• panama atti ve elendiler. resmen yedi duvel bir oldu eledi adamlari hahahahah.
  • acayip moralimi bozan takim.

70 milyon işi gücü bırakmış, futbolla yatıp, futbolla kalkıyoruz. futbol konuşa konuşa beyin hücrelerimizi öldürüyoruz. içimiz, dışımız futbol. adamlarınsa futbol siklerinde bile değil ama bizden uluslararası alanda kat be kat başarılılar. avrupa'da da, özellikle premier lig'de yıllardır başarıyla mücadele eden futbolcuları var.

kendi halkımı, insanımı aşağılamak istemiyorum ama olum bu ne lan? yeminlen, bu takımı görünce moralim bozuluyor. kazara bir de dünya kupasında final oynarlarsa, elimi ayağımı nereye koyarım, bilemiyorum.
  • elemelere çoktan havlu atmış, maçlarını 10 bin kişi kapasiteli stadyumda oynayan trinidad ve tobago'ya yenilmeyi başararak, hak ettiği şekilde elenen takım. yok meksika bilerek yenilmiş, yok herkes abd'nin çıkamaması için uğraşmış... saçmalığın daniskası. ha bilerek yapmaya çalışmışlarsa da ellerine sağlık. kimse abd'nin puanını çalmadı. trinidad & tobago'dan bir puan almayı beceremiyorsan, ağlamayacaksın. meksika, kosta rika, honduras, panama ve trinidad & tobago... ilk üçün direkt olarak dünya kupası'na katıldığı, dördüncünün de play-off oynadığı şu gruptan çıkmayı beceremediler. iyi oldu. sadece christian pulisic için üzülüyorum.
  • rusya'da yapılacak turnuvaya katılamayacak olan takım.
  • fox 2018 ve 2022 dünya kupaları yayın hakları için toplam 400 milyon dolar civarı bir anlaşma yapmış. geçtiğimiz günlerde de (kanal tarihinin rekoru olacak) toplam 350 saatlik yayın yapacaklarını açıklamışlar. ve abd erkek milli futbol takımı, 30 yıl sonra dünya kupası'na gidemiyor.
  • "donovan" diye beyzbol takımı kaptanı olur, kolejin en popüler çocuğu olur fakat donovan diye milli futbolcu mu olur lan ?? mümkünse önümüzdeki dünya kupalarına alınmasın bu abd milli futbol takımı. insan belli bi yaştan sonra kaldıramıyor bazı şeyleri.
  • trump'ın lanetinden etkilenen takım. maçları dönüşümlü izledim, resmen el birliğiyle elediler adamları. meksikalısı, honduraslısı, kosta rikalısı, panamalısı, trinidadlısı.. el birliğiyle ikinci yarı sikip attılar koca amerikayı. amerika milli takımında suç yok mu, en fazla suç onlarda. trinidad tobago'yu yenemezsen olacağı bu.
  • futbol organizasyonlarının göbeğinde iki hafta geçirip onlarca maçlarını izlemiş, hatta aralarına katılıp maçların ucundan tutmuş biri olarak haklarında çok rahat açılımlarda bulunacağım amerikan soccer'ının uluslararası platformdaki yansıması.

futbola duyulan ilgi günden güne artmaktadır. özellikle beyaz çocuklar, basketbol, amerikan futbolu ve benzeri spor dallarındaki zenci egemenliğine futbolda karşı koyabilmenin hazzını yaşarlar.

futbolun altyapısına ve futbolun gelişimine harcanan paralar ve imkanlar, her türk'ün dudağını uçuklatacak seviyededir. özellikle liselerin bu işe yatırımları baş döndürür (15'e yakın, ışıklandırılmış, nizami futbol sahasına sahip high school gördüm.)

her yaş gurubundaki her futbolcu, oyunun kurallarını, amacını ve ruhunu anlayarak yetişir. 16 yaş altı maçlarda bile yapılan kanat akınları, çarpraz koşular (ki buna switch diyorlar), arapaslar ve kademe anlayışı değme süper lig takımına parmak ısırttırır. hatta o parmağı yedirir.

bütün bu gelişim içindeki hakemlerin rolü, oradan oraya koşturup iki düdük çalmaktan ibaretttir. önceden belirttiğim gibi, oyunu ve kuralları çok iyi bilen oyuncular, hakemlerle samimi ilşkiler içine girerler ve çok az problem çıkarır, itiraz ederler. itirazlar da genellikle meksika kökenli çirkef oyunculardan gelir. ama yaptıkları itirazlar, yerinde ve doğru noktaya parmak basıcıdır.

futbolun gelişimine paralel olarak büyük şirketler ve sponsorlar da yavaş yavaş bu sektöre (spor değil sektördür onlara göre) para harcamaya ve yatırım yapmaya başlamışlardır.

bu hızla devam ettikleri taktirde 20 yıl içinde dünya futbolunu domine edecek potansiyelleri vardır ve işin kötü tarafı, bu potansiyeli açığa çıkartmak için yoğun çaba içindedirler.
  • sanırım amerikalılara futbol sevgisi kazandırılması yolunda en çok adım bu takım sayesinde atıldı. 2010 güney afrika dünya kupasında oynadıkları takımlar osuruktandı ama elendiler; tek dişli rakipleri ingiltereydi yenilmediler. topları direkden döndü, direkten dönmeyip gol olanlar sayılmadı, 90 artı 2'de gol atıp tur atladı. 120 artı 3'te gol kaçırıp yenildi. amerikalılarda tam olarak anlayamadıkları heyecanlar yaşattı. ikinci turda da elendiler gayet iyi oldu. haftaya oyunun rövanşı, bir sene sonra da turnuvanın tekrarı yok. tak sepeti koluna herkes kendi yoluna.
    futbol böyle sevilir işte. bize de gelen koyuyor giden koyuyor ama cayır cayır yanıyoruz futbol aşkıyla.
hesabın var mı? giriş yap