şükela:  tümü | bugün
 • biraz iddialı bir başlık olmuş olsa da sözlükte dünya çapında her karışıklıkta(k.kore,suriye vs. vs.) abd ile çin'in savaştırılmasında dolayı açmaya karar verdiğim başlık.

  sözlüğe göre çin ilk fırsatta abd'e dalacak ama rakamlar pek o durumda değil. 2017 rakamları henüz netleşmediği için 2016'ı vereyim.

  ithalat-ihracat:

  abd, 2016'da çin'e 116 milyar $'lık ihracat yapmış, karşılığında da 482 milyar $ ithalat yapmış. aralarında ''598 milyar $'' ticaret hacmi var. bu ortalama üstü bir ülkenin gayri safi milli hasılası anlamı milyonlarca abdli ve çinli aralarındaki ticaret sebebiyle para kazanıyor.

  çin'in abd'e karşı olan ticaret fazlası:

  dünyanın en fazla ticaret açığı olan ülkesi abd, geçen yıl 797 milyar $ ticaret açığı vermiş, bunun 366 milyar $'ı çin'e karşı. daha açık ifadeyle çin resmen abd'i sömürüyor. 2016 abd toplam ticaret açığının %46'sı çin'e karşı verilmiş, son senelerde bu oran hep %40-50 arasında.

  çin açısında bakınca resim çok daha farklı hal alıyor.

  2012'de çin'in abd'e karşı olan ticaret fazlası 333 milyar $ toplam ticaret fazlası ise 230 milyar $ yani abd olmazsa çin ticaret fazlası veremeyecek hatta 100 milyar $ ticaret açığı olacak. sonraki yıllar ise çin'in ticaret fazlası şu şekilde;

  2013: toplam- 259 milyar $ - abd 337 milyar $
  2014: toplam- 383 milyar $ - abd- 362 milyar $
  2015: toplam-595 milyar $- abd- 388 milyar $
  2016: toplam- 509 milyar $ - abd- 366 milyar $

  şu rakamlara bakınca net olarak görünüyor ki uzun yıllardan beri dış ticaret fazlası veren çin , abd olmazsa o kadar da büyük ihracat ülkesi olmayacak.

  tabii abd, çin'i çok sevdiğinden değil fiyat cazibesinden dolayı çin'e bu kadar büyük miktarlarda açık veriyor ama burada da çin'in bir diğer suistimali var. çin, toplumunun refahını önemsemediği için çok uzun zamandan beri para birimi yuan'ı manipüle ederek olması gerekenin çok çok altındaki seviyede tutuyor.

  -konu dışı-
  (bkz: donald trump) saykosu boş boğaz bir adam olsa da çin'i para politikasına itirazı tamamen haksız değil çünkü çin bu rakamlara manipüle ettiği para birimiyle ulaşıyor.

  d.trump'ta bakkal hesabı yapıyor; çin'in cazibesini düşürerek çin'den ithal edilen ürünlerin üretimini abd'e çekse( sadece %50'si) abd'de ticaret açığı 190 milyar $ azalacak, ülkede 190 milyar $'lık üretim yapacak yatırım- amortisman oranı ortalama 8-10 sene olsa- 1,5 -2 trilyon $ civarında .kağıt üzerinde son derece mantıklı.

  -konu dışı-

  abd tahvilleri:
  bu da sözlükteki bir diğer efsane. ''abd dünyanın en borçlu ülkesi''ve abd çin'e muhtaç çünkü çin abd'i finanse ediyormuş. ( onlarca girdide okuduğum hatalı bilgi)
  1- dünyanın en borçlu ülkesi çin'dir.(yanlış değilsem 25 trilyon $)
  2- çin'deki abd tahvilleri o kadar da abartılı rakamlar değildir.
  üstte 2016 rakamları verdiğim için yine 2016 rakamları vermeye devam ediyorum. abd'nin 2016 yılı borcu 20 trilyon $'dan az, çin ise bu tahvillerin sadece %4'üne sahip. genelde 1,2 trilyon $ civarında(japonya'da nerdeyse o kadar tahvil bulunduruyor.) tabii ocak ayında gördüğümüz gibi çin abd'e karşı bu tahvillerle ''şantaj'' (bence değildi) yapamaz mı yapar ama öyle 'atara atar gidere gider bir durum yok.'' çünkü;
  1- çin, abd tahvillerinin değerini düşürürse kendi merkez bankasındaki tahvillerin de değerine düşürmüş olacak. yani zarar-zarar durumu var.
  2-çin'de abd'e aşkından o kadar tahvil almıyor, ellerinde nakit var ve onu bir şekilde değerlendirmek zorundalar dünyada bu kadar büyük miktarda sermayeye ihtiyaç duyacak-güvenilir- ülke sınırlı. mesela avrupa tahvillerinin getirisi abd'den çok daha düşük üstelik çin'de dolarla ticaret yapıyor tabii ki de o tahvilleri tutmak zorunda.
  3- abd'nin yatırım ve ticaret kozlarının yanında çin'in tahvil kozu çok zayıf. abd'nin son beş yıldaki çin'e karşı ticaret açığı çin'in bütün abd tahvillerinden %50 daha fazla. d.trump saykosu çıkıp paranızı ben veriyorum dese( demeyecek adam da değil görgüsüz) çin cevap veremez.
  4- benim görüşüm çin'de zaten pazarlık edilmeyecek bir ülke değil abd'de(trump dışında bürokrasi) pazarlığa açık mesela ocak'ta çin abd tahvillerine spekülason yaptı ama abd bunu engellemedi, 10 yıllık tahvil getirisini bir ayda yarım puan arttırdı. (bkz: #74047325)
  5- bence en önemlisi iki taraf diplomasiyi unutup '' atara atar'' (zarar-zarar ) ilişkiyi göze alırsa abd'nin petrol kozu çok daha kuvvetli. abd ürettiği petrolü kısarak ortadoğu(eski büyük tahvil talipleri) eski şaşalı günlerine döndürebilir çünkü dünyanın en büyük petrol-doğalgaz üreticisi artık abd(aynı anda tüketicisi) normalde abd'deki devasa üretim artışı olmasaydı dünya genelindeki bu büyüme trendiyle şu an petrol 100 $'ı ne zaman geçeceğini tartışıyor olurduk. 100 $'a ulaşan petrol fiyatlarında çin'in devasa sermayesini enerji ithalatı üzerinden ortadoğuya taşır, ordan da abd'ye. tabii olaylar bu seviyeye gelmez çünkü abd'nin başında 70 yaşında bir ergen olsa da istediği her şeyi yapamıyor;çin ise bu adamı idare etmeyi biliyor.

  daha birçok açıdan da karşılaştırabiliriz ama her konu bizi aynı gerçeğe götürüyor, çin abd'i sömürüyor, abd ile olan ilişkisinde hep karlı taraf. ideolojik farklılıklar sebebiyle karşı karşıya gelseler de ilişkileri iyi tutmak çin'in daha çok çıkarına; çin-abd ekonomik ilişkileri bu kadar gelişmişken hatta bir birlerine olan bağımlılıkları abd-ab'nin de üstündeyken bu iki ülkenin hele rusya için savaşacağına inanmak çok saçma. abd ile çin karşı karşıya gelecekse rusya , çin'in arkasına takılır çin, rusya'nın değil.

  bir karışıklıkta abd-rusya savaşına sebep olacaksa çin, abd tarafında savaşa girmesin yeter.

  üstte verdiğim rakamların linkleri hata varsa msj atın düzeleyeyim.
  1
  2
  3
  4
  5
  6
 • -bu girdi kendini imha edecektir-

  telefondan girdi yazmanın kaçınılmaz sonucu. 3 cümleden uzun girdi yazınca oluyor öyle şeyler. bütün girdilerinizin toplam uzunluğundaki girdimin hatalarını belirtmek için normal yazarlar gibi msj atabilirsiniz. şu sağ üst köşedeki msj butonu msj atmak için kullanılıyor.