şükela:  tümü | bugün
 • daha önce açılmamış olması şaşırtan versus.

  abd kuruluşunda yok sen italyansın, yok beriki fransız, la bunlar ingiliz vs demeden tüm kurucu unsurları amerikalı olarak kabul etmiş ve faşizm damgası yememiştir. fransız kökenli amerikan vatandaşı -ki ben fransız kökenli amerikalıyım demez- dövlet bize bahmiğ diye ağlamamış, anadilim diye tutturmamış ve amerikalı olmayı benimsemiş ve en nihayetinde dünyaya hükmetmiştir.

  ama türkiye'nin kuruluşunda, atatürk milliyetçiliği kapsamında "türkiye'de yaşayan herkes türktür" denilmiş ve bu politika inkarcılık/faşizm vs olarak yaftalanmıştır.

  konsensüs, ekonomik gelişmişlik bıdıbıdısı yapmasın kimse. ayrıca laikçi, ülkücü vb. değilim.
 • abd;

  72 milletten vatandaş bulundurmasına,

  geçmişte yaptığı soykırımlara,

  siyahi nüfusa yapılan resmi ve gayriresmi aşağılamalara ve katliamlara,

  bünyesinde bulundurduğu yıllardır ülkelerini bombaladıkları müslümanlara ,

  güneyinden gelen meksikalı akınına

  ve türkiye'ye göre 4 misli nüfusa rağmen,

  türkiye kadar vatan haini üretmeyi başaramamıştır. türkiye denen ülke kendi çıkarına zerre uymayan bir hükümeti anında satacak olan yüzbinlerce insana sahiptir. obama gelse ''tayyip yok artık ben yöneteceğim ülkenizi'' dese köpek sürüsü gibi abd bayraklarıyla havalimanına koşacaklar olur.
 • abd kendisine karşı olanları tek tek öldürür şeklini, mekanı ve zamanı kendi belirler. türkiye eline teslim edilen terörist başını dahi öldüremez kaldı ki düşmanlarına zarar verebilsin..
 • abd bir tek konuda iyidir:

  insan haklari ve düşünce özgürlüğü.

  ve bu her şey demektir.
 • amerika da paranız yoksa hiç siniz. yaşayamazsınız dahi. sağlık hizmetleri vs hak getire.

  türkiye de en olmadi kolunu montun içine sokar cami çıkışı evin kirasını toplarsin. hasta olursan da acile gidersin. karnın acikirsa as evleri.

  en fakir için türkiye de hayat vardır işin özü.
 • bak bak.. en kötü ihtimalle dilenerek hayatta kalabilirmişsin. ulan işte böyle adamlar yüzünden bu durumda bu ülke. çok insan var ki dilenmek yerine ölmeyi yeğler, dilenmek ölmekten beterdir onlar için.
  vah zavallı vah.
 • amerika'da paraniz yoksa bu biraz da sizin sucunuzdur, ic eyalette minimum wage ile kiranizi odeyebilir karninizi doyurabilirsiniz. biraz kendinizi gelistirirseniz mortgage kredilerindeki yillik faiz orani %3-4 arasindadir, sinif atlamaniz biraz daha kolaydir.

  turkiye'de paraniz yoksa is bulmaniz zordur, kiralar pahalidir, ev kredileri yillik %11-%12'dir. (bankalar size aylik faiz oranlarini soyluyorlar) kendinizi yardim alirim diye kandirirsiniz ama kimse kimseye oyle kolay yardim etmez.
 • :)