şükela:  tümü | bugün
  • aylık 1450 usd esas alındığında abd'li bir asgari ücretlinin 2 iphone ücret alabildiğini görüyoruz. iphone orada da iphone, burada da iphone. ancak bir fark var, türkiye'de bir asgari ücretli 0,4 civarında iphone alabilmektedir. yani iphone alım gücü endeksi yaptığımızda türkiye'de üstelik yeni asgari ücret zammını da hesaba kattıktan sonra, 4 kat düşük asgari ücret ödenmektedir demek sanırım yanlış olmaz.
  • eyaletten eyalete değişir. bir de federal hükümet çalışanları için de ayrı bir federal asgari ücret vardır.
  • kaliforniya'da saatlik 10 dolardir.
  • domatesin libresini- bak kilosu degil- en az 2 dolardan, en ucuz meyveyi- muz haric- 1.5 dolardan asagida bulamayacaginiz yerdeki asgari ucrettir. domates endeksine bakinca turkiye ucuz anasini satim.
  • araba, elektronik, yaşam standardı endeksine bakmak yerine domates endeksine bakanları göstermiş başlık. tabi ya

çare domates.
  • eyaletten eyalete değişir. ve herkes minimum wagele çalışmaz. mesela türkiye'de günde sekiz saat çalışan bir kasiyer genellikle asgari ücret alırken* california'da günde 4-5 saat olmak üzere haftada 6 gün çalışan bir kasiyer yılda 30 bin dolar civarı bir para kazanır*. arabası için daha az para öder, benzine daha az para verir. isterse ertesi gün istifa edip aynı seviyede yeni bir işi rahatlıkla bulabilir.

2016 olmuş insanlar hala domates diyor. sebze, meyve, süt ve et ürünlerinin fiyatı ortalama bir amerikalının alım gücüyle orantılıdır. adamların sorunu en fakirlerin bunları almayı karşılayamaması. türkiye'de orta direk bir aile haftada kaç öğün et yer, amerika'daki bir orta direk kaç öğün yer ? tamam new york çok pahalı ama lansingde yaşayan bir aile iki asgari ücretle çok rahat geçinir, bizim orta direkten daha kaliteli yaşar.
  • amerika'da insanların dışarıda son derece hesaplı yemek varken evde domatesle,patlıcanla yemek yaptığını sanıp yok sebzenin meyvenin kilosu pahalı diyen dallamaları yine ortaya çıkarmıştır.

ulan evde yemek pişiririm diye tefal'in güzel bir wok tavasını aldım 1 ay geçti deneyemedim bile. o kadar çok çeşitli o kadar uygun yemek alternatifleri var ki dışarıda insanın mutfağa girip yemek yapası gelmiyor.
  • türkiye şartlarına göre saatlik net 10,88 dolar kazanıyorum..

telefonum iphone6, arabam opel corsa 2007 dizel otomatik. evim yok...