şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
 • amerika'da türkiye nüfusunun yarısından daha fazla kişinin sokaklarda yaşadığını öğrendiğimiz başlık.evet 45 milyon. abd'de nüfusun %15'i evsizmiş.

  abd'de yarım milyon insan 2016'da evsiz kalmış. +80.000 kişi ise kronik olarak evsizmiş. link
 • türkiye'de daha doğrusu istanbul'da 1000 lira kirası olan evin abd karşılığı en az 2500 dolardır.

  istanbul, ankara vb. iller hariç 500 liraya gayet güzel evler bulabilirsiniz.

  asgari ücret ile çalışan amerika da nah geçinir. türkiye'yi gömeceğim diye abd'yi yalamayın.

  al sözlükçülerin yaladığı adam neler anlatıyor. https://www.youtube.com/watch?v=regsf9u54mg

  bu da bir diğeri https://www.youtube.com/watch?v=kijylcwzzv8
 • yöresine göre değişir.

  okumak yok ahkâm kesmek çok.
 • newyork'da tam olarak hangi bölgesinde oturduğunu bilmediğim uzak bir kuzenim yaşıyor. üstelik tek başına yaşıyor bu kadın ve bir süper markette kasiyer olarak çalışıyor. sanırım asgari ücretin çok üstünde almıyordur. geçen bayramda ailesini görmek için dönmüştü, görüştük.

  geçim zorluğu yaşıyor mu bilmiyorum, ne kadar kazanıyor bilmiyorum, kaç lira kira ödüyor bilmiyorum ama annesini de yanında götürecek kadar düzgün bir evi var demek ki ve hayatından mutlu.

  burada önemli olan "mutlu" kelimesi, kadın halinden memnun ve mutlu. etrafınızda kaç tane mutlu insan var, bir bakın bence.
 • abdde ac kalan maldir turkiyede ac kalan universite mezunu akli basinda insandir. abdde ac kalmak icin ya calismaktan nefret etmeniz gerekiyor ya da uyusturucu batagina falan dusmun olmaniz.
 • bunu alan buradaki orta gelirliden fazla et yiyebiliyordur.
 • eyaletlere gore ve eyaletlerdeki yasam giderlerine bagli olarak degisen ucret. asgari ucretle gecinen birinin alim gucu burdakinden daha fazladir.
 • abd'de asgari ücretli bir işte çalışmak için ciddi kötü bir cvye sahip olmak gerekiyor.

  yani bu segmentteki işleri türkiye'de yapsanız muhtemelen sadece karın tokluğuna yemeksiz sigortasız ve sokakta yatarak yaşarsınız.

  abd'de serbest piyasa çok katıdır.iyi bir çalışan değilsen açlıktan ölürsün. hicbir şey yapamiyorsanız gidin türkiyede sanayiye iki tesisat ögrenin çekiç tutun matkap basın. sonra abd'ye gidin. asgari üstü bir kazancınız olur. zanaat önemli.

  ayrıca o açlıktan kıvranan kesim yasadışı göçmen grubu. asgari dediğiniz o pis işlerdeki dip maaşları da onlar alıyor. bizdeki suriyeliler gibi düşünün.

  kısacası abd'ye gidip ben çalışıp para kazanacağım dediğinizde az biraz donanımlıysanız (zanaat veya eğitim) para kazanamamanız sizin mallığınız tamamen.

  hatta şunu açıklıkla söyleyebilirim ki eğer bir insana bir şey satmayı biliyorsanız yani satış yeteneğiniz varsa ağzınız laf yapıyorsa abd'de eğitime bakmaksızın çok iyi para kazanabiliyorsunuz

  ve evet konaklama dışında gıda benzin araba vs maaşınıza oranla ucuz. gidip new yorkta los angeles'ta yaşamak zorunda da değilsiniz abd'de çok güzel şehirler var. sonuç olarak abd ile türkiye arasındaki refah kıyaslanamaz bile. lütfen insanları trollemeyin
 • abd’de kimse asgari ücretle çalışmaz. o rakamlar semboliktir. wallmartlarda falan kasiyerlik ücreti saati 10-11 dolardan başlıyor. 9-10 saat çalışan günlük 100 doları cebe atıyor. garsonlar bahşişlerle birlikte günlük 150-200 dolara varan ücretlere ulaşıyor. oradaki kiralarla burayı karşılaştıranlar olmuş, abd’de şu kadar dolar türkiye’ye bu kadar diye. olm mal mısınız? abd’de yaşayan insan niye türk parasıyla düşünsün? 100 dolar kazandıysan günlük o para senin 1-2 aylık erzak giderin zaten. ev kirasında her sey dahil, buradaki gibi aidatı elektriği suyu ayrı değil. elektrik su internet ucuz zaten. bebek bakıcısı ev arkadaşım ayda tam 5 bin dolar kazanıyordu, bakıcılığın saatlik ücreti daha fazla. dünyada gezmediği ülke kalmadı. altına süper bi araba cekti. deli gibi de para harcıyor alışveriş gırla... sen hala burada oradaki ev kirasını türk parasına çevirerek düşün... te allahm ya!
  evsizlere falan bakmayın, çoğu yalnızlıktan ve aptallığından o halde. akıllı biri abd’de aç kalmaz.
 • bal gibi de krallar gibi yaşanır. inanmayan walmart, whole foods gibi maketlerin sitesine girsin gıda fiyatlarını görsün. meğer amerika'da insanlar çok kazandığı için değil herşey ucuz olduğu için zenginmiş diyeceksiniz.
20 entry daha