şükela:  tümü | bugün
  • çin benzeri çok radikal önlemler alınmazsa gerçekleşmesi beklenen gelişme.

abd'nin ırak ve afganistan'da öldürdüğü masum insanlar kadar kayıp vermesi, kaderin garip bir cilvesi olur.

umarım olmaz ancak risk büyük.

------------------------------------------------

edit: böyle bir şeye sevinecek kadar insanlıktan çıkmadım.

abd'deki pentagon ve cia'in yediği haltların faturasını masum insanlar niye ödesin?

ayrıca hiçbir dini inancım yok.

--- spoiler ---

abd’de ise virüs salgını henüz yeni başlamış sayılır. ölümlü vaka sayısı 471. ancak pik noktaya varılmasına daha var.dünya sağlık örgütü de amerika’yı virüsün yeni yayılma merkezi olarak değerlendirdi.

-virüs salgınına karşı herhangi bir önlem alınmaması halinde meydana gelebilecek ölümleri ımperial college, ingiltere için 277 bin kişi, abd için 1.1 milyon kişi olarak tahmin etti. bu raporun ardındandır ki, ingiltere ve abd koronavirüse karşı esnek önlemlerini katılaştırdılar.

--- spoiler ---

kaynak soranlar için işte kaynak
  • kaynağını merak ettiğim iddia.
    ayrıca hastalıktan ölen sivil insanla, afganistan'da ölen sivil insanı karşılaştırıp "kaderin cilvesi" olarak adlandırmak neyin kafası bunu da anlamadım.
  • adamlar vatan millet sakarya moduna gectiler ve deli gibi test yapmaya başladılar. bir yerden sonra bıçak gibi kesilecek vakalar. o kadar ölü olacağını düşünmüyorum.
  • sen kahin misin?
  • bence bu cok iyimser bir rakam. abd nufusu kabaca 300 milyon, 30%'u etkilense 100 milyon. bunun 1%'i ölse 1 milyon.
  • öncelikle şu an itibariyle abd'de ölümlü vaka sayısı 1054. 471 sayısı dün belirttiğiniz sayı yanlış hatırlamıyorsam. herkes avrupa'ya yoğunlaştı. fakat, abd kısa süre içerisinde italya'yi geçecek gibi görünüyor. eğer önlem alınmazsa 1 milyon ölüm olamaz diyemiyorum maalesef. tabi alınan her önlem bu kayıpları düşürecektir.
  • yazar ile gorusup kaynagi istedim, uzun bir calisma imis ama ozetini buraya koydum.

dikkatli olmakta fayda var
  • abd’de 100bin insan ölmeden aşısı bulunacağı için (abd tarafından) bana göre geçersiz tahmin.
  • ve bu rakama eylül ayı gibi ulaşılacak. al işte 11/9. oyuna gelme amerika.
  • kaynağı habertürk yazarı abdurrahman yıldırım olan tahmindir. o da yabancı bir kaynaktan almış bu bilgiyi.

bu iyimser bir tahmin. onu da belirtelim.

umarım gerçek olmaz tabii.

aşısı falan tez zamanda bulunur da biter bu kabus inşallah.