şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hicbir kole efendisini sevmez. sonucta bizim ulkemizde dahil hemen hemen butun ulkeler abd ne derse ne buyurursa yaptiklari icin kanimca dogal olarak amerikaya icten ice kil olunur. sefil, dejenere kulturunu tum dunyaya ihrac edip tum etnik yapilari zenginlikleri yok etmesi, istilaci uzaylilar gibi her gittikleri yeri kurutmalari, kizilderilileri yok edip topraklarindan surup ufacik, bereketsiz ve sinirlanmis yerlerde yasamaya zorlamalari, dunya uzerindeki savaslari korukleyip, taraflara silah satip bundan kokusmus paralar kazanmalari gibi sebepler yuzunden duyulan dusmanlik cesidi.(bkz: pearl harbor baskini/11). ve sanirim benimde sahip oldugum dusmanlik cesidi.
 • ordu mensuplarina dagitilan zippo cakmaklarinin ustunde yazan:

  we discover exotic lands
  we meet exciting people
  and we kill them

  motto sunu bizzat gordukten sonra duyulan dusmanlik.
 • ayni sekilde insanlıgın en buyuk gunahlarini islemis olan almanlara ve atalarimiz olsalarda insanlari bir donem kilictan gecirmis olduklari, en buyuk kiliselerini camiye cevirmis olduklari, kadinlarini ve kizlarini kacirip haremlerde pleasure slave haline getirdikleri icin osmanlilara da sinir olan zihniyet.
 • sömürmek her insanın dolayısı ile her toplumun yapısında var. ancak sömürmek tek taraflı bir eylem değildir.bu sömürüden karlı çıkan yerli işbirlikçiler olmaz ise sömürü de başarılı olamaz.bu nedenle abd ye bizi sömürdüğü için kızmamalıyız.asıl kızılması gerekenler buna izin verenlerdir.bizim ülkemizin sermaye sahipleri de orta asya orta doğu ve afrika ülkelerinde benzer davranışlarda bulunmuşlardır.
 • abd kaynaklı ürün kullanmamın ülkeyi sevmemi gerektirmediği düşüncesindeyim ya sev ya terket ifadesi ne kadar anlamsızsa buda okadar anlamsızdır benim için zaten adamların teknolojisine gıcık olupda abd düşmanlığı yapıldığını zannetmiyorum bunu diğer insanları sömürmek için kullanan zihniyete düşmanlık duyula bilir ,şahsen abd düşmanlığı falan duymam daha çok zihniyet antipatisi benimki (abd ye koyiyim suserlara bişey olmasın)
 • öncelikle bir "ülkeye" düşman olmak mümkün olmadığı gibi, o ülkenin tüm halkına düşman olmak da mümkün değildir.
  "amerikadaki ayakkabı satıcılarına gıcık oluyorum düşmanım hepsini kesecem" mantıklı bir yaklaşımken "amerika halkına kökten gıcık oluyorum hepsinin azına zıçayım" saçma bir yaklaşımdır.
  amerika düşmanlığı derken ilk akla gelen amerika hükümetinin politikalarına duyulan düşmanlık olabilir ki benim haklı olduğunu düşündüğüm bir düşmanlıktır.
  aslında amerikan hükümeti, makro düzeyde bakıldığında muhteşem bir politika izlemektedir. her ülkenin doğal amacı rahat etmek/yayılmak ve/veya diğer ülkeler üstünde etkiye sahip olmaktır. abd'de bu amacı en iyi şekilde gerçekleştirebilecek, gerçekten çok uzun döneme yayılmış politikaları her zaman için geliştirebilmiş bir ülkedir.
  elbette ki canına kastedilen insan, katil adayına düşman gözüyle bakacaktır.
  aynı durum burada da geçerlidir. amerika birçok ülkenin kültürlerini ( ki kültür dendiği zaman sadece konuşmasını, yaşam tarzını, yemeğini anlmamak gerekir. edebiyatından yürüme biçimine kadar kültür) ele geçirmektedir ki bu da bir nevi kültürel cinayet olduğundan, ölmek üzere olup bunun farkında olanlar, abd'ye düşman gözüyle bakmaktadırlar.
 • tartışmalarda metaforlara girildiği zaman karşı tarafın dilinden konuşulursa tartışmanın daha hızlı gelişeceği gerçeğinin peşinden giden tartışma ortamı.
 • her kosebasina profiterolcu açarken, arz-talep ilişkisinden çok, reklam ile arzı artırıp, ürünü güzelce paketleyip herkesin hoşuna gidecek şekilde sunarak talebi artırıp, sonra da "talep var abi haydin arz edelim" dendiğinin gözardı edilmemesi gereken ortam.
  elbette daha güzel tatlı bulmak, bulunamıyorsa yapmak bütün yapılabilecekler arasında tek doğru harekettir. böylece profiterol severlere başka seçeneklerin de var olduğunu gösterip, belki de dünya üzerindeki profiterol hakimiyetine son vermek mümkün olacaktır.
 • kucucuk ficicik ici dolu tur$ucuk demekten kendimi alamadigim bir mevzudur.

  son gunlerdeki geli$melere sebebiyle de gayet haklicadir, her hakli neden gibi(inanc misal) bunun somurusunu yapan insanlar da turer zaman icinde. mesela ulker coca cola yerine colaturka sattirir marketlerde. du$manlik dogru mudur tarti$ilir ama bir fikrin bir du$uncenin somurusu daha da yanli$tir.