şükela:  tümü | bugün
  • ne zaman batı-doğu, daha doğrusu abd-rusya eksenli bir problem olsa; abd'nin yanında olanlar belli, rusya'nın yanında olanlar bellidir. fakat ilgili ülkelerin bu duruşları çoğunlukla "dostluk" değil; karşı tarafa "karşıtlık" göstergesidir. yani, söz gelimi almanya'nın abd-rusya arasındaki bir gerilimde abd'nin yanında olması, abd dostu değil, rusya karşıtı olduğunu gösterir. sözün özü, abd neredeyse dünya'nın %90'ı ile müttefik olsa da bu müttefiklikler "çoğunlukla" ekonomi temellidir. mesela almanların çoğunun abd karşıtı olmadığını kim söyleyebilir?
  • pew araştırma merkezince her yıl tekrarlanan bir araştırmaya göre, 2017 yılı itibarıyla abd karşıtlığının en yüksek olduğu 5 ülke sırasıyla: ürdün, türkiye, meksika, lübnan ve almanya'dır.

kaynak: http://www.pewglobal.org/…/19/response/unfavorable/

ama ülkenin iktidarı da muhalefeti de amerikancı. orası ayrı...
  • ayrıca amerika hayranlığının ve yalamalığının en yüksek olduğu ülkelerdir.
  • derin şüpheler uyandıran araştırma. pew research zaten tarafsızlığı konusunda tartışmalar yaratan bir araştırma şirketi, her ne kadar repütasyonu bi hayli yüksek olsa da.

vietnam'ın 84%'ü, venezüela'nın 47% 'si , rusya'nın 41% 'i abd hakkında olumlu görüş bildirmiş.
  • tarafsız gözle bakıldığında iran, küba, kuzey kore, suriye, rusya, çin olur.
    ama saçma sapan bir araştırma sonucunda hep lafta amerika düşmanı ülkeler çıkmış.
    meksika düşmansa niye abd duvar örmese hepiniz oraya taşınacaksınız a latin çomarları.
    hele bizim milletin green card ve dolar kuyruklarını hiç söylemiyorum bile. lübnan ve ürdün zaten aynı bizim gibi. abd vizeleri kaldırsa ülkelerini boşaltırlar.
    almanya'nın ki de laf. 8 sene evvel oradaydım. abd'ye karşı halkından kesin bir nefret ve düşmanlık hiç duymadım. nazilerin ve yabancı göçmenlerin arasında yaptılar araştırmayı heralde.