şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünya savaşının diğer ismidir.
 • "ortadoğu'da ikinci bir soğuk savaş denemesi ile sürmektedir ve şimdilik kazananı rusya'dır" diyor prof. dr. talip küçükcan.

  http://goo.gl/om1w5z
 • abd ve rusya rakip değil müttefik olduğundan dolayı asla gerçekleşmeyecek savaştır. gerçek savaş abd rusya iran gibi milli devletlerle, ingiltere ve avrupa merkezli, asya ayaklı devletsiz milletsiz küresel sermaye arasındadır.
 • ne zaman dünyada ekonomik bir bunalım olsa bunun ilacı savaş olmuştur tabii allah korusun diyorum
 • yükselen türkiyenin önünü kesmek isteyen lobilerin sebep olduğunun beyan edileceği üçüncü dünya savaşı.
 • "bugün türkiye’nin güneyinde ve kuzeyinde abd ile rusya çatışma halinde. suriye’de yaşananları yalnızca bu karşıtlıkla açıklamak doğru olmamakla birlikte en azından böyle bir boyutu var söz konusu gündemin.

  biliyoruz ki, abd 1991’den sonra uluslararası alanda kuralları takmadığı bir tarzı adım adım herkese kabul ettirdi. her defasında daha “özgür” davranarak… bu açıdan yugoslavya’ya müdahale için gerekçe yaratırken, daha sonra ırak’ın işgalindekinden daha özenli, daha dikkatliydi. şimdi ise “tek taraflı” hareket etmeyi bir kural olarak ilan etmiş durumda abd yönetimi.

  geçtiğimiz günlerde beyaz saray sözcüsü josh earnest, suriye’de islam devleti’ne karşı başlatılacak bir askeri operasyon için suriye yönetiminden izin almalarının gerekmediğini açıkladı. kuralsızlık tam da bu.

  ancak yetmiyor.

  çünkü kuralsızlık, abd emperyalizminin hegemonyasını sürdürmek için gerekli üstünlüğü artık sağlamıyor. putin rusyası, kuralsızlığın abd’ye karşı nasıl işletilebileceğini ukrayna’da açık bir biçimde gösterdi. batılı ülkelerin kiyev’deki “renkli devrimleri” finanse etmek, desteklemek için kullandıkları yöntemlerin çok daha etkilisini rusya ukrayna’nın geniş bir bölgesinde uygulamaya sokuverdi. kuralsızlık silahı abd’nin elinde patladı."

  http://haber.sol.org.tr/…evletten-davutogluna-96429
 • cok sicak sekilde devam ediyor. henuz her iki ulke de birbirine ustunluk saglamis degil. amerkanin isid hamlesine ruslar ukrayna ile cevap veriyor. ruslarin kirim hamlesine amerikalilar dolarin varil fiyatini dusurerek cevap veriyor. satranc tum hizi ile suruyor ve ruslar orta asya ve ortadogu da arka arkaya devrin olmasi ile dustugu yenik durumdan arka arkaya yaptigi gurcistan, kirim, ukrayna hamleleri ile kurtuluyor.

  yeni dunyada savaslar da yeni. ekonomisi biten yenilir.