şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1894 yılında osmanlı imparatorluğu egemenliği altındaki lübnan topraklarında dünyaya gelmiş ve siyasi olarak karma karışık durumdaki coğrafyanın müziğine yön vermiş en önemli isimlerden biridir abdallah chahine. diğer bir deyişle abdullah şahin.

    14 yaşında ilk kez org (harmonium) çalmaya başladı ve ilk performanslarını beyruttaki saint joesph kilisesi ayinlerinde sergiledi. ondaki yeteneği keşfeden bir papaz kendisini viyanada bir müzik okuluna göndermeye niyet ettiyse de bu dileği gerçekleşmedi. en sonunda abdullah şahin tüm beyrut'ta tanınan bir piyano tamircisi oldu.

    abdullah'ın ve tüm lübnan müzik dünyasının kaderini değiştirecek şey ise 1949 yılında açtığı müzik dükkanıydı. bu dükkanda abisi joseph ile beraber sayısız yeteneği keşfettiler. şüphesiz ki bu yeteneklerden en büyüğü sonrasında dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biri olarak anılacak olan feyruz'du.

    keşfettikleri sanatçılara albüm yapabilmek için kurdukları voix de l'orient isimli plak şirketi kısa sürede bünyesinde bulundurduğu sanatçılarla bir efsane haline geldi ve emi ile ortaklık anlaşması imzaladı. başlarda ingiltere'de bastırılan plaklar emi ortaklığından sonra yunanistan'da bastırılmaya başlandı.

    kazandığı tüm başarılara rağmen yerini değiştirmediği küçük müzik aletleri dükkanı lübnan iç savaşında neredeyse yok oldu. 1975 yılında hayat gözlerini yumduğunda arkasında hala albüm yapan bir plak şirketi, tüm lübnan'a yayılmış bir müzik aletleri dükkanı zinciri ve değeri ölçülemeyecek bir kültür mirası bıraktı.