şükela:  tümü | bugün
 • trump'ın mayıs ayında imzaladığı kararname sonrası hem abd'li büyük şirketler hem de abd müteffiki bazı ülkeler huawei'ye yönelik yaptırımlar uyguladı. fakat söz konusu şirketler ve ülkeler telekomünikasyon açısından huawei'ye, abd ise ticari açıdan çin'e bağımlı durumda. şu videoda olan bitenin özeti ve gelecek senaryolarını güzel anlatmışlar. benim anladığım kısa vadede huawei yaptırımlardan zarar görse de ihtiyaç duyduğu malzemeleri çin'de temin etmek veya kendi üretmek gibi çözümleri var. 5g teknolojisi ise bütün dünyada daha yavaş yayılacak. yani orta vadede zarar edenler yaptırım uygulayanlar olacak gibi. işin komik yanıysa "fikri mülkiyet" bahanesiyle cezalandırılan huawei'nin 5g teknolojilerinin çoğusunun patentini elinde bulundurması. yani abd'nin çözüm için yapması gereken şey huawei'nin teknolojisini çalmak olabilir.

  kaynak: 49w, link

  edit: link eklendi.
 • sayıca fazla olan her türlü döver. abdliler en az üç çocuk yapsın *.
 • her ikisi de yara alacaklar, kesin kaybeden olmayacaktır.
  keza abd’nin yaptığı tek taraflı ekonomik mücadele uluslararası ticaret bozmakta ancak çin’in ekonomik dinamiği buna karşılık verecek güçtedir.
  apple ile hemen hemen eşit bir ciroya sahip olan şirket kesinlikle mücadele edebilecek güçtedir.
  bu çerçevede 100 milyar dolar ciro bandını geçmiş bir huawei firması kesinlikle çin devleti tarafından desteklenecektir/desteklenmektedir.
 • (bkz: teknolojik soğuk savaş)

  trump yönetimi, huawei'yi iran'a yönelik abd yaptırımlarını ihlal etmekle suçlamasıyla olayın ne boyutlara gideceğinin sinyalini veriyor aslında. bununla birlikte kanada'da tutuklanan huawei'nin mali işler ceo'su olayinda gördüğümüz gibi bunun sadece bir ticari savaştan öte hızla büyüyen ve 5g teknolojisiyle liderliğe oynayan huawei'nin küresel yetkinliğini minimuma indirmek olduğu gün gibi aşikar.
  (bkz: amerika'nın oyunu bunlar)
 • lan 5g olsa ne olmasa ne? gene girip 1080p ile youtube izleyeceksiniz. 5g’nin pratikte kullanıcılara hiçbir faydası yok. yahu 3g bile her işe yetiyor. kullandığım telefon 4.5g desteklemesine rağmen hiç 4.5g’de kullanmadım. sürekli 3g’de kullanıyorum. hiçbir zaman da yetersizlik görmedim.
 • 19. ve 20. yüzyılda rekabet petrol üzerine idi 21. yüzyıldan sonra teknoloji üzerine oldu. bir yerde abd bir yerde çin bu bir yazılım savaşı kimin yeneceğini bilemem ama kurbanlar biziz her ne kadar pastanın büyük sahibi abd olsa da çinde o pastaya göz diktiğini için başlamış bir savaş. rekabetti faydalı olacağını düşünüyorum teknoloji pazarı fiyatları düşürür ama şu da olacaktır daha sonra tekrar bir ara gelecektir iki ülke.
 • 5g sadece bireysel kullanım için geliştirilen bir teknoloji değil. büyük bir telekomünikasyon yatırımı ve youtubeda izleyeceğiniz 1080p'lik videodan çok daha ciddi boyutlarda veriyi çok daha hızlı bir şekilde transfer etmenin yanısıra akıllı sistemlere geçişi de vaad ediyor. videoda da bahsedilmiş, en basitinden akıllı araçlardan oluşan bir trafikte araclarin uydudan anlik veri alarak gittiğini düşünelim. 5g bunu sağlayacak veya buna ön ayak olacak bir teknoloji. yok ben 3g ile idare ettiğim için beni ilgilendirmez diyenin ben herzaman 50 liralık benzin aldığım için beni ilgilendirmez diyenden pek farkı olmuyor.
 • umarım amerika olur.

  son zamanlarda; gümrük anlaşmaları, çift taraflı gereksiz yaptırımlar, göçmenler ile ilgili konularda işin bokunu çıkarttı. ağzının payını alması dileğiyle.
 • net bir kaybedeni veya kazananı olmayacak olan bir savaş bu. her iki taraf da kaybedecek bir miktar. ama uzun vadede sürdürülebilir görmediğim bir savaş, zaten trump da g8 zirvesinde huawei'nin de konuşulacağını söyledi.

  not: 5g'nin ve dünyadaki her türlü aleti birbirine bağlama isteğinin ta...
 • zaman gösterecektir.

  huawei’den mal almayı bırakan ülke ve şirketlere aynı ürünler farklı markalar üzerinden satılabilmektedir.

  ancak çin’in özellikle mülkiyet ve gizlilik haklarına saygı göstererek, istendiği anda çin’de iş yapan her türlü şirketten arzu ettiği bilgiyi alabilmesini mümkün kılan yasayı iptal etmesi gerekmektedir.