şükela:  tümü | bugün
 • işbu yazı herkes anlasın diye gayet anlaşılır bir dille yazılmıştır: “malum, abd bir yere demokrasi götürmek istiyorsa neler yaptığını gayet iyi biliyoruz. tek kişinin yönettiği, demokrasiden uzak ve başta kendi içindeki azınlıklara olmak üzere komşularına zarar veren, vermeye başlayan ya da verdiği/vereceği iddia edilen ülkelere bazen uçaklara yüklediği demokrasi bombalarıyla bazen de uzaktan ekonomiye saplayarak müdahalede bulunurlar. türkiye’de bugüne kadar birçok şekilde içten yıkma çalışmalarında bulundular ancak türkiye gevşek bir arap ülkesi değildi, yemedi. ancak türkiye’deki yeni başkanlık sistemi tam da abd’nin ekmeğine yağ sürecek cinsten. senaryoyu biliyorsunuz, içeride ve dışarıda yaşanan herşeyi o sırada başkan kimse ona yıkacaklar, tek adamla bu iş olmaz, size demokrasi lazım diyecekler. biz bunu yer miyiz, normalde yemeyiz ama bu ekonomi dedikleri şey adama bildiklerini tersten okutur. şöyleki: bir ülkeyi ekonomik anlamda bitirip halkı devletle karşı karşıya getirirseniz yüzde 99 istediğiniz sonucu alırsınız. ancak türkiye bu konuda o yüzde birlik istisnanın örneği konumunda. bunu sağlayan ise vatan bilinci.

  evet her ne kadar ülke şu an yüzde 52 ve 48 şeklinde ikiye bölünmüş ya da en ufak sıkıntıda insanlar üçe beşe bölünüyor gibi görünse de konu bağımsızlık olunca bu ülkede muhalif bulamazsınız. herkesin çekindiği bir diğer konu ise iç savaş: bunun bariz iki yöntemi var: mezhep savaşı ya da bir azınlığı kullanarak ortaya çıkarılalacak ırkçı bir savaş. türkiye’de mezhep savaşı çıkaramazsınız. çünkü bu konuda yüzde 80’i, 90’ı sünni olan bir ülkede tehlike oluşturabilecek karşı bir mezhep bulamazsınız. kaldı ki bu konuda herkesin aklına aleviler gelir ama söz konusu vatan olunca onların da yüzde 90’ının ne kadar atatürkçü olduğunu görebilirsiniz.
  gelelim ikinci ve daha olası olduğu düşünülen konuya: “kürtler”, bu konu normalde uzun uzadıya tartışmalara ve açıklamalara gebe bir konudur ama aklımdaki bir sürü detaya rağmen şu an yazmaktan vazgeçerek konuyu şu şekilde özetlemek istiyorum: türkiye’deki kürtler ile pkk aynı şey değildir. oran yine yüzde 90’dır. bunu batılı ülkeler bizden daha iyi biliyor ama kullanılmaya müsait bir durum. bunun nedeni ise türk halkı. şöyleki: her ne kadar yersiz bir ifade şekli de olsa lafa gelince herkes “benim kürt arkadaşlarım da var” derken konu pkk olunca kürtlere potansiyel bölücü gözüyle bakan bir halk. kimse kusura bakmasın ama oran yine yüzde 90. neyseki yüzde 90’ı pkklı olmayan kürtler bu konuda türklerin endişesini yersiz çıkaracağı için yine bir savaş tehlikesi söz konusu değildir. anlaşılacağı üzere iç savaş söz konusu değil.

  bu durumda iş başa düşüyor, yani dananın başına:”abd”, içeriden ekmek çıkaramayınca türkiye’yi, devleti dünyanın gözünde antidemokratik gösterip ülkedeki demokrasi ihtiyacını karşılamak için elindeki stokları kullanmaya hazır olduğu izlenimini yaratacaktır. söz konusu stok bildiğiniz üzere silahlar, füzeler, uçaklar ve paralı askerlerden oluşan bir demokrasi paketi. yani doğrudan müdahale. işte buna hazırlıklı olmalıyız. böyle bir durumda tek vücut olma konusunda oran yine yüzde 90. çünkü türkiye halkları ne libyalılar gibi devlet liderlerini bir kuytuda rezilce linç eder, ne de suriyeliler gibi kaçacak delik arar. yüzde 90’ı canlı kalkan olan bir toprağa bu dünyada demokrasi adı altında tek mermi atabilecek bir güç yok.”

  not: bu yazıyı aşırı hümanist, çomarist, ütopik, iyimser vb. bulanlar olacaktır. işte o malum yüzde 10 yüzde 90 bunlardır.
  mesaj yoluyla gelen bütün uyarıları dikkate alıyorum, eklemeleri ve düzeltmeleri yapacağım, teşekkürler.

  mesajlara ithafen özet: sağcı değilim, reisçi değilim, konu erdoğan meselesi de değil, memleket meselesi, yazımın hiç bir yerinde akp, erdoğan vs. de demedim. yalnızca vatanseverim. yazımda kışkırtma ya da aşağılama yok. insan gibi yazana insan gibi cevap verdim, küfür edene küfür etmedim, edebini takınmayı tavsiye ettim. herhangi bir ifademden rahatsız olan varsa lütfen mesaj atsın. yorum başka şey, itham başka. insan olun yeter. saygılar.
 • amerikan mandalarının hoşuna gitmeyecek yazı olmuş.

  kimsenin ehonomi çoh eyi dediği yok. amerikadan rusyadan güçlüyüz dediği de yok.

  %90 başarılı bulduğum yazı.
 • (bkz: wall of text)
 • aynen katılıyorum % 90 olmasada biz % 52 olarak,vücutlarımızı siper eder sarayı koruruz.
 • işte o biraz sıkar.

  burası ne afganistan, ne ırak, ne mısır, ne de suriye.

  burası türklerin toprağı.
  askere gitmemek için 40 takla atan pembe götlüleri çık, kalanı iyi kötü asker bir toplum.
  bin yıldır öyle.

  yani;
  güven,
  özveri,
  tecrübe ister.

  varsa buyrun...

  not: türk değilim.
 • yazıyı teoride haklı bulup ancak pratikte işlemez demek yüzde 10'a göz kırpmakla aynı şeydir.
  "bu ülke bağımsızlığını masada değil savaşta kazanmıştır."
 • 40 senedir kibrista dik durduk diye yagi, tupu karneyle aliyorduk diye aglayan, 6. filoya karsi namaza durmus, beni hali altina supurmeyin diye amerikada zirlayan arapcilara birakirsaniz durumu ulke isgal edilir.

  ısgal sonrasi bacim 10 tl'ye opucuk veriyordu, artik johny'e 10$'a opucuk veriyor demek ki ekonomik kriz yok diye dolasan tipleri de burada okuyabilirsiniz.

  bize gelince canakkale'de, korede, kibrista, gezi parkinda yeterince olduk biz svıf diyorum ve gidiyorum. bakin basinizin caresine biz size milyon kere dedik diktatorluk getirmeyin ulkeye, etmediginiz kufur kalmadi
 • kol kirilir yen icinde kalir lafini bilir misiniz? hah iste iceride birbirimizi yeriz yemesinede disariya karsi tek vucut olmayida biliriz evelallah. basimizdaki kim olursa olsun atalarimin bana biraktigi topraklari savunmamak serefsizligin en onde gidenidir, atalarimin kemiklerini sizlatir. bununla birlikte oyle bir durumda allah muhafaza yeni bir ataturk beklememek lazim, hepimiz bir ataturk olmaliyiz. onun vatan sevgisinin yuzde biri icimizde olsun bize yeter.

  o yuzden gelsinler bakalim gelsinler cici mama var onlara.

  edit: vatan sevgisinden bahsedip bu kadar seri eksilendigim bir entari hatirlamiyorum.
 • 'herkesin çekindiği şey iç savaş' demiş arkadaş. iç savaştan çekinen adam gidip milleti böyle bam diye ortadan ikiye bölüp hergün ağzını her açtığında ayrıştırır mı ? ne muhalifler tanıyorum ben başı önüne eğik asık suratla gezen karşı mahalledekinlere 100 atom bombası gücünde öfke barındıran, ne devleti ne milleti ? ötekleştirilen, ezilen, suçlanan, tehdit edilen insan hurra diye savaşa mı gider ? 16 sene önce bitti o kardeşlik türküleri. ülkedeki gençler askere bile gitmek istemiyor artık, gelmiş burda kol kırık yen edebiyatı yapıyorsunuz.

  kurucusuna küfreden bir ülke türkiye, o yüzden çokta masal fantazi anlatmayın. içten içe sizde biliyorsunuz neyin ne olduğunu, nasıl sonuçlanacağını.
 • umrumda olmayan durumdur. 3-5 comarin hemen birlik oluruz, kol kirilir yen icinde kalir laflarina aldanmayin.

  benim icin koprude askerin kafasini kesen, ataturk’e kufreden sakalli vahabiler ve yuzde 52 amerika’dan daha buyuk tehlikedir. dahasi amerika gelse bu tipler icin kilimi kipirdatmam.

  sen sokakta ali ismail’i 5 kisi sikistir, sopalarla dov, oldur sonra benden yardim iste oldu. sen 7/24 alevi, sunni, ermeni, yahudi, turk, kurt, ateist, saman ayristir, karimin dogum yapma sekline bile karis, cocuklarimin lise secimini dolayisiyla gelecegini yok et, sonra da birlik olalim aynen.