şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd ve iran islam cumhuriyeti arasında özellikle 1979 iran islam devrimi sonrasında kısa sürede dibe vuran ancak son dönemde obama'nın da çabalarıyla yapılan iran nükleer programı konusunda yapılan anlaşma ve ekonomik izolasyonların kalkmasıyla biraz nebze olsun gelişen ilişkiler.

  trump dönemine dair bir politika önerisi - https://www.foreignaffairs.com/…should-contain-iran

  ayrıca (bkz: abd iran yakınlaşması).
 • hürmüz boğazında yaşanan gerginlik, zor geçecek donald trump döneminin öncü sinyalleri olabilir.

  http://www.amerikaninsesi.com/…ginligi/3668978.html
 • iran rusya ile sevişiyor sana bakmaz abd...parası var diye zengin züppeye verecek şeyleri yok.
 • trump'ın abd'ye vize yasağı getirdiği 7 ülke arasına iran'ı eklemesinin ardından iran'ın da amerikan vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı getirmesi, obama dönemindeki yumuşamayı tersine çevirmiştir.

  http://edition.cnn.com/…-ban-us-citizens/index.html
 • iran'ın balistik füze denemesi ardından iyice gerilmeye başlamış olan ilişkiler.

  http://www.reuters.com/…sa-trump-iran-iduskbn15g5ed
 • ortadoğu’da yeni jeopolitik çatışma?

  washington iran’a karşı yeni sert adımlar atmaya başladı. tahran’a yeni yaptırımlar uygulanıyor. iran’ın ortadoğu’daki askeri varlığı tüm dünya için ciddi tehlike olarak kabul ediliyor. aynı zamanda, iran’ın balistik füzesini test etmesine de oldukça negatif bir tepki verildi. tahran’dan bu denemeleri durdurması talep ediliyor. ayrıca, başkan donald trump, iran’a “terörist devlet” demiştir. amerika’nın ortadoğu’da rusya-iran askeri alyansının bozulması yönünde adımlar atacağından bahsediliyor. iran da bu gibi beyanatlara sert tepki gösterdi. tahran konumundan geri çekilmeyeceğini söyledi. uzmanlar, ortadoğu’da yeni bir sorunun ortaya çıkışından endişe ediyor. tüm bunların bölgede güvenliği yeni risklere götürmesinden bahsediyorlar.

  amerika’nın sert uyarısı: rusya-iran askeri eksenine son verilmeli

  abd’nin the wall street journal gazetesi, dünya kamuoyunu ilgilendiren bir haber yaptı. washington’da başkanlığa yakın çevrelere dayanarak bu yayın kuruluşu yazmıştır ki, amerika, suriye’de rusya ve iran arasındaki askeri alyansı bozmaya karar verdi (bkz.: trump administration looks at driving wedge between russia and ıran / “www.wsj.com”, 5 şubat 2017).

  ilginçtir ki, washington, daha çok iran’ın ortadoğu’daki askeri varlığına karşı çıkıyor. burada hem belli grupların tahran tarafından finansmanı, hem de islam devrimi’nin muhafızları kolordusunun (sepah) bölgede askeri etkinliğini arttırması öngörülüyor. rusya ile ilgili ise kaynağın “the wall street journal“a anlattığına göre, farklı tavır sergilemeye çalışılmaktadır. moskova iran’la askeri ilişkileri azaltırsa, ona karşı uygulanan yaptırımlar hayli azaltılabilir (bkz: önceki kaynağa).

  ayrıca, abd’nin maliye bakanlığı iran’a yeni yaptırımlar uygulamış. bu kurumun yaydığı bilgiye göre, iran`ın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle, onun 12 şirketine ve bazı kişilerine karşı yasaklar konulmuştur (bkz.: ıran-related designations … / “www.treasury.gov”, 3 şubat 2017).

  bundan bir süre önce ise, abd kongresi iran’a karşı yaptırımların genişletilmesi ile ilgili belge kabul etmişti. başkan d. trump, “fox news”e verdiği röportajda iran’ı “bir numaralı terörist devlet” olarak tanımlamış ve kaydetmişti ki, yaptırımlar “sadece başlangıçtır” (bkz.: trump says pence to lead voter registration fraud probe, leaves door open on ıran deal future / “www.foxnews.com”, 5 şubat 2017).

  tahran’ın tüm bunlara tepkisi gecikmedi. iran yönetimi, abd’nin taleplerini yerine getirmeyeceğini ve bağımsız siyaset yapmakta devam edeceğini söyledi. aynı zamanda, washington’ın atacağı her adıma karşı da önlem alacağını açıkladı. aynı zamanda, tahran, dünyanın her yerinde kendi vatandaşlarının haklarını koruyacağını belirtti. bu açıdan, abd’nin göçmenlerle bağlantılı uyguladığı yasaklara karşı da belli adımlar atacağına dikkat çekti. bununla, tahran, washington’ın saldırıları karşısında geri çekilmek fikrinde olmadığını göstermektedir.

  görüldüğü gibi, ortadoğu’da yeni bir jeopolitik çatışma meydana gelmektedir. washington, suriye konusunda daha sert tavır sergilemeye başladı. bir yandan rusya’nın başkanlığını yaptığı işbirliği formatını zayıflatmaya gayret gösteriliyor, diğer yandan ise bölgede batı’nın askeri varlığı arttırılıyor. ortadoğu’da rusya-iran askeri ilişkilerini zayıflatmak hattı yeterince riskli bir adımdır. çünkü iran, bölgede kendisine sadık askeri grupları tutabilmektedir ve onun bir takım devletlere etkisi az değildir. bunu, ırak, suriye, yemen ve lübnan olayları kanıtlıyor. şimdi bu nüfuzu askeri ve ekonomik yaptırımlar yoluyla zayıflatmak girişimi, mutlaka çatışmalara, provokasyonlara ve silahlı çatışmalara yol açacaktır. genel durumda ise, ortadoğu’da jeopolitik ihtilafların yeni aşaması başlayacak.

  öte yandan, abd, ırak ve suriye’de yeni askeri tesisler oluşturarak daha tehlikeli durum yaratıyor. amerika’nın bölgedeki askeri gücünü arttırmak hattını tercih etmesi gösteriyor ki, liderlik hırsından imtina edilmemiş ve ortadoğu’da yegane söz sahibi olmak iddiası devam etmektedir. bunun fonunda ise, rusya’nın hangi adımları atacağını uzmanlar merakla bekliyorlar.

  tehlike büyüyor: çelişkilerin doğu’ya doğru genişlemesi

  kremlin, tutumundan geri çekilmek fikrinde olmadığını birkaç kez açıkladı. d. trumpın v. putinle anlaşmak hakkında ifade ettiklerinin arkasında nelerin durduğu bilinmemektedir. uzmanların görüşlerine göre, washington için rusya ortadoğu’dan çok çin konusunda önemlidir. somut olarak, amerika rusya’yı çin’den ayırmakla pekin’i teklemek arzusundadır. tesadüfi değil ki, d. trump, çin’e karşı yeterince sert ifadeler kullansa da, rusya konusunda hayli farklı davranıyor. bu hattın ortadoğu’ya nasıl etki edebileceği bağlamında rusya-iran, rusya-türkiye, abd-rusya ilişkilerinin içeriği bölge için son derece büyük aciliyet arz etmektedir.

  fakat burada çok düşündürücü bir husus vardır. mesele şu ki, d. trump, açıkça iran’ı “devlet terörü” ile suçluyor. tecrübe gösteriyor ki, bu, doğrudan askeri çatışmaya götüren bir yoldur. ancak amerika’nın kendisinin askeri çatışmada yer alması ihtimali azdır. demek ki, washington, esasen dolaylı olarak, başkalarının eli ile iran’ı ihtilaflara çekmeye çalışabilir. işte bu açıdan, türkiye, suudi arabistan, ırak ve suriye meseleleri oldukça hassas hususlar olarak görünmektedir. bilindiği gibi, sünni arap devletleri iran’ın bölgedeki etkinliğinden çok rahatsızdırlar. onların başında ise suudi arabistan geliyor. riyad’ın iran’a ters düşen koalisyonda yer alması ihtimali az değildir.

  tüm bunlar şu anda iran’ın hedefe getirilmesi anlamına mı geliyor? mümkündür, batı, suriye bataklığını dünyaya unutturmak ve süreçleri doğu’ya doğru biraz da derinleştirmek için bu adımı atabilir. zamanla iran meselesinin doğrudan suriye ile ilgili jeopolitik gündeme getirilmesi tesadüfi değildir. eğer bu çizgi kendisini doğrularsa, orta doğu’yu jeopolitik açıdan neler bekleyebilir?

  öncelikle, onu belirtelim ki, birçok husus büyük müslüman devletleri arasındaki ilişkilere bağlıdır. eğer suudi arabistan, türkiye, mısır, birleşik arap emirlikleri ve pakistan kendi aralarında ihtilafa yer verirlerse, sadece ortadoğu değil, genelde islam alemi ciddi hasar görecektir. maalesef şimdiye kadar müslüman devletler arasında gerçek bir birlik olmamıştır. ırak ve suriye meselelerinde ise, aralarındaki çelişkilerin varlığı anlaşılmıştır. tecrübe gösteriyor ki, şimdilik büyük müslüman ülkeler arasında ortadoğu’da somut bir işbirliği mekanizması mevcut değildir. hatta türkiye ve suudi arabistan’ın girişimi ile kurulan islam ordusu da herhangi sürece karışamıyor.

  bunun yerine büyük müslüman devletler batı ve rusya’nın başını çektiği koalisyonlarda yer almaktadırlar. somut olarak, iran rusya’nın yanındadır, türkiye hem batı, hem de rusya ile beraber hareket ediyor, suudi arabistan iran’ın olmadığı her yerde var, mısır biraz gölgeye çekilmiş, diğer müslüman devletler de pasif konumda kalmaktadırlar. demek ki, gerçek şudur ki, ortadoğu meselelerinde önderlik müslüman devletlerde değil. böyle bir ortamda kenar güçlerin ortadoğu devletlerine karşı planlarına nasıl engel olabilirler? aynı şekilde iran konusunda dayanışma mümkün mü? bu soruya olumlu cevap vermek oldukça zordur.

  ilginçtir ki, islam ülkeleri işte bu tür bir negatif eğilimi engelleyememektedirler. onlar, birbirlerinin sıkıntılarına sevinerek bütün olarak büyük bir medeniyeti yıkıma götürüyorlar. ortadoğu’da meydana getirilen yeni jeopolitik çatışma işte bu açıdan oldukça tehlikeli görünüyor.

  newtimes.az

  kaynak: http://politikaakademisi.org/…i-jeopolitik-catisma/
 • iran nükleer programı konusundaki anlaşmanın geleceğinde bazı riskler mevcut.

  http://www.hurriyet.com.tr/…i-tehlikede-mi-40400515
 • abd'deki yeni yönetimden iran'ı suçlayan açıklamalar geliyor.

  http://www.bbc.com/news/world-us-canada-39649683
 • iran rusyanın köpekliğini yaptığı için amerika ile anlaşamaması normal. zaten iran yanlış hatırlamıyorsam 2009 yılında cıa yı terör örgütü ilan etmişti.tabi amerika nın iran polikatılarına bakarsak diş geçiremediği ve çeşitli faaliyetler yaptığı bilinmekte ama amerika ya karşı saplam bir duruş sergilemektedir. şahsen iran ı sevmem ancak güçlü bir devlet bunu kabul etmek lazım.