şükela:  tümü | bugün
 • bir netflix dizisi olan designated survivor'ın 2. sezon 7. bölümünde yapılandır.

  dizide fethullah gülen, muhalif lider "nuri şahin" olarak gösteriliyor ve darbe ile bir alakası olmadığı belirtiliyor.
  tayyip erdoğan ise cumhurbaşkanı "fatih turan" olarak adlandırılmış.

  bölümün hemen başında abd başkanı ve kurmayları türkiye-abd ittifakı hakkında konuşuyor, türklerden "piçler" olarak bahsediliyor
  https://i.hizliresim.com/jonqrw.jpg

  abd'nin hava üsleri için türkiye'ye yıllık 6 milyar dolar ödediğine vurgu yapılıyor.
  yıllık 6 milyar dolar ödedikleri hava üslerimizde nükleer silahlarını saklıyorlarmış;
  https://i.hizliresim.com/blpkog.jpg

  türkiye'deki gelişmelere göndermeler yapılıyor.
  örneğin, başkan'ın yaptırdığı villa;
  https://i.hizliresim.com/bynvvv.jpg

  dizide türkiye cumhurbaşkanını oynayan kişi şu;
  https://i.hizliresim.com/lony7b.jpg

  sakallı falan, bir ortadoğu emiri gibi betimlenmiş, konuşma yapıyor, darbe girişimi yapan nuri şahin'in iade edilmesini istiyor.
  bu iade talebine abd başkanı dalga geçerek yanıt veriyor, oradakiler gülüyor, güya türkiye cumhurbaşkanı küçük düşürülüyor.

  devam ediyoruz.
  türkiye cumhurbaşkanının basın toplantısında nuri şahin'den terörist olarak bahsetmesi, abd başkanını rahatsız ediyor. cumhurbaşkanını ofisine çekiyor ve fırçalıyor. nuri şahin'in (feto) darbe ile bir alakası olmadığını söylüyor.
  https://i.hizliresim.com/7yd7lw.jpg

  karşılıklı atışıyorlar.
  bizim cumhurbaşkanı "o zaman üslerimizi kullandırmayız" diye posta koyuyor ve "üslerimizi rusya'ya kullandırabiliriz" diyerek odadan ayrılıyor.

  dizide fetöcü darbe girişimine abd'nin bakışı net bir şekilde işlenmiş.
  abd'ye göre 15 temmuz darbe girişimi konusunda feto iti suçsuz.

  ve dizideki fethullah gülen, muhalif ve özgürlükçü biri. laik ve modern türkiye için bu adamın türkiye'nin başına geçmesi gerektiği vurgulanıyor.
  türkiye nato toplantısında bu kişinin iadesini istiyor, aksi takdirde nato'dan ayrılacağını söylüyor.
  diğer nato üyeleri türkiye'nin ayrılmaması için abd başkanına baskı yapıyor, ama abd yine de masum fetöcüyü(!) iade etmiyor.
  hatta türkiye cumhurbaşkanı, abd başkanının oğluna tuzak kuruyor, şantaj yapıyor falan.
  ama abd başkanı türkiye cumhurbaşkanını çağırarak fırçalıyor ve olay abd'nin istediği şekilde kapanıyor.

  yaratılan algı net.
  türkiye istenmeyen ülke ilan edilmeye, fetö de hak ve özgürlükler için mücadele eden demokratik bir kahraman olarak gösterilmeye çalışılıyor.

  neyse, uzatlayalım.
  bugün nato'dan gelen haberler, abd dizisinde işlenen bu konular...
  bizim artık abd ile ortak bir paydada buluşmamızın imkansız olduğu apaçık ortada.

  yine de takdir sizin.
  dizinin ilgili bölümünü malum ortamlardaki malum linklerden bulup izleyebilirsiniz.
  tabi izlemeye dayanabilirseniz.
 • batıdaki türkiye algısının, sanıldığından da kötü olduğunu göstermekte.

  e kendi ellerimizle yarattık bu algıyı. "tepki vermediğiniz her olumsuzluk, artarak devam etmeye meyillidir."

  (bkz: sözlük yazarlarından aforizmalar)
 • türkiye hariç hiç bir yerde darbenin gerçek bir darbe olduğuna inanan olmadığından kendileri açısından normal bir propagandadır.

  ek: ben darbe olduğuna inanıyorum yalnız onu da belirteyim. durduk yere mapuslarda çürümeyelim şimdi.
 • izledikten sonra edit: aşağıdaki yorum ilk entry'deki betimlemeye göre yapılmıştır. izleyince asıl mağdurun abd ve başkanı olduğu anlaşıldı.* #72442952

  bu olay "bati bizi cekemiyor" ile aciklanabilecek bir olay degil; zira bu bir yabanci dizi ve turklerin hukumetine olan algisini degistirebilecek bir konumda degil. (dizi pek unlu degil, izleyen turk kitlesi cok az ve burada gordugumuz gibi bizim bekledigimizin aksine izleyen turklerin hukumetine daha da baglanmasina neden oluyor.)

  40 kere soyleyerek algi yaratmaya calistilar ve basardilar "eski turkiye degil" diye. sanki turkiye eskisinden daha itibarli ve gucluymuscesine.

  dogru, "turkiye eski turkiye degil", artik daha gucsuz, uluslararasi arenada hicbir agirligi olmayan, kimsenin arkasinda durmak istemedigi, reelpolitikten bihaber, dis iliskileri cok zayif, guc algisi 15-20 sene oncesine gore cok zayif (yurtdisinda yasayan ve yurtdisiyla irtibati olanlar bilirler), zamaninda su anki "magdur" hukumetinin kendi silahli kuvvetlerine ve devletin her kademesine sizdirdigi abd ikametli bir imam tarafından o "saf" hukumete darbe yapilmaya calisilip (ya da bozuk darbe olmasini istediler) ustune bir de dizilerde dalga gecilen bir turkiye var.

  bilmem anlatabiliyor muyum?

  bu ne boktan bir paradoks ise, uluslararasi arenada rezil oldukca "bizi sevmediklerinden, cok guclendik cunku" diye hatalarimizi gormezden gelip, haliyle duzelt(e)meyerek daha da batakliga saplaniyoruz.

  acaba gercekleri kendimize itiraf etmenin zamani gelmedi mi artik?
 • o şartlarda normal bir olaydır.

  abd kendi halkını ve dünya halkını medya gücüyle hipnotize eder. daha önceki amerikan dizlerinde de abd'nin düşmanı olan veya abd'nin dayılandığı ülkeler ve milletler hep kötü gösterilmiştir. "sovyet tehdidi var" bahanesiyle nato'ya girenler ve bu durumu destekleyenler düşünsün. eskiden beri yapmamız gereken tek şey okyanus ötesiyle veya hiçbir bağımızın olmadığı orta avrupa ile değil, komşularımızla iyi geçinip ortak çalışmalar gütmekti. isviçre gibi ortada ve tarafsız bir ülke olabilirdik.
 • wikipedia'dan sonra netflix'e de yasak gelecek demektir.

  (bkz: netö)

  futbolcu olan nuri şahin'in de başını yakacaklar.
 • sadece zırcahiller tarafından "bizim büyümemizi istemiyorlar" şeklinde algılanabilecek olay. lan gerizekalı! senin ülkene ürün satıyor bu adamlar, sen sadece onların arabalarının altına serdiğin yol ve köprüler için "yol yabdı" diyorsun, bütün haftasonlarını da onlara ait dükkanlarda avm'lerde harcıyorsun.

  beyni olan biri ise şunu düşünecektir, "lan olm feto denen patlakgöz terörist ve tayfası bildiğin düşük tonda hiç bağırıp çağırmadan konuşarak sürekli pr yapıyor. bizim desteklediğimiz parti ise dış politikada hata üstüne hata yapıyor, içeride oy toplamak uğruna sürekli birilerine atar-gider yapıyor.".. daha da kötüsü patlakgöz 15 temmuz'dan sonraki ilk konuşmasında söyledi bütün dünyada lobi yapacağını, sen ne yaptın? askerinin başına çuval geçirilirken vermediğin notayı reza için verdin. işte buna "epic fail" diyoruz.
 • fetföllöşün kesenin ağzını bir hayli açıp dizinin yapımcısını şöyle iyice bir yemlediğini gösteren sikko gelişmedir.
 • tam bağımsızlık kolay değildir. bu yolda yürüyen herkesi destekliyoruz.

  türklerin dirilişinin küçük bir habercisi bu olanlar. gerisini onlar düşünsün.
 • aferin. çok güzel düşünmüşler.
  dünya ne kadar sıkıldı onlardan farkındalar mı acaba?