şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd'de yardımcı doçent olan evren çelik wiltse'nin konu üzerine olan tweetleri:
  link

  1) abd'de yard.doc. olarak çalışıyorum.
  5 yıl çalıştıktan sonra üniversitenize doçentlik için başvuruyorsunuz.
  bölüm-fakülte-üniv. komiteleri ayrı ayrı dosyanızı inceliyor.
  farklı üniv.lerden 4-6 hakeme dosya gidiyor, görüş alınıyor. kriterler belli. doçentlik süreci yaklaşık 1 yıl.
  2)istisnai durumlarda, başka bir üniv. de 3-5 yıl çalışıp geldiyseniz, veya çok fazla sayıda ya da prestijli yayınlarınız varsa, 6. yılı beklemeden doçentlik başvurusu yapılabiliyor. ama istisna, yaygın uygulama değil.
  3)doktora tezi, alanınıza orijinal katkıda bulunan bir eser üretebilmek. başkalarını yazdıklarını hasbelkader harmanlayıp ortaya sürmek değil.
  keza doçentlik, alanınızdaki birikimi gösteren, diğer uzmanların da değer (ve referans) verdiği, bilime somut katkısı olan eserlerle mümkün
  4)doçentlik sonrası profesörlük için de bizde 5 yıl bekleyiş 6. yıl başvurabiliyorsunuz. yani dr olduktan sonra abd de istisnai durumlar yoksa 12 yıl sonra prof. derecesi elde ediliyor.
  prof. dosyası için eski yayınlar sayılmıyor, sadece doç. olduktan sonraki yayınlara bakıyorlar.
  5)prof. kriterleri çok daha ağır. alandaki etkinize, eserlerinizin kalitesine ve miktarına bakılıyor. araştırma,fon bulma potansiyeliniz çok önemli.
  sene beklemenin askerlik rütbesi ile ilgisi yok. çok başarılıysan, milyonlarca $lık araştırma fonları yönetiyorsan, 3 yılda prof ol.

  yorum tweetleri:
  6)tr'de evrensel akademik kriterlerde yayın yapabilen indeksli dergi sayısı bile çok az. 3-5 yılda dil bilmeden gözünü profesörlüğe dikmiş bu kifayetsiz muhteris güruhlar nerede yayın yapıp hangi kriterle yükselecek?
  "dayımgilin fakülte dergisi"yle olmuyor bu işler...
  7) alanınız ne olursa olsun, farklı bir dil bilmeyen hoca eksiktir, kifayetsizdir. çünkü çeviri eserler hem çok az, hem gecikmeli. düşünün, hukuk hocasısınız, ama aıhm kararlarını okuyamıyorsunuz!
  kimya hocasısınız, yabancı dilde hiçbir yayını okuyamıyorsunuz...
 • yazili bir kriteri yoktur zira abd'de yok gibi sacma bir kurum yoktur. her universitenin kendi kriteri vardir ama uc assagi bes yukari yapilan yayindan cok universiteye kazandirilan paraya bakilir. gecirilen senesi de pek onemli degildir, parlayan yildizsaniz universite sizi elinde tutmak icin elinden geleni yapacagindan yardimci docentligi sak diye pas gecip size kadro/tenure verip docent yapar, iki sene sonra profesor de yapabilir. boyle turkler de mevcut, mesela ucla'de aydogan ozcan var. 2007 yrd doc, 2011 doc, 2013 full prof.

  ancak boyle bir tip degilseniz cogu yerde su kural isler. ilk ise giriste kadrosuz/tenure-track yardimci docent olursunuz, 5 yilin sonunda dosyanizi hazirlarsiniz genellikle 10-12 hakemden referans alirsiniz, bunlarin yarisini siz onerirsiniz, diger yarisini da bolum baskani onerir. alinan referanslardan sonra degerlendirme olur, hersey yolunda giderse takip eden 1 sene icinde docent olursunuz ve kadronuz/tenure verilir. bu referans olayi yuzunden yrd doc'larin networking yapmasi cok onemlidir. konferanslarda komite isleri yapin, dergilerde associate editor olmaya calisin, insanlar sizin isminizi bilsinler. kafayi gomup sadece arastirmalariniza odaklanirsaniz is tenure degerlendirmesine geldiginde referans alacak adam bulamayabilirsiniz.

  once yazdigim gibi yayin cok oncelikli degildir, onemli olan arastirma fonlarindan para geliyor mu gelmiyor mu. aslinda bu da yumurta/tavuk hikayesi gibidir ya. iyi yayin cikarsa iyi fon gelir, iyi fon gelirse yayin yaptiracak kaliteli ogrenci bulunur. milyon dolarlik fonlariniz varsa hicbir okul size tenure vermemezlik yapmaz. ama tenure degerlendirmesine giriyorsunuz ve eldeki fonlar sizi en fazla iki sene daha goturecek durumda. is boyleyse onceki cikan iyi yayinlara ragmen durumunuz risklidir. size bir sene uzatma verebilirler, onda da isler hala duzelmezse universite ile ilisiginiz kesilir, yeni is aramaya baslarsiniz. bu fonlar konusunda da hemen her okulun aradigi ilk fon yrd. doclara verilen nsf kariyer oduludur. bu onkosuldur ama yeterli degildir. bunu alamazsaniz isiniz zor.

  doc'luktan profesorluge geciste yayin/paraya bakar. genelde araya bir 5-6 yil daha girer. full prof oldunuz, tenure de var. artik turkiye'deki cogu profesorun yaptigi gibi yatma vaktidir diyemezsiniz. para bulmaya devam. bulamazsaniz maas zammi alamazsiniz, size tahsis edilen labarotuvarlar elinizden alinir, 101/102 kodlu dersleri size verdirtmeye baslarlar, yeni bina yapilacaksa orda size ofis vermezler, vs vs. burda bir istisna yoneticilige devam edenler icin var, bolum baskani, dekan, provost gibi pozisyonlara gecis yapiyorsaniz, artik para bulmakdan cok okula iyi hocalar kazandirabiliyor musunuz, bagislar artiyor mu, departmanin/okulun siralamalarda yeri nasil, bunlara bakilir.