şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
  • dalyaraklara bakıp da az olduğu kanaatine varılmaması gereken ücret.

ingilizcesi olup da asgari ücretle çalışan kişi sayısı da sanıldığının aksine hemen hemen yok gibidir. zaten asgari ücretle çalışsanız bile, her türlü geçinirsiniz.

götünüze her ay, penceresinden karşı apartmanın penceresi görünen göt kadar apartman dairesi için en az 1000 lira kira, 150 lira elektrik faturası, 100 lira su faturası, 200 lira doğalgaz faturası, 70 lira internet + telefon faturası, nereye gittiği belli olmayan 300 tane ayrı vergi girmez.

giyim kuşam, gıda, araba ve benzini de pas geçtim dikkat ederseniz.

bu "burada sürünüyoz biz" diyen enayilere aldırmayın. basın gelin amerika'ya. her türlü geçinirsiniz.

3000 liraya araba, 50 kuruşa benzin alınabilen bir ülkeden bahsediyoruz. aloo!

söylendiği gibi kötü bir ülke olsaydı, ssg ve kanzuk gitmezdi değil mi efem?

haydi bakalım.

edit: terebiomimasu isimli arkadaşımız şu entrysinde merak etmiş ve amerika'da hangi eyalette 50 kuruşa benzin alındığını sormuş. amerika'da benzin, galon üzerinden satılmakta ve 1 galon benzin ortalama 2-2.5 dolara tekabül etmekte. 1 galon da ortalama 4 litre benzin yaptığına göre, 50-60 kuruşa benzinin litresini alıyorsunuz demektir. bilal'e anlatır gibi anlattım kusura bakmayın. bazı arkadaşlar ancak bu şekilde anlayabiliyorlar.

edit 2: "ancak bu şekilde anlayabiliyorlar" derken yanılmışım. adam benimle özelden sidik yarıştırmaya başladı. ben de özeli kapattım dostlar. hayır, neyini tartışıyorsun hâlâ dalyarak?

adamların kazancına göre alım gücü göz önünde bulundurulduğunda, bunu lira gibi düşüneceksin. çünkü adam orada dolar kazanıyor. 2 dolara 4 litre benzin alan birisi, benzinin litfesini 50 cente almış oluyor. yani türkiye'de alım gücü oranlandığında 50 kuruş gibi düşün. kaldı ki, türkiye'de 50 kuruşla alınabilecekler, amerika'da 50 cent ile alınanlardan daha azdır. ee adamlar ne yapsın, et yiyemiyorlar ki.

makarna yemekten kafaları durma noktasına gelmiş. hesap yapamıyorlar. bilal'e anlatır gibi de anlatsanız anlamıyorlar. yazık.

edit 3: bahsi geçen dalyarak, aklısıra bana laf sokacak.

önce şunu yazıyor:
    "onu bunu bilmem 50 kuruşa nereden benzin alıyorsanız bana söyleyin. oradan alayım bundan sonra amerikaya gidince."

daha sonra da editleyip şunu iliştiriyor:
    "bu entry san joseden yazılmıştır."

bokuma bak hele! karar ver neredesin, editleyene kadar amerika'ya mı gittin yoksa?

hayır, nasıl bir eziklik ve göt olma duygusu içine düştüyse, kendini haklı çıkarmak için götünü yırtarcasına debeleniyor bu ümitsiz vaka.

ha 50 kuruş, ha 60-70 kuruş. ne fark ediyor onu söyle? burada muhasebe tutmuyoruz, söylemek istenilen şeyi neden ısrarla kavramak istemiyorsun?

lan oğlum, amacım seni göt etmek falan da değildi valla bak. bu kadar alıngan olmayın yavrucağızlar. doğrunun yolu birdir. gerçekleri söyleyenleri yaftalamak yerine, gerçekleri görmeye çalışın biraz.

50 kuruşa nereden benzin alıyormuşuz? lafa bak ya. 70 kuruş yazsaydım oraya bir sorun olmayacak mıydı yani? hıyara bak. biz burada götüne giren kazıktan bahsediyoruz, herifin oğlunun derdine bak. sonuçta 1 lira da olsa, bu benim yazdığım enrtyi haklı çıkarır.

hâlâ diyor ki, "50 kuruş da tutmuyor" neyi tutmuyor lan, anlatılmak istenen ortadayken neyi tutmuyor?

ben yukarıda "3000 liraya araba, 50 kuruşa benzin alınabilen bir ülkeden bahsediyoruz. aloo!" derken, alım gücünün ne denli yüksek olduğundan bahsettim. yoksa iş muhasebeye girerse, 1000 liraya da araba var amerika'da. kapiş?

ulan özelimi daha bugün açmıştım, yine kapattım. bu sözlükte özel falan açılmaz abi. bunun gibi hıyarlara laf anlatmak için harcanan zamana yazık. medeni şekilde de yazılmaz çünkü adamlardaki argümanlar beyin yakan cinsten. gereksiz tipler yani. koy götüne geç.
  • 45 milyondan fazla evsizsin alamadigi.

obama care in cikmasina sebeb olan.

daha gider bu.
  • amerika'da türkiye nüfusunun yarısından daha fazla kişinin sokaklarda yaşadığını öğrendiğimiz başlık.evet 45 milyon. abd'de nüfusun %15'i evsizmiş.

abd'de yarım milyon insan 2016'da evsiz kalmış. +80.000 kişi ise kronik olarak evsizmiş. link
  • türkiye'de daha doğrusu istanbul'da 1000 lira kirası olan evin abd karşılığı en az 2500 dolardır.

istanbul, ankara vb. iller hariç 500 liraya gayet güzel evler bulabilirsiniz.

asgari ücret ile çalışan amerika da nah geçinir. türkiye'yi gömeceğim diye abd'yi yalamayın.

al sözlükçülerin yaladığı adam neler anlatıyor. https://www.youtube.com/watch?v=regsf9u54mg

bu da bir diğeri https://www.youtube.com/watch?v=kijylcwzzv8
  • yöresine göre değişir.

okumak yok ahkâm kesmek çok.
  • newyork'da tam olarak hangi bölgesinde oturduğunu bilmediğim uzak bir kuzenim yaşıyor. üstelik tek başına yaşıyor bu kadın ve bir süper markette kasiyer olarak çalışıyor. sanırım asgari ücretin çok üstünde almıyordur. geçen bayramda ailesini görmek için dönmüştü, görüştük.

geçim zorluğu yaşıyor mu bilmiyorum, ne kadar kazanıyor bilmiyorum, kaç lira kira ödüyor bilmiyorum ama annesini de yanında götürecek kadar düzgün bir evi var demek ki ve hayatından mutlu.

burada önemli olan "mutlu" kelimesi, kadın halinden memnun ve mutlu. etrafınızda kaç tane mutlu insan var, bir bakın bence.
  • abdde ac kalan maldir turkiyede ac kalan universite mezunu akli basinda insandir. abdde ac kalmak icin ya calismaktan nefret etmeniz gerekiyor ya da uyusturucu batagina falan dusmun olmaniz.
  • bunu alan buradaki orta gelirliden fazla et yiyebiliyordur.
  • eyaletlere gore ve eyaletlerdeki yasam giderlerine bagli olarak degisen ucret. asgari ucretle gecinen birinin alim gucu burdakinden daha fazladir.
  • onu bunu bilmem 50 kuruşa nereden benzin alıyorsanız bana söyleyin. oradan alayım bundan sonra amerikaya gidince.

edit : amerika'yla alakası olmayan ama laf çarpmak için bilale anlatır gibi anlatmaya çalışan, ama asıl kendisinin bilale anlatılmaya ihtiyacı olan arkadaşlara gelsin, abd'de bir litre benzin ortalama 2.5 tl civarındadır. cent olarak 0.77 cent civarındadır, bilale anlatır gibi anlatmaya çalışan @argentinosaurus adlı arkadaşın şu entrysi için editlenmiştir.

edit 2 : bilale anlatır gibi anlatınca, mesaj almayı da engelleyen çok değerli arkadaş. türkiye'de kalmaktan mala bağlamış arkadaş ayrıca, medeni tartışmayı bilmeyen ergenler bu sözlükte oldukça sözlüğün kalitesini çok tartışırız daha. kalkmış hiçbir bilimsellik olmadan alım gücü karşılaştırıyor bu arkadaş, kendi oranları var bir de. sen yaşadığın yerde takılmaya devam et dostum, biz burada mac and cheese yiyoruz doğrudur ; )

edit 3 : kendi dalyaraklığını hala anlayamayan yazar için son edittir, mesajımda ironi amaçlı öyle yazdığımı anlayamayacak kadar zekasızlar var bu sözlükte, olayı anlayan anladı, senin sikindirik kıyaslama mekanizman, kafana göre götünden uydurduğun gelir kıyaslaması zaten baştan yanlış, o zaman her şeyi para birimlerini atarak çevir bakayım oluyor mu, örnek olarak big mac menü çevirelim, burada menü sales tax hariç 5.35 usd, türkiye'de herhalde 5.35 tl değildir değil mi dalyarak? o zaman senin diyemediğin 0.50 cent, 0.50 try olmuyormuş değil mi dalyarak? zaten 0.50 cent değil, ortalama 0.80 cent civarlarında, tekrar düzelteyim, sanki bulunmaz hint kumaşıymış gibi özel mesajını açtığı gün kapamış, millet senin özelini açmanla kapamanla ilgilenmiyor dalyarak, bir bilgi vereceksen doğru vermenle ilgileniyor, sen daha seviyeli tartışmayı bilmiyorsun, ergen gibi davranıyorsun, gelmiş burada bilmediğin bir ülkeyle ilgili ahkam kesiyorsun, bence de sen toptan gazla bu sözlükten. beni göt etmek için iktisat üzerine master yapman lazım, öyle işkembeden sallamakla olmuyor.

alım gücü yüksek dersin, asgari ücretle türkiye'den daha fazla mala sahip olabiliyorlar dersin, asgari ücretli her ay 1,5 iphone alabilir dersin anlarız ya da senin anlaman için abd'de bir asgari ücretli ortalama 1300 dolar kazanarak ayda 1625 lt benzin alırken, türkiye'de 1400 tl asgari ücretle 265 lt benzin alabilir dersin anlarız ama para birimlerini atarak değer kıyaslamasını anlayamayız, senin gibi düz adamlar anlar ama teknik adamlar anlayamaz. bu arada benim götüme giren bir kazık yok, sen bence kendi götündeki kazıkları çıkarmaya başlarsan güzel bir başlangıç yapmış olursun.

ps : bu entry san joseden yazılmıştır.

http://prntscr.com/guj0iz
23 entry daha