şükela:  tümü | bugün
 • kuzey kore'nin 11.000 km menzile sahip nükleer başlık takılan füzelere sahip olduğu artık genel bir kabul görüyor.

  fakat daha da korkuncu, bu başlıklara takılan mini nükleer başlıkların, rahatlıkla bir arabaya, tekneye ve hatta bir bavula da yerleştirilebilen cinsten olması. dolayısıyla, aslında kuzey kore'den ateşlenecek füzelerin abd şehirlerini vurup vuramamasından daha büyük bir problem var abd'nin önünde. eğer kuzey kore şimdiye kadar bu mini nükleer füzeleri abd ya da müttefiklerinin topraklarına sokmayı başarabilmişse, abd kuzey kore'yi toptan imha bile etse nükleer saldırıya uğramaktan kurtulamayabilir. abd topraklarında patlayacak herhangi bir nükleer bomba, abd'nin kuzey kore'de elde edeceği zaferle sağlayacağı faydanın binlerce katı zarar verecektir abd'ye.

  öte yandan, yabancı kaynaklarda tartışılan bir diğer ihtimal de, kuzey kore'nin, mini nükleer bombalarını el kaide, ışid ve hizbullah gibi gruplara vermiş ya da verebilecek olması ihtimali. böyle bir durumda bütün dünya dengelerinin değişeceğini tahmin etmek zor değil.

  bunların hiç birisi olmasa dahi, kuzey kore ile girişilecek bir savaş, abd açısından her halükarda büyük bir ekonomik/siyasi kayıp olacaktır. böyle bir savaşta çin'in dünya ile olan ticareti büyük ölçüde kesilecek, güney kore ve japonya nükleer ve konvansiyonel saldırıya maruz kalacaktır. böylece, dünyanın bir ucunda izole bir diktatörü ortadan kaldırmanın maliyeti bütün dünya ekonomisinin çökmesi ile sonuçlanacaktır. ayrıca, abd'nin kendi sınırlarının dibinde saldırıya geçmesi ile birlikte çin-rusya/abd ilişkileri de ağır bir yara alacaktır.

  ayrıca, dünyanın şu an en büyük 4. ordusu olan kuzey kore ordusunun yapabilecekleri bir yana, uzun yıllardır gerilla savaşına hazırlanmış son derece dağlık bir ülkenin denetiminin sağlanması libya ya da ırak kadar kolay olmayacaktır. zaten sallantıda olan abd ekonomisine binecek savaş ve işgal masrafları ise, bütün bu ihtimaller karşısında en zararsız olanıdır.

  halihazırda abd donanması çin denizine girmiş durumda ve hiç tarafın özür dileyerek geri çekileceğine ilişkin bir işaret bulunmuyor. abd'nin son tahlilde kuzey kore'yi yenebilecek olması, abd ve bütün dünya sisteminin çökmesini engelleyemeyebilir.
 • tansiyon maalesef hızla yükseliyor. çin, kuzey kore'de rejim değişikliğine izin vermeyeceğini, rusya'da durumun çok ciddi olduğunu açıkladı:

  (bkz: http://mobil.hurriyet.com.tr/…ten-aciklama-40547605)
 • bütün dünya dehşet içinde abd-kuzey kore savaşının yaklaştığını söylerken bizde doğru dürüst haber bile olmaması çok tuhaf.

  cnn international:
  (bkz: http://edition.cnn.com/…rump-north-korea/index.html)

  bbc:
  (bkz: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-40901746)

  russian today:
  (bkz: https://www.rt.com/…s/399336-us-korea-drills-trump/)

  (bkz: https://www.rt.com/…china-prevent-us-strike-nkorea/)

  china daily

  (bkz: http://www.chinadaily.com.cn/…/content_30477264.htm)
 • kuzey kore resmi haber ajansı, amerika ile olan savaşta zaferden emin olduklarını açıkladı:

  (bkz: https://kcnawatch.co/…n-victory-provincial-rallies/)
 • böyle bir savaş mümkün görünmese de olan gene türklere olur. tillerson*ın kuzey ırak seçimlerinin ertelenmesini talep etmesini buna bağlıyorum, başka bir anlam çıkmıyor.
 • kuzey kore güney kore'yi ve japonya'yı tehtid ediyor. abd'nin elini kolunu bağlayan bunlar. o yüzden askeri operasyon sınırlı kalabilir. bu savaş ekonomiyi felaket şekilde etkiler. güney çok büyük bir sanayi devi. bir de japonya işin içerisine girerse düşünün. ama deli delice bir şey yaparsa abd tüm gücüyle vuracaktır. nükleer silah kullanma olasılığı var. bu çok yüksek bir olasılık.
 • aslında kuzey kore'nin elindeki en büyük silah bir tsunami. evet ilk duyulduğunda kulağa garip geliyor ama kuzey kore'nin böyle bir gücü var, 40-50 mt büyüklüğünde tsunamiler yaratabiliyorlar.

  atlantik okyanusunun 200 km açığında ve su altında patlatılacak 30 mega tonluk bir atom bombasının yaratacağı tsunami, amerikanın batısındaki bütün büyük şehirlerin sular altında kalmasını sağlayabilir.

  bu olay bizzat amerikanın seneler önce yeni zelandayla birlikte yürüttüğü askeri bir çalışmanın sonucu, konunun hafife alınmayacak bir şey olduğunun bilincindedirler sanırım.

  edit: serkaninci uyardı sağ olsun düzelttim, batı yerine kuzey yazmışım.
 • abd ile kuzey kore arasında nükleer bir savaş ihtimalinin hızla yükselmesiyle birlikte bütün büyük borsalar satış dalgası ile karşılaştı. para borsa ve tahvilden çekilip altına yatırılıyor.
  (bkz: http://www.paraanaliz.com/…eye-atisa-haziriz-15083/)