şükela:  tümü | bugün
 • abd' de işlerini kaybedenlerin işsizlik maaşı almak için yaptıkları başvuruları gösteren veri. economist dergisi bu veri hakkında şunları demiş,

  "gerek dünya ekonomisinin lokomotifi olması gerekse de son krizin tetiğinin bu ülkede çekilmesi nedeniyle, küresel resesyondan çıkış konusunda gözler öncelikle abd üzerinde. abd’de yayınlanan hemen her veri ilgi çekiyor. son dönemde bu veriler arasında en önde geleni ise işsizlik maaşı başvuruları. bunda söz konusu verinin haftalık olarak yayınlanmasının da rolü var.

  abd’de konjonktür devrelerinin tespitini yapan nber’ın (national bureau of economic research) bu işle görevli komitesinin üyesi olan robert j. gordon’un geçenlerde yayınladığı bir çalışma da bu veriye olan ilgiyi artırdı. gordon, son beş resesyonu incelediği çalışmasında, genelde, işsizlik maaşı başvurularının zirve yapmasından sonraki dört ile altı hafta içinde resesyonun sona erdiği tespitini yapıyordu. ayrıca son yükselişin 4 nisan 2009’da zirve yaptığını da belirtiyordu. bu zirve noktasının üzerinden şu ana kadar dokuz hafta geçmiş durumda. bu gelişme abd’nin resesyondan çıkmak üzere olduğu konusunda umut yaratıyor."

  veriyi güncel olarak şu adresten takip edebilrsiniz;

  http://www.bls.gov/data/

  ayrıca yıl/yıl incelemek isteyenler için;

  http://www.ows.doleta.gov/unemploy/claims.asp
 • http://www.npr.org/…s-claims-fell-sharply-last-week

  hakkında hemen yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz haberde anlayanlara nice ibret vardır.
 • 2014 yili, agustos ayi itibari ile sayisi dusmeye devam etmektedir.

  http://www.cnbc.com/id/101936663

  (bkz: abd'den gelecek veriler)
 • 3,28 milyon ile tarihi rekor kırmıştır. geliyor gelmekte olan.