şükela:  tümü | bugün soru sor
  • halihazırda geçerli bir abd vizesinin süresi dolan ya da dolmakta olan kişilerin yeni vize için yapması gereken eylem. (sözlük tanımlaması)

ön edit: abd vizesi başlığı ilk vize başvuru geyikleri ile dolu olduğundan mevcut vizesinin süresi bittiğinde yenilemek isteyenlere kılavuz olması amacıyla bu başlığı açtım. açıklamalarım resmi açıklamalarda anlatılmayan tecrübelerimi içermektedir.

1- her ne şekilde olursa olsun tekrardan yeni bir ds 160 formu dolduracaksınız. bir 10 sene geçirmiş olduğunuzdan abd'ye giriş çıkıştan tutun da çalıştığınız yerlerin patron isimlerine kadar bir dolu bilgiyi girmeniz istenecek ve emin olun ilk doldurduğunuz ds 160'tan daha fazla süre harcamanız gerekecek. bir öğle arası ile olacak bir iş değil!
    2- formda istenen eski vize numaranız genelde vizenin sağ alt köşesinde kırmızı puntoyla yazılı 8 haneli sayıdır. *bedelli askerlik yaptı iseniz askerlik görev kısmına evet deyip doldurunuz.
    3- ds 160 formunu doldurup usa visa göçmen olmayan vize sayfasından yeni kayıt açtıktan sonra size takribi 10 soruluk bir web sayfa formu daha gelecek. bu sorulardan hatırladığım kadarıyla sondan ikinci soruda 'idari soruşturmaya tabi tutuldum' maddesini doğru okuyunuz çünkü ben başta 'tutulmadım' olarak okuyup doldurup parayı yatırınca sistem beni otomatik randevu ekranına yöneltti ve sorunu anlamam bir geceye maloldu. böyle bir yanlış yaptı iseniz randevuyu iptal edip son ekran formunu düzeltip devam edin.
    4- dosyanıza; vizenin basılı olduğu eski pasaportunuzu, ds 160 formunun tamamını değil sadece son onay sayfasını (genelde 2 sayfa) (ds 160 confirmation page) ve 1 adet fotoğraf koymanız gerekir. diğer istenen evrakları da unutmayın!
    5- randevu aldıktan sonra hatalı bilgi girişi yaptığınızı düşünüyor iseniz randevuyu iptal edip tekrar ds 160 ve son ekran formu doldurmanız mümkün. (paranız yanmaz korkmayın).
    6- daha önce idari soruşturmaya tabi olmadıysanız (cleareance received, 221g vb.) ve beyanınız bu şekilde ise sistem sizi otomatik olarak posta ile başvuruya yönlendirecektir.
    7- !! en önemli madde--> başvuru konsolosluğu olarak ne girerseniz girin sistem yüksek ihtimal kurye ekranında göreceğiniz üzere evraklarınızı abd ankara konsolosluğu'na (büyükelçilik) postalamanızı isteyebilir. hangi adrese göndereceğim diye arada kalanlara duyurulur! ds 160 takip ekranında ilk bir kaç gün örn. istanbul kons. takip edebilirken evrak işleme alınınca artık ankara seçeneğini seçmek zorunda kalacaksınız. (ptt'ye kurye sayfasındaki no.yu postane yetkilisine gösterin ki sizden kargo parası alınmasın!)
    8- ds 160 takip ekranında ilk birkaç gün 'no received' yazarken evraklar örn. ankara'ya ulaştıktan sonra 'application received' olacak sonraki günlerde kısa ya da (durumunuza uygun olarak) uzun da olabilir 'administrative processing' ibaresi belirecektir. hemen idari soruşturmaya düştüm sanmayım bu tabir zaten herkeste uygulanan kısa ya da uzun işlemi anlatmak için kullanılır. işler yolunda gider ise iki gün içinde başvuru ekranında 'issued' belirir ve vizenin basılı olduğu pasaportunuzu beklemeye başlayabilirsiniz.
    ek not: clearence received aldı iseniz abd'ye uçarken havalimanında hakkınızda bir ön kontrol yapılabilir moraliniz bozulmasın.
    bu bilgiler yazıldığı yıla ait şahsi tecrübe ve kanaatler içermekte olup resmi bir geçerliliği yoktur. şüphe ettiğiniz durumlarda yetkili kişi ve kurumlara danışınız.