

  (bkz: first amendment)
  "congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the government for a redress of grievances"