şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • amerika'da türkiye nüfusunun yarısından daha fazla kişinin sokaklarda yaşadığını öğrendiğimiz başlık.evet 45 milyon. abd'de nüfusun %15'i evsizmiş.

  abd'de yarım milyon insan 2016'da evsiz kalmış. +80.000 kişi ise kronik olarak evsizmiş. link
 • türkiye'de daha doğrusu istanbul'da 1000 lira kirası olan evin abd karşılığı en az 2500 dolardır.

  istanbul, ankara vb. iller hariç 500 liraya gayet güzel evler bulabilirsiniz.

  asgari ücret ile çalışan amerika da nah geçinir. türkiye'yi gömeceğim diye abd'yi yalamayın.

  al sözlükçülerin yaladığı adam neler anlatıyor. https://www.youtube.com/watch?v=regsf9u54mg

  bu da bir diğeri https://www.youtube.com/watch?v=kijylcwzzv8
 • yöresine göre değişir.

  okumak yok ahkâm kesmek çok.
 • newyork'da tam olarak hangi bölgesinde oturduğunu bilmediğim uzak bir kuzenim yaşıyor. üstelik tek başına yaşıyor bu kadın ve bir süper markette kasiyer olarak çalışıyor. sanırım asgari ücretin çok üstünde almıyordur. geçen bayramda ailesini görmek için dönmüştü, görüştük.

  geçim zorluğu yaşıyor mu bilmiyorum, ne kadar kazanıyor bilmiyorum, kaç lira kira ödüyor bilmiyorum ama annesini de yanında götürecek kadar düzgün bir evi var demek ki ve hayatından mutlu.

  burada önemli olan "mutlu" kelimesi, kadın halinden memnun ve mutlu. etrafınızda kaç tane mutlu insan var, bir bakın bence.
 • abdde ac kalan maldir turkiyede ac kalan universite mezunu akli basinda insandir. abdde ac kalmak icin ya calismaktan nefret etmeniz gerekiyor ya da uyusturucu batagina falan dusmun olmaniz.
 • bunu alan buradaki orta gelirliden fazla et yiyebiliyordur.
 • eyaletlere gore ve eyaletlerdeki yasam giderlerine bagli olarak degisen ucret. asgari ucretle gecinen birinin alim gucu burdakinden daha fazladir.
 • onu bunu bilmem 50 kuruşa nereden benzin alıyorsanız bana söyleyin. oradan alayım bundan sonra amerikaya gidince.

  edit : amerika'yla alakası olmayan ama laf çarpmak için bilale anlatır gibi anlatmaya çalışan, ama asıl kendisinin bilale anlatılmaya ihtiyacı olan arkadaşlara gelsin, abd'de bir litre benzin ortalama 2.5 tl civarındadır. cent olarak 0.77 cent civarındadır, bilale anlatır gibi anlatmaya çalışan @argentinosaurus adlı arkadaşın şu entrysi için editlenmiştir.

  edit 2 : bilale anlatır gibi anlatınca, mesaj almayı da engelleyen çok değerli arkadaş. türkiye'de kalmaktan mala bağlamış arkadaş ayrıca, medeni tartışmayı bilmeyen ergenler bu sözlükte oldukça sözlüğün kalitesini çok tartışırız daha. kalkmış hiçbir bilimsellik olmadan alım gücü karşılaştırıyor bu arkadaş, kendi oranları var bir de. sen yaşadığın yerde takılmaya devam et dostum, biz burada mac and cheese yiyoruz doğrudur ; )

  edit 3 : kendi dalyaraklığını hala anlayamayan yazar için son edittir, mesajımda ironi amaçlı öyle yazdığımı anlayamayacak kadar zekasızlar var bu sözlükte, olayı anlayan anladı, senin sikindirik kıyaslama mekanizman, kafana göre götünden uydurduğun gelir kıyaslaması zaten baştan yanlış, o zaman her şeyi para birimlerini atarak çevir bakayım oluyor mu, örnek olarak big mac menü çevirelim, burada menü sales tax hariç 5.35 usd, türkiye'de herhalde 5.35 tl değildir değil mi dalyarak? o zaman senin diyemediğin 0.50 cent, 0.50 try olmuyormuş değil mi dalyarak? zaten 0.50 cent değil, ortalama 0.80 cent civarlarında, tekrar düzelteyim, sanki bulunmaz hint kumaşıymış gibi özel mesajını açtığı gün kapamış, millet senin özelini açmanla kapamanla ilgilenmiyor dalyarak, bir bilgi vereceksen doğru vermenle ilgileniyor, sen daha seviyeli tartışmayı bilmiyorsun, ergen gibi davranıyorsun, gelmiş burada bilmediğin bir ülkeyle ilgili ahkam kesiyorsun, bence de sen toptan gazla bu sözlükten. beni göt etmek için iktisat üzerine master yapman lazım, öyle işkembeden sallamakla olmuyor.

  alım gücü yüksek dersin, asgari ücretle türkiye'den daha fazla mala sahip olabiliyorlar dersin, asgari ücretli her ay 1,5 iphone alabilir dersin anlarız ya da senin anlaman için abd'de bir asgari ücretli ortalama 1300 dolar kazanarak ayda 1625 lt benzin alırken, türkiye'de 1400 tl asgari ücretle 265 lt benzin alabilir dersin anlarız ama para birimlerini atarak değer kıyaslamasını anlayamayız, senin gibi düz adamlar anlar ama teknik adamlar anlayamaz. bu arada benim götüme giren bir kazık yok, sen bence kendi götündeki kazıkları çıkarmaya başlarsan güzel bir başlangıç yapmış olursun.

  ps : bu entry san joseden yazılmıştır.

  http://prntscr.com/guj0iz
 • abd'de asgari ücretli bir işte çalışmak için ciddi kötü bir cvye sahip olmak gerekiyor.

  yani bu segmentteki işleri türkiye'de yapsanız muhtemelen sadece karın tokluğuna yemeksiz sigortasız ve sokakta yatarak yaşarsınız.

  abd'de serbest piyasa çok katıdır.iyi bir çalışan değilsen açlıktan ölürsün. hicbir şey yapamiyorsanız gidin türkiyede sanayiye iki tesisat ögrenin çekiç tutun matkap basın. sonra abd'ye gidin. asgari üstü bir kazancınız olur. zanaat önemli.

  ayrıca o açlıktan kıvranan kesim yasadışı göçmen grubu. asgari dediğiniz o pis işlerdeki dip maaşları da onlar alıyor. bizdeki suriyeliler gibi düşünün.

  kısacası abd'ye gidip ben çalışıp para kazanacağım dediğinizde az biraz donanımlıysanız (zanaat veya eğitim) para kazanamamanız sizin mallığınız tamamen.

  hatta şunu açıklıkla söyleyebilirim ki eğer bir insana bir şey satmayı biliyorsanız yani satış yeteneğiniz varsa ağzınız laf yapıyorsa abd'de eğitime bakmaksızın çok iyi para kazanabiliyorsunuz

  ve evet konaklama dışında gıda benzin araba vs maaşınıza oranla ucuz. gidip new yorkta los angeles'ta yaşamak zorunda da değilsiniz abd'de çok güzel şehirler var. sonuç olarak abd ile türkiye arasındaki refah kıyaslanamaz bile. lütfen insanları trollemeyin
 • abd’de kimse asgari ücretle çalışmaz. o rakamlar semboliktir. wallmartlarda falan kasiyerlik ücreti saati 10-11 dolardan başlıyor. 9-10 saat çalışan günlük 100 doları cebe atıyor. garsonlar bahşişlerle birlikte günlük 150-200 dolara varan ücretlere ulaşıyor. oradaki kiralarla burayı karşılaştıranlar olmuş, abd’de şu kadar dolar türkiye’ye bu kadar diye. olm mal mısınız? abd’de yaşayan insan niye türk parasıyla düşünsün? 100 dolar kazandıysan günlük o para senin 1-2 aylık erzak giderin zaten. ev kirasında her sey dahil, buradaki gibi aidatı elektriği suyu ayrı değil. elektrik su internet ucuz zaten. bebek bakıcısı ev arkadaşım ayda tam 5 bin dolar kazanıyordu, bakıcılığın saatlik ücreti daha fazla. dünyada gezmediği ülke kalmadı. altına süper bi araba cekti. deli gibi de para harcıyor alışveriş gırla... sen hala burada oradaki ev kirasını türk parasına çevirerek düşün... te allahm ya!
  evsizlere falan bakmayın, çoğu yalnızlıktan ve aptallığından o halde. akıllı biri abd’de aç kalmaz.
22 entry daha