şükela:  tümü | bugün
 • abd dayatmaları ve yaptırımlarını artık kimsenin iplememesinden de anlayabileceğimiz gerçek: kudüs'ü başkent ilan ediyor, destekleyen sadece birkaç ülke var onların da adını duyan eden yok. iran'a ambargo kararı alıyor, almanya gibi birkaç büyükbaş şimdiden "iran'la ticaretimi devam ettireceğim" resti çekmeye başladı bile. çin'e gümrük engeli koyuyor, çin daha büyük bir gümrük engeliyle karşılık veriyor. rusya'nın s400'lerini almayacaksınız diyor, hindistan ve türkiye başta olmak üzere ipleyen olmuyor. 20-30 sene önceki dünyanın yüzde 60 oranındaki rezerv para birimi olan dolar bugün yüzde 30 dolaylarında rezerv para birimine düşmüş durumda. yani tüm çöküş alametlerine ilaveten dolar da eskisi gibi vazgeçilmez değil.

  osmanlı'nın çöküşü herkeslerin malumuydu ancak çöküşün adını koymak için dünya savaşı yapılmasına gerek duyuldu. dünya savaşı osmanlı'nın bitişi malumunun ilamıydı. bu çerçeveden bakacak olursak abd imparatorluğu'nun sonuna geldiğimizin adını koymak için büyük çaplı bir savaş gerekebilir. çünkü hiçbir güç çaptan düştüğünü demokratik yollardan idrak edememiş bugüne kadar. lakin amerika birleşik devletleri ve onun para birimi olan dolar'ın defakto sonunun geldiğini yukarıdaki veriler ışığında rahatlıkla söyleyebiliriz. uzatmaları oynuyoruz.

  edit: tüm karşı tezlerin başımızın üstünde yeri var ama "adamların falanca şirketinin değeri on yüz milyar ton dolar, bunlar nasıl çöksün!" teziyle abd'nin çökmeyeceğini savunan arkadaşlara şu soruyu sormak isterim: dolar çöktüğü takdirde dolar üzerinden belirlenen değerlerin ne anlamı kalacak? :)
 • o muazzam güçlü ve büyük devleti kuran derinleri,abd' nin yıkılmasına izin verir mi.ha yıkılırsa da herkes bu ateşten payını alır, dünyada taş üstünde taş kalmaz.
 • 30 yıldır çökeceği söyleniyor, madem öyle; sağcısından solcusuna kadar çocuklarını amerika'ya eğitime gönderen siyasiler evlatlarını geri çağırsınlar.
 • ulan dolar yükseldiğinde abd'nin mutlu olduğunu sanan varsa salaktır adamlar parasının ucuz ve herkesin ulaşabileceği bir konumda olmasını ister ama gel gör ki dolar tüm ülkelerde fırladı kimse dolara yaklaşmıyor yeni alternatifler arıyor.
 • bir gün kesin çöker ama bu kaç yıl sonra olur bilemeyiz.
  herşeyin başı ve sonu vardır tezine göre yazar arkadaşın saydığı nedenlerden olmasa bile sonu gelecektir.
 • abd çökeceği gerçek çünkü ulus devlet degil insanları bir arada tutan değerlere de sahip bir toplum da değil. abd bir arada tutan şey para ve güç bu ikinde de hala rakipsizler kısaca bizim neslimiz abd çöküşünü görmez boşuna heveslenmeyin
 • çok doğrudur; çökerse bizim üzerimize çöker. *
 • birleşik devletleri imparatorluk sanan zırcahil zırvası.
  adama sormazlar mı madem imparatorluk o kadar devlet ne arıyor yönetimde?
  son 100 - 200 yılda kurulan ve yok olan devletleri biraz inceleyin, nasıl kurulmuşlar neden yok olmuşlar anlamaya çalışın da sonra yine tespit sıçarsınız.