şükela:  tümü | bugün
 • geç kalınmış adalettir.

  kolomb insanların topraklarını işgal edip, yakıp yıkıp öldürüp, kalanları topraklarından sürüp; sonra da sanki uzayda yeni bir gezegen bulmuş gibi amerika'nın keşfedeni diye adını tarihe not düşürmüş, bir cani idi.

  ruhuna el-mastika
 • ay ne güzel haber bu ya resmen günüm güzelleşti. darısı bütün yağmacı, işgalci, köle tüccarı orospu çocuklarının heykellerin başına :)
 • ulan amerika yaşattığını yaşamadan bitmeyeceksin.aklıma direk saddam hüseyin’in heykelinin yıkıldığı sahne geldi
 • sanılanın aksine abd' de kötüye giden bir şey yok. yapılması gerekenler yapılmayınca protestolarla insanlar değişimi zorluyor. kırılgan bir devlet yapısında bu tip şeyler bastırılmaya çalışılır. ama amerika' da olacak olan kurumların kendini yenilemesi olacaktır.

  bundan sonra kristof columb' un kaşifliği değil sömürgeciliği ön plana çıkarılacak heykel meykel kalmayacak belediye başkanları heykellerin yerine yerli halklar için anıt dikecek vs.

  buradaki yorumlar ayrı bir acaip. terörist diyen bile var. bu kadar mı içselleştirdiniz faşizmi?

  edit: açıklama eklemiş kendince: "rönesansı yaşamış bir toplumun, bronz çağa geçmek üzere olan yerlilere karşı dominasyon kurması, onları egemenliği altına alması kaçınılmaz bir sonuçtur."

  şu anda olan da daha ileri olan bir toplumun dominasyon kurması. o yüzden daha ilkel ideolojilerin heykelleri yıkılıyor. kaçınılmaz sonuç.
 • bir benzer olay ingiltere'nin bristol kentinde yaşandı. gösteride 17. yüzyılda köle ticareti yapan edward colston'un heykeli göstericiler tarafından yıkılıp, nehre atıldı. görüntüleri buradan izleyebilirsiniz isterseniz.
 • ırkçılığın ve sömürgeciliğin en önemli sembollerinden biri olan kolomb'un heykellerinden birinin göle atilmasi diğerinin ise basının kopartilmasi hadisesi. bu öfke güzel, bu öfke iyi.
 • bu görüntüleri en çok atatürk düşmanı solcular paylaşıp övüyor. türkiye'de de aynısı(?) olsun diye temenni ediyorlar. gözlerinde colomb ile atatürk aynıdır. nihayetinde sevr'i yırtarak kürdistan'ı kurdurtmadı atatürk.
  buradan o solculara sesleniyorum.
  (bkz: kudurun lan)

  başka ülkelerin emperyalizm mücadelesini ballandıra ballandıra övüp başka ülkelerin kurucusunu lider benimseyip kendi ülkenizin emperyalizm mücadelesine ve kurucusuna düşmansınız. gerizekalılık budur. işçi partisi'nin lideri 19 mayıs'ı kutladı diye linç ediyorlardı en son. köpek sürüleri sizi.

  edit: biraz aradım taradım bahsettiğim parti işçi değil sol parti imiş. işçi partisi olarak aklımda kalmış. tweeti de atayım:
  https://twitter.com/…tas/status/1262669198976856064

  tekrar söylüyorum: kudurun

  bu arada bu tip solcuların çoğu tarih özürlüsü. mustafa suphi'yi hala atatürk öldürttü sanıyorlar akdaskjjdf.
  bir de şey vardı şu halkların kardeşliğini savunan solcular geçen bir paylaşımında lazların asimile olmadan önce rum olduğunu iddia etmişlerdi. lazlar=karadenizliler sanan çok bilgili ve üstün sol(!)

  ayrıca bu konu hakkında bir görüşümü de paylaşmak isterim. 19 mayıs'ın sosyalizm ile alakası olmadığını iddia emek saçmalık bence. 19 mayıs'ta ne türkiye vardı ne de cumhuriyet. 19 mayıs emperyalizme karşı savaşın başlatıldığı gündür. yani rejimle alakası yoktur. ilk önce emperyalizme karşı savaşırsın sonra devrimini gerçekleştirirsin. türkiye'de devrimin simgesi olan günler 23 nisan ve 29 ekim'dir. bu yönden sosyalist birinin 19 mayıs'ı kutlaması çelişkili değildir. çünkü dediğim gibi 19 mayıs emperyalizme karşı savaşın başlatıldığı günün simgesidir.
 • italyan mafyasını sokaklara çekecek olay.

  kolomb italyan asıllı amerikalılar için fatih sultan mehmet gibi bir adamdır.
 • protestocuların gerçekleştirdiği olay.

  richmond, virginia'da yıkılıp, ateşe verilmesinin ardından, boston'da benzer akıbete uğramış. minnesota'nın başkenti st.paul'da da heykel yıkılmış. new york'da protestocular heykelin yıkılması için çağrıda bulunuyormuş.

  bu da boston'daki heykelin son hali.
 • kaynaklar için fonlanmış, bu uğurda kıtadaki yerlilerin çoğunluğunun katline sebep olmuş bir katilin neden heykeli dikilir ki?!

  süper olay.