*

şükela:  tümü | bugün
 • ozetle; baskanin olmesi, istifa etmesi veya yetki ve gorevlerini icra edememesi halinde başkan yardımcısı başkan olur seklinde olan amerikan anayasa maddesi.
 • donald trump sayesinde sıklıkla gündeme gelen, amerikan sisteminde başkanın hangi hallerde görevden alınacağını veya görevi devredeceğini düzenleyen madde (bkz: #113835620)

  başkan görevi gönüllü olarak devretmek istediğinde bu maddenin 3. bölümüne göre hareket edilir. bu durumda, başkan senato ve temsilciler meclisi liderlerine yazılı bir beyanda bulunarak görevlerini yerine getiremediğini ve yetkilerini kullanamadığını bildirerek başkanlık görevini başkan yardımcısına devrettiğini bildirir.

  başkan görevi gönüllü olarak devretmek istemediğinde, bu maddenin 4. bölümüne göre hareket edilir. bu durumda, başkan yardımcısı ile kabine üyeleri başkana ve senato ve temsilciler meclisi liderlerine yazılı bir beyanda bulunarak başkanın görevlerini yerine getiremediğini ve yetkilerini kullanamadığını bildirerek başkan yardımcısının başkanlık görevinini ivedilikle üstlenmesi gerektiğini bildirir.

  özetle, 3. bölüm uyarınca başkan görev ve yetkilerini gönüllü olarak devrederken, 4. bölüm uyarınca başkanın kendi ekibi, çoğunluk oyuyla, görevi başkan yardımcısına devreder. (bkz: 6 ocak 2021 amerika protestoları) nedeniyle bu 4. bölüm uyarınca bir görevden almanın yaşanabileceği yönünde iddialar var.
 • (bkz: 25th amendment) adiyla su an twitter'da tt olmus sey.
 • "protestolar üç gün devam ederse hükümet otomatik olarak düşer" gibi bir şey çıkacak sanıyordum, meğer ciddi bir meseleymiş.
  takipteyiz.
 • abd
  halkı
  hileli
  seçim
  sonunda
  demokratik
  protesto hakkını
  kullanarak kongre
  binasını işgal etmiş
  ve joe biden ın başkan
  seçilmesinin onaylanma
  durumuna karşı oylarına
  sahip çıkmıştı. lakin olaya
  derin devlet müdahil oldu ve
  seçkinler ile birlikte planlanan
  savaş senaryolarına alet olacak
  olan joe biden ve kamala harris
  kuklalarını göreve getirmek için
  kabine dahil her yeri karıştırdılar.
  satılmış mike pence gönüllere taht
  kuran başkan donald trump ın azli
  için derin devletten talimat almıştır.
  11 milyon ölünün oy kullandığı 2020
  seçimlerinde devrik lider gönül dostu
  donald trump maalesef siyaseten acemi
  olduğu için dünya barışına sekte vuracak
  iran a yapılacak askeri operasyonu kendine
  yapılan darbeye karşı duramayarak maalesef
  engelleyemeyecek. seferberlik ilanına gidiyoruz.
 • (bkz: #117895799)
 • amerikanya menşeili politik bir aksiyon-dramanın olmazsa olmazıdır. 24 dizisinin her sezonunda en az bir kere olmak üzere devreye girerdi bu madde.

hesabın var mı? giriş yap