şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimyasal silah kullanılması sonucu yapılması planlanan müdahale. görüldüğü üzere en çok bağıranınve müdahaleye en hevesli devletin türkiye olmasına rağmen adımız kesinlikle geçmiyor. hala beni neden umursamıyorlar, neden dış politikamızda etkisiz elemanız diye düşünmenin zamanı gelmedi mi?

  bu arada ne olursa olsun bir ülkeye yabancı başka ülkelerin müdahale etmesine karşıyım. tabii kimysal silah kullanmak ibneliktir. kullananın cezalandırılması şarttır ama detaylı bir analiz de şarttır. gerçekten suçlunun bulunması elzemdir.

  son olarak afganistanda, ırakta, vietnamda ve japonyada* kimysal (nükleer) silah kullanan bir devletin kimyasal silah kullandığı için bir ülkeye saldırması nasıl tanımlanır bilmiyorum.

  http://www.hurriyet.com.tr/planet/24591247.asp
 • büyük israil projesinin gerçekleşmesini bir adım daha yaklaştıran müdahale.
 • ufuk ulutaş, abd'nin suriye'ye müdahale olasılığı üzerine akşam'da yazmış:

  "abd suriye’ye müdahale eder mi?

  suriye’de doğu guta’dan yayılan görüntüler insanlığını muhafaza edebilmiş herkesin yüreğini sızlattı. içlerinde çoluk çocuğun da bulunduğu yüzlerce suriyeli can çekişerek can verdi. hiçbir yara izi olmaksızın, büyük ihtimalle kimyasal silah sebebiyle hayatını kaybeden suriyeliler, ülkedeki katliamın boyutlarını bir defa daha gözler önüne serdi.

  baas rejimi iktidarını şimdiye kadar devam ettirmesini, yüzbini aşkın suriyeli’nin ölümü, iki milyona yakınının mülteci olması, milyonlarcasının evlerini terketmek zorunda kalması ve suriye’deki çatışmanın küçük ölçekli de olsa komşu ülkelere sıçratılmasına borçlu. hums’taki kazanımlarından sonra özellikle halep’te, lazkiye’de ve şam’da stratejik kayıplar veren baas rejiminin uluslararası sessizlik senfonisi eşliğinde pervasızlaşması da bizi şaşırtmamalı. kaldı ki bu, rejimin ilk kimyasal silah kullanımı da değil. doğu guta’dakine benzer maddelere maruz kalmış suriyeliler, türkiye hastanelerine de daha önce getirilmişti.

  doğu guta dönüm noktası mı?

  kimyasal silah’ın kullanılması akla doğal olarak bunu kırmızı bir çizgi olarak gördüğünü söyleyen abd’yi getiriyor. daha birkaç gün önce abd genelkurmay başkanı general martin dempsey, kongre üyesi eliot engel’e yazdığı mektupta haklı olarak “suriyeli muhaliflerin abd’nin çıkarlarına hizmet etmeyeceğini” söyleyerek abd’nin muhaliflere desteğine büyük bir şerh düşmüştü. haftasonu çıkan haberler, abd'nin akdeniz’deki donanmasını takviye ettiği ve milli güvenlik konseyi’nin müdahale planlarına ilişkin değerlendirme toplantısı yaptığı yönündeydi.
  geçilmedik kırmızı çizgi kalmamışken abd’nin suriye’de sessiz kalabilme konforu gittikçe daralıyor. herşeye rağmen abd’nin suriye’de “rejimi düşürecek” bir askeri müdahale peşinde olmadığı da anlaşılıyor. fakat, abd’nin özellikle bu olaydan sonraki sessizliği abd için iki ağır maliyet üretiyor.

  abd’nin iki endişesi

  birincisi, kimyasal silah kullanımına sessiz kalınması veya hiç yaşanmamış gibi davranılması, kimyasal silah kullanımını yaygınlaştırma ve bir nevi meşrulaştırma vazifesini görebilir. bu herşeyden öte abd’nin bölgesel varlığı için ciddi bir tehdit oluşturacaktır. ikincisi ise doğu guta’dan yayılan resimler, abd’nin “çıkarlarımıza hizmet etmez” derken kastettiği islami muhalif cephelerin ülkedeki etkisini artıracak türden.
  ırak ve şam islam devleti (ışid) nusra cephesi gibi gruplar bir yandan, diğer yandan ise suriye islami kurtuluş cephesi, suriye islami cephesi ve benzeri islami gruplara bağlı birlik ve tugaylar, rejimle çatışmalarda hem verimlilik hem de prestij açısından saha üstünlüğünü ele geçirdi veya geçiriyor. özgür suriye ordusu çok flu sınırlara sahip bir çatı kuruluş ve o bayrak altında savaşanların da ezici çoğunluğu islami hareketlere yakın suriyeliler.

  bu sebepten, kimyasal silah kullanımının belgelendiği ve medyatikleştiği noktada abd, suriye’ye “yüz kurtarıcı” sınırlı bir müdahaleyi düşünebilir. fakat, bu operasyon muhtemelen uluslararası destek veya katılımla olur, önceden belirlenen “askeri” noktaları hedef alır, sadece rejimi değil ışıd ve nusra’yı da vurabilir. bu yolla abd hem sessizlik eleştirilerini bertaraf eder, hem de özellikle birinci endişesini giderir. ikinci endişesi için ise “geçti bor’un pazarı...”.

  yapılması durumunda boyutu ve içeriği müdahalenin ne kadar oyun değiştirici olabileceğini belirleyecek. müdahale, sadece psikolojik üstünlük de verebilir, operasyonel üstünlük de. müdahale yapılsa da yapılmasa da baas rejimini, özellikle kalbi lazkiye’yi, zor günler bekliyor."
 • büyük kürdistan'ı akdeniz üzerinden dünyaya bağlayacak büyük proje için içinde türkiye'nin olmaması gayet normal olan askeri operasyondur.
 • olmayacak olan müdahaledir.

  zira büyük abi rusya, akdeniz'deki sıcak deniz kalesini asla çapulculara yar etmez.

  "bi dakka; ama rusların ikinci memleketi olan antalya varken, suriyeyi ne yapsın yoldaşlar" sorusunun yanıtı ise adam denize girmek istemiyor, inmek istiyor yahu şeklinde yanıtlanabilir.
 • sıradaki (bkz: iran) ı (bkz: lübnan) ve (bkz: rusya) nın hatta belki de (bkz: çin) ile birlikte (bkz: kuzey kore) nin müdahil olarak karşı çıkabileceği, sonuçlarını kestirmenin çok ama çok zor olduğu bir müdahale dir. açıkçası benim öngörümde bu müdahale yok. bu sözü edilen müdahaleci ülkelerin kamuoyunda bir birlik yok. kimyasal silah iddiaları bu yüzden yayılıyor ancak inandırıcılığı az.
 • esad karşıtı müslümanların göbek atmasını sağlayacak, kaddafi'nin 2008 yılında bahsettiği olaydır.
 • öncelikle üçüncü dünya savaşı çıkmaz. adamlar yugoslavya'nın amına koydu ve rusya sesini bile çıkaramadı. daha kötüsü kosova bile elden gitti. neyse, müdahale eninde sonunda olacaktı. ama en baştan saldırsalardı bu iş ikinci körfez savaşına benzemeyecekti. daha çok birinci körfez savaşı gibi olacaktı. ilk savaşta ırak ordusu tam tekmildi ve uçaksavarlarıyla önemli ölçüde amerikan uçağı düşürüdü diye hatırlıyorum. sonrası çorap söküğü gibi gelmişti. şimdi suriye altyapısı tamamen felç, ordu desen zaten düşmanı var ve amerikan müdahalesi çok kolay. sıfır kayıpla savaşı sonlandırabilirler. bu kime yarar derseniz eğer öncelikle israil'e. lübnan hizbullahı bitme noktasına gelir, baas sona erer, daha ne. amerika ile dost bir suriye yönetimi israil'e de bir sikim yapamaz.
 • bop ve kürdistanın kurulması için atılmak istenen bir adımdır.
 • suriye iç savaşı'nın başından beri meydana gelen ölüm, sakatlık, zorunlu göç gibi trajedilerin bilonçosunu az ve yetersiz bulan küresel süper güçlerimizin verme aşamasında oldukları karar.

  gerçekleşirse, ki "uzun süredir bekleniyordu" kimseleri şaşırtmayacaktır!