• mutluluğu amerika da aramayın kıbrısta asgari ücret 1800 hemde net biz çalışalım onlar yesin ve çalışma saatlerini görseniz bir de yaptığı işi duysanız ayşe oraya tatile değil oraya çökmeye gider o derece
  • uzun uzun yazmayacağım ama öyle krallar gibi yaşamanızı sağlayacak bir ücret değildir. her eyalette de de o rakam değişir mesela benim eyalette 8 dolardır saati. hiç diğer maliyetlere girmeyeceğim ortalama 2 odalı bir evde oturmak istersen sadece kira olarak ortalama bir ev için cebinden 800 dolar çıkar. herşey 20 dolara ayakkabı almakla olmuyor. zaten o bahsettiğiniz asgari ücrete burada ancak lise ve üniversite öğrencileri çalışıyor saatlik işlerde harçlık kazanmak için, asgari ücrette tek iş ile geçinmek imkansız.

ha diyelim ki dediğiniz gibi herşey güllük gülistanlık ama bunu yapan bu adamların kendileri, dedeleri falan yani adamlar çalışmış yapmış ve zengin olmuşlar ve hala da türklerden fazla çalışıyorlar, gelin buraya eşşek gibi çalışmak neymiş görün öyle yatarak yaşamak burada yok. sanki millet yatıyor da devlet bakıyor gibi bir izlenime nerden kapıldınız bilmiyorum.

sizin de dedeleriniz bugün kullandığınız herşeyi bulmuş ya da üretmiş olsalardı sizde zenginliğin tadını çıkarırdınız, o yüzden siz birşeyler yapın da torunlarınız kurtulsun.
  • bu başlıkta sorgulayan ve karşılaştırma yapan nesli görüyorum.

(bkz: murat özün)

karşılaştırma videolarını izleyin daha fazla sonuca ulaşırsınız.

nitekim abd de asgari ücreti ve almanya'da ki alım gücünü görünce ne kadar sömürüldüğümüzü düşünün.
  • bizim gibi yatarak çalışmıyorlar oyle mi ?
    senin ben izdirabini sikeyim hemen de nasil gömdü milletini.
    ayıp ayıp
    nerden kapildim bu kanıya nerden biliyorsun ?
    umraniye imese gittin mi hiç uc kuruş maaş 'a adami aksama kadar sikiyorlar, gel taşeron firmalara insanlarimizi nasil hor kullaniyorlar bak.
    plazalarda çalışan insanlari bana ornek verme sakin bilip bilmeden de atma, ki plazada çalışanlar bile en az sanayiide çalışanlar kadar efor sarf ediyor.
    en iyisi sen orada yaşa orada geber birader boşver onlarin atalarinin ürettiği seyleri kullan, siktir et buralari biz yatiyoruz nasil olsa..
  • öğrenciyken çalışıyordum ben orda. yaz tatilinde haftada 7 gün günde 11 saat çalışmışlığım bile var. ha ama karşılığını alıyordum allah için. öğrenci halimle arabam altımda, gözüm hiç birşeyde kalmadan yaşıyordum. orda kalıp sıradan bir iş yapsaydım bugun 5 yıllık iyi bir şirkette mühendis olarak çalıştığım paranın miktarının dolar kadarını kazanırdım. burdaki gibi bir yaşamı da sürdürürdüm. 1 yerine 5 skechers ayakkabı alırdım ama tercih meselesi. ben orda dışlanmaktansa kendi ülkemde sömürülmeyi tercih ettim. ne olursa olsun kendi ülkem diyorum. nereye kadar derim o ayrı bir konu...
  • olay sketchers degil yalniz. abd'de asgari ucret, gsyh olarak muadil ulkelere gore gayet dusuk. ama icinde insan emegi olan hizmet tum bu ulkelerdeki gibi pahali. ve muadil ulkelerdeki gibi bir sosyal net yok, dusunce kimse elinden tutmuyor.

iphone alabilirsin rahatca.

ama hasta olursan sictin. dis cektireceksin sictin. sigortasiz kaza yaparsan sictin. uc ay issiz kaldin sictin. evi sel basarsa sictin . cocuk yaptin liseye universiteye gondereceksen sictin. sictin da sictin.

abd'de yasayan biri olarak soyluyorum, burda yoksulluk cok daha agir ve asgari ucretliler turkiye'den daha cok surunuyor. oyle akrabalik iliskileri vs. de yok dustugunde tutacak.

asgari ucretle calismaya gelmeyin. egitim veya nitelikli is icin gelebiliyorsaniz gelin.

edit: 2 entry asagida "abd'de yasayip abd'den sikayet etmeyin, turkiye'ye bekleriz" denmis. ne diyem mahmut mu diyem? ben asgari ucretle yasamiyorum, kendi hayatim yonunden bir sikinti sikayet yok. burdaki asgari ucretlilere turkiyedekilerden daha cok uzuldugum dogrudur. cok net daha kotu durumdalar.

yurtdisina gidip asgari ucretle niteliksiz islerde isbasi yapmayi goze aldiysaniz yonunuzu kuzey avrupa ulkelerine cevirin.
  • amerika asgari ucret bakimindan da, mavi-yaka calisanin hakketigini kazanmasi bakimindan da bircok gelismis ulkenin gerisinde oldugundan iyi bir referans olmayacagini dusundugum kazanctir.

burada asgari ucretle calisanlar rahat bir hayat yasamiyor. vaktiyle "big mac" index diye bir sacmalik vardi, onun "sketchers" versiyonunu cikarmakla da karsilastirma degismemis oluyor.

hakikaten karsilastirmak isterseniz "cost of living comparison" diye aratin. kira gideri, utilities, ulasim, x, y, z hepsi belirli agirliklarda karsilastirilip ongorulunce biraz daha mantikli bir karsilastirma oluyor.

ornek olarak numbeo'dan bir istanbul san-francisco karsilastirmasi verelim: --- spoiler ---

you would need around 27,958.85tl (7,880.34$) in san francisco, ca to maintain the same standard of life that you can have with 8,300.00tl in ıstanbul (assuming you rent in both cities)
    --- spoiler ---

birebir oranlama dogru olmaz elbette ama tl ile dolar basabas gitmis oluyor bu sekilde. haliyle asgari ucretin $14 oldugu san francisco'da asgari ucretlinin yasam standardi ıstanbul'daki asgari ucretlinin belki bir tik onunde olmus oluyor.

hakikaten agiz sulandiracak bir karsilastirma yapmak istiyorsaniz sosyalist ulkelere falan bakin derim. ya da norvec falan gibi petrol zengini dusuk nufuslu ulkelere bakin.
  • amerika'da türkiye nüfusunun yarısından daha fazla kişinin sokaklarda yaşadığını öğrendiğimiz başlık.evet 45 milyon. abd'de nüfusun %15'i evsizmiş.

abd'de yarım milyon insan 2016'da evsiz kalmış. +80.000 kişi ise kronik olarak evsizmiş. link
  • türkiye'de daha doğrusu istanbul'da 1000 lira kirası olan evin abd karşılığı en az 2500 dolardır.

istanbul, ankara vb. iller hariç 500 liraya gayet güzel evler bulabilirsiniz.

asgari ücret ile çalışan amerika da nah geçinir. türkiye'yi gömeceğim diye abd'yi yalamayın.

al sözlükçülerin yaladığı adam neler anlatıyor. https://www.youtube.com/watch?v=regsf9u54mg

bu da bir diğeri https://www.youtube.com/watch?v=kijylcwzzv8
  • yöresine göre değişir.

okumak yok ahkâm kesmek çok.
hesabın var mı? giriş yap