şükela:  tümü | bugün
 • kadir mısıroğlu'nun açıklamalarıdır... adamı açik konuşayım ben de sevmem. bu açıklaması dikkatimi çekti. herif abd'nin sonu moğollar gibi olacak, eyaletler birbirine girecek filan diyor!
 • "allah o amarikanin belasini verecek insallah amiiiin" diye bitirmedigi icin inanmadigim kehanet.
 • sevmediğim adamın beğendiğim tespiti! abd ve ab'nin yıkılacağı artık aşikâr. ama kadir mısıroğlu hazretleri rusya hakkında ne buyurur onu da merak ederiz!
 • her devlet doğar, büyür ve ölür. elbet abd içinde bu akıbet geçerli ve yaklaşıyor. artık eyaletler mi birbirine girer yoksa atom bombası ile mi olur bilinmez. kadir mısıroğlu demişse dikkate almak gerekir.
 • bir fesli maymun kıvırması.
 • 20 trilyon dolar mı ne borcu olan borcunu ödemek için araplardan haraç kesen eski silahları faiş fiyatlara satan bir ülke. teknolojiye öncülük ediyor ve doların babası yoksa gerçekten sonları daha erken gelirdi. amerika denince aklımıza çok büyük şeyler geliyor fakat amerika toprak bakımından çok çok büyük bir ülke ve gerçekten berbat yerleri çok olan bir ülke olduğu gibi güzel yerleri de çok olan bir ülke.
 • doğru bir tespittir. tarihteki bütün diğer örnekler gibi abd'nin de çökmesi kaçınılmazdır.

  ancak, tarihte daha önce hiç olmayan bir sıkıntı var: nükleer silahlar. bugün abd'nin elinde dünyayı 3 - 5 kere yok etmeye yetecek kadar çok nükleer silah var. abd'nin çözülme aşamasındayken ya da çözüldükten sonra meydana gelecek kargaşada o bombaların ateşlenmeyeceğinin bir garantisi yok. yani dünyayı çok tehlikeli bir süreç bekliyor.

  ama olur da dünya bu badireyi atlatırsa, abd'nin mirasını devraldığı varsayılan ülkeyi çok büyük sorunlar bekliyor olacak. bugün kimsenin hesap soramadığı suçlar için herkes o ülkeyi sıkıştıracak, herkes o ülkeyi günah keçisi yapacak.
 • tarihten ders alabilen ve bireysel yönetilmeyip anayasal kurumsal yapı kurabilmiş devletler, büyük devletin tanımıdır ve bunu başarmış hiçbir devlet yıkılamaz. bunların en kadim örneği çin devletidir. çin, dünyanın en eski tarihlerinden beri arşiv tutup çevresindeki ve dünyadaki gelişmeleri de bunlara dahil eden dünya devleti olarak ezelden beridir sarsılamamıştır.

  abd de, sadece kendinin değil, tüm dünyadaki tüm devletlerin hatalarından ders alan ve bunlara göre sistematik ve kurumsal şekilde yönetilen dış politikaya sahip ülkesi olarak yıkılamaz. abd de dikkat ederseniz iç siyaset ve dış siyaset ayrılmıştır ve başkanlar dahi tek başına dış siyaseti şekillendiremez. tüm pentagonla çalışan resmi ve özel o think tank kuruluşları, savaş oyunları, bölge bölge tüm dünya'ya hakim olan bölgesel uzmanlar oyun olsun diye mi var sanıyorsunuz? adamlar öngörüye dayalı stratejileri, ekonomik ve askeri planları tek elden bile yapmıyor, farklı think tank kuruluşlarına aynı anda yaptırıyor ki, birinin öngöremediği ihtimali, diğeri görebilsin. siz de oturup, tüm örnekleri gibi yıkılmaya mahkum diye kıçınızı kaşıyarak burada yazın.

  evet, tabi ki dünyaya hakim olmaya çalışan tüm devletler tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. ancak antik mısırdan, hunlara, oradan ortaçağ savaşlarına ve cihan harplerinden, sonrasında ortadoğu devletlerine kadar hepsinin hatalarından ders alıp, tekrar etmeyen bir sistem var. üstelik teknolojik hakimiyetini veya avantajını yakın zamanda kaybedebilecek gibi de görünmüyor. dünya'nın daha çok çekeceği var yani. trump ile ortaya çıkabileceği görülen idiocracy ihtimali bile abd'nin kurduğu kurumsal dış politikaya dayalı sistemi yıkamaz.

  kısacası seçilmişler dahil olmak üzere, hiçbir iç ve dış etkenin sarsamayacağı anayasal kurumsal yapı kurabilmiş devletler büyük devletin tam olarak tanımıdır ve iç veya dış tehditlerle yıkılamaz.
 • keeeşşşke hillary gaağğğğlip geğğllseğğdiii de demiş mi maraş dondurmacısı?
 • --- spoiler ---

  büyük devletler kaybettikleri süper gücü geri kazanabilirler ancak büyük devlet olmadan süper güç olanlar bir kez çöktüklerinde tekrar dirilemezler.” dedi.
  --- spoiler ---