şükela:  tümü | bugün
  • paris'e seyahati sonrası abd'ye dönmekte olan bir yolcu, uçakta verilen elmayı daha sonra yemek amacıyla çantasına atmış. abd'ye vardığında, ülkeye beraberinde getirdiği yiyecekleri deklare ettiği gümrük formunda elmayı belirtmeyi unutmuş. sonrasında gümrük geçişi sırasında yolcuya ait uçak içi bagajı denetleme amacıyla rastgele seçilmiş ve bulunan elma yüzünden kendisine 500$'lik ceza kesilmiş.

fox31** kanalına konuşan yolcu, gümrük görevlisinin paris'e seyahatinin pahalı olup olmadığını sorduğunu, pahalıydı cevabından sonra görevlinin sana yazacağım 500$'lik cezayla daha da pahalı olacak dediğini belirtmiş. *

kurallar gereği abd'ye getirilen tüm yiyecekler deklare edilmeli ve denetimden geçmeliymiş. aksi halde cezası 1000$'a kadar çıkabiliyormuş.
    kadın yolcu delta airlines'i yolcularını uyarmamakla suçluyor ve cezaya itiraz edeceğini belirtiyor.

ilgili haber
  • afedersiniz de bu kadar kuralcılık gerzekliktir.

uçakta verilen 1 adet elma bu. sanki uranyum kaçırdı.
  • + yolculuk nasıldı?
    - pahalıydı!
    + deklarene baktım eksik var. artık daha da pahalı hale gelecek (röpteşambırı ve elindeki viskisiyle oturan kötü adam bile yapmaz lan bunu)!

bir daha gümrükçü yolculuk nasıldı diye soran olursa cevap vereni siksinler.
  • yaş meyve, et ürünü, tohum vs. sokamazsın, ticari miktarda değil de yolcu yanında gelecek ölçüde mamul gıda, kuru bakliyat, cam kavanozda reçel, çikolata vs olur. en doğrusu bu yazdıklarıma da güvenmeyip, emin değilsen, ne varsa deklare etmek. ben ettim, kurutulmuş meyve falan var dedim. gümrük memuru bavulu açtırmadı bile, sorun yok dedi, orda xrayden geçirdi devam ettim. adam yaş meyve ile zararlı böcek falan girer, salgın olur tarım alanlarında, et ürünüyle hastalık geçer diyor önlem alıyor. deklare edersen ve izin dışı ise onu çıkarttırır içeri sokmaz ama ceza da almazsın. ama anladığım, senin bavulunu kırk yılda bir kontrol edeceği tutar, kadarıyla girmesinde mahzur olmayan gıda durumunda bile deklare etmediğin (ters memur, ters zaman, ters imaj denk gelir) için ceza alabilirsin.
    bu arada yolculuk bagajında birçok gıda da deklare etmezsen yüzde doksan dokuz kontrol edilmediğin için geçer. ama bir elma için 2000 tl ceza ödeme durumunda yüzde bir ihtimal bile alınmaması gereken, yüksek bir risk miktarı demek.

https://help.cbp.gov/…nto-the-u.s.-for-personal-use
  • amerikaya her gittigimde 10 kilo sucuk 5 kilo pastirma sokan beni hayretler icine du$urmemi$tir,,, lakin sebze ve meyve sokmam cok pinpirikliler.. havaalanini siktir et,ba$ka eyaletten kaliforniaya kara yoluyla geliyorsaniz sinirda sizi durdurup (uzak eyelet plakasiysa ) arabada sebze meyve var mi diye sorarlar... halk dilinde bu check pointlere "bug station " derler....
  • tanrı'nın bir elma için adem ve havva'ya kestiği ceza ile kıyaslarsak, cüzi denilebilecek bir rakamdır.
  • kanada'dan abd'e geçerken bile 1 sandwich'in hesabının yapıldığı düşünülürse, avrupa'dan gelenlere muhtemelen daha sıkı bir kontrol vardır.

kanada'dan amerika'ya kendi uçağınla geçsen bile adamların kuralları çok katı. havalimanına indin ve görevli gelmedi. ayağını uçaktan çıkartamazsın. yere falan zaten basamazsın. literal olarak toprağa dokunamazsın ya da kimseyle konuşamazsın. baya uçağın içinde bekleyeceksin 15-30 dakika. sonra bildiğiniz prosedür, neden geldin ne zaman döneceksin, yiyecek/para getirdin mi falan filan...
  • bir arkadaşımın başına da avusturalyaya giderken gelmişti aynısı. annesi ucakta yemediği portakalı çantaya indiregandi yapmış sonra gümrükten geçerken ötmüş tabi kadının ingilizcesi yok tabi ay benim portakalım bilmemne sonra arkadasım portakalı çöpe atarak halletmişti. meğersem avusturalyaya dışardan tohum bile getimek yasak çünkü oranın bitki örtüsünü bozmamaya çalışıyorlar. vay be