şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paris'e seyahati sonrası abd'ye dönmekte olan bir yolcu, uçakta verilen elmayı daha sonra yemek amacıyla çantasına atmış. abd'ye vardığında, ülkeye beraberinde getirdiği yiyecekleri deklare ettiği gümrük formunda elmayı belirtmeyi unutmuş. sonrasında gümrük geçişi sırasında yolcuya ait uçak içi bagajı denetleme amacıyla rastgele seçilmiş ve bulunan elma yüzünden kendisine 500$'lik ceza kesilmiş.

  fox31** kanalına konuşan yolcu, gümrük görevlisinin paris'e seyahatinin pahalı olup olmadığını sorduğunu, pahalıydı cevabından sonra görevlinin sana yazacağım 500$'lik cezayla daha da pahalı olacak dediğini belirtmiş. *

  kurallar gereği abd'ye getirilen tüm yiyecekler deklare edilmeli ve denetimden geçmeliymiş. aksi halde cezası 1000$'a kadar çıkabiliyormuş.
  kadın yolcu delta airlines'i yolcularını uyarmamakla suçluyor ve cezaya itiraz edeceğini belirtiyor.

  ilgili haber
 • afedersiniz de bu kadar kuralcılık gerzekliktir.

  uçakta verilen 1 adet elma bu. sanki uranyum kaçırdı.
 • + yolculuk nasıldı?
  - pahalıydı!
  + deklarene baktım eksik var. artık daha da pahalı hale gelecek (röpteşambırı ve elindeki viskisiyle oturan kötü adam bile yapmaz lan bunu)!

  bir daha gümrükçü yolculuk nasıldı diye soran olursa cevap vereni siksinler.
 • yaş meyve, et ürünü, tohum vs. sokamazsın, ticari miktarda değil de yolcu yanında gelecek ölçüde mamul gıda, kuru bakliyat, cam kavanozda reçel, çikolata vs olur. en doğrusu bu yazdıklarıma da güvenmeyip, emin değilsen, ne varsa deklare etmek. ben ettim, kurutulmuş meyve falan var dedim. gümrük memuru bavulu açtırmadı bile, sorun yok dedi, orda xrayden geçirdi devam ettim. adam yaş meyve ile zararlı böcek falan girer, salgın olur tarım alanlarında, et ürünüyle hastalık geçer diyor önlem alıyor. deklare edersen ve izin dışı ise onu çıkarttırır içeri sokmaz ama ceza da almazsın. ama anladığım, senin bavulunu kırk yılda bir kontrol edeceği tutar, kadarıyla girmesinde mahzur olmayan gıda durumunda bile deklare etmediğin (ters memur, ters zaman, ters imaj denk gelir) için ceza alabilirsin.
  bu arada yolculuk bagajında birçok gıda da deklare etmezsen yüzde doksan dokuz kontrol edilmediğin için geçer. ama bir elma için 2000 tl ceza ödeme durumunda yüzde bir ihtimal bile alınmaması gereken, yüksek bir risk miktarı demek.

  https://help.cbp.gov/…nto-the-u.s.-for-personal-use
 • amerikaya her gittigimde 10 kilo sucuk 5 kilo pastirma sokan beni hayretler icine du$urmemi$tir,,, lakin sebze ve meyve sokmam cok pinpirikliler.. havaalanini siktir et,ba$ka eyaletten kaliforniaya kara yoluyla geliyorsaniz sinirda sizi durdurup (uzak eyelet plakasiysa ) arabada sebze meyve var mi diye sorarlar... halk dilinde bu check pointlere "bug station " derler....
 • tanrı'nın bir elma için adem ve havva'ya kestiği ceza ile kıyaslarsak, cüzi denilebilecek bir rakamdır.
 • bir arkadaşımın başına da avusturalyaya giderken gelmişti aynısı. annesi ucakta yemediği portakalı çantaya indiregandi yapmış sonra gümrükten geçerken ötmüş tabi kadının ingilizcesi yok tabi ay benim portakalım bilmemne sonra arkadasım portakalı çöpe atarak halletmişti. meğersem avusturalyaya dışardan tohum bile getimek yasak çünkü oranın bitki örtüsünü bozmamaya çalışıyorlar. vay be
 • 1 elma için kuralların çiğnenebileceğini düşünmenin sonu "anayasa mahkemesinin kararına saygı duymuyorum" diyen yöneticilere sahip olmaktır. dolayısıyla kuralcılığın hiçbir seviyesi gerzeklik değil, kuralcılığı gerzeklik olarak görmenin kendisi gerzekliktir.

  "1 elmadan ne olacak?"

  1 elmadan bir şey olmaz ama kaç elmadan bir şey olur peki? bu kuralları koyan insanlar oturup bunu mu hesaplayacak? her bir gıda maddesi için tek tek? kuralları uygulayan ve uymakla yükümlü olan insanlar bu miktarları mı araştıracak, öğrenecek?

  "bu kadar basit bir şey için görevliler inisiyatif kullansın"

  bu sınır, bir görevli için 3, diğeri için 7, bir başkası için 10 elma olacak. 4 elmayla ceza yiyen adam, 10 elma ile ceza yemeyen adama bakıp isyan etmeyecek mi?