şükela:  tümü | bugün
 • abd'de gösteri uçağı pilotu thom richard reno ulusal şampiyonası hava yarışları için kalkışa hazırlanırken yaklaşan uçaklardan birinin kanadının kendi uçağına çarpması ile kafasını kucağına almaktan kurtarması.
 • defalarca izlediğim video. üç sıra halinde uçaklar havalanıyor ve ortadaki de kendi izini takip ediyor yani yolundan çıkmıyor. bu durumda duran ve kendine çarpılan uçağın bulunduğu pozisyon mu yanlış yoksa başka bir planlama hatası mı var anlayamadım.
 • koskoca pistte bir başka uçağın dibinden geçmeye çalışan acemi pilotun neden olduğu olaydır.

  bu olayı gördükten sonra gel de türkiyede araç kullan. bunlar bile böyle basit hatalar yüzünden ölümden dönüyorsa, biz hiç trafiğe çıkmayalım.
 • ilk işi ''-is he okay ?" diyerek kendini az önce ölümün eşiğine getiren kişinin sağlığını düşünmek olan pilottur.kalp temizliği,verilmiş sakada artık ne derseniz diyin şans bazen güzel insanlara da gülüyor.
 • ben videodaki adamin kendisine "iyi misin?" diye sorulduktan sonra, "nerden lan bana carpan o.. cocugu, yakalarsam ebesine atlicam, lisansi kasaptan mi almis" diye atarlanmasini beklerken, "o nasil? iyi mi?" diye sormasi kendimden utanmama sebebiyet vermistir. insanlik cidden sinif atlamistir. bu bir hollywood seti degil, gercek yasamdan bir kesittir.
 • o değil de gelen uçağın kanadı kokpite çarpıyorsa kendi kanadı yok mu bu uçağın, o da diğer uçağa çarpmıyor mu?
 • abd'nin güçlü olmasının sebebi nin bir kez daha insan kalitesi olduğunu görebiliriz.
  (bkz: #62467622)

  aslında sistemle daha çok ilgili. bakın kare kare inceleyin olayı:
  tom'un arkadaşı pistte özel işaret neyse onu yaparak koşmaya başlıyor.
  hemen siren sesi duyuluyor saniyesinde.
  "tom! you ok?" derken kaygılı ama panik halinde değil.
  itfaiyeciyle olan dialog:
  i: good?
  tom: is he ok?
  i: how about you?
  tom: hurt my hand

  çünkü itfaiyecinin herkesin iyi olduğundan emin olması lazım en önce. adam tabiiki öteki pilotu soruyor. itfaiyenin ısrarlı sorusuna "elim azcık açıyor" diyor.
  neyin hatalı olduğunu araştıracak, küfredecek, kavga edecek durum yok ortada. nasıl olsa bu küçük kazayı bile faa en ince ayrıntılarına kadar araştıracak, sayfalarca rapor yazacak, ve cezası olanın biletini kesecek.

  işte sistem, işte insan.

  çalışmayan sistem ve kurumlar insanları arabalarında levye taşımak zorunda bırakıyor. farkı bu.
 • ucuz atlatmis kazayi, gecmis olsun.

  iyi kalpli, kaliteli vb. yorumlara katilmiyorum.
  bunu yazanlarin sinirli avrupali, amerikali konusunda tecrübeli oldugunu düsünmüyorum. bizler gibi tepkilerini aninda göstermezler kötülemek istemem ama tarzlarinin tam karsiligi olan baska bir kelime olmadigi icin böyle ifade edecegim, daha sinsilerdir bu konuda. susar, gülümser, sizin sagliginizi sorarlar, iclerinden gecen bu degildir oysa, zamanla anlarsiniz.

  bunlari da uydurmuyorum, tecrübe konusuyor.