şükela:  tümü | bugün
 • s-400 alınması halinde caatsa yaptırımlarının uygulanacağının belirtildiği mektup, sanırım resmi olarak ilk niteliği taşıyor bu belge. sonumuz hayrolsun.

  edit1/mektubun abd savunma bakan vekili patrick shanahan tarafından gönderildiği teyit edildi.
  şimdilik f35 eğitimi içi abd'de bulunan askeri personelin ülkeyi terketmesi, ileriki eğitimlere katılamayacağı, f35 bilgilendirme toplantılarına katılmayacağı, uçağın parçaları için türk kaynaklarının kullanılmayacağı belirtiliyor.

  edit2/ caatsa yaptırımları nedir diye soran olmuş, abd nin hasımlarına karşı uyguladığı yasa. (bkz: caatsa) bizi ilgilendiren 12 maddelik bir paketten bahsediliyor trump bunların içinden beşini seçecek, maddeler mal hizmet teknoloji gibi bir çok şeye kısıtlama getirecek tabi en önemlisi de dolar işlemlerinin yasaklanması. tek kelimeyle sıçarız. hatirlarsiniz reza sarraf (bkz: çikinova) yöntemiyle ile irana ambargoyu delmek için ülkemize gelmiş bakandan polise önüne yatırmıştı biz de başka ülkelerde önümüze yatacak adam arayacak duruma düşeriz.

  edit3: vatandaş ciddi ciddi "bu tehdit mektubu değil gayette iyi bir dille yazılmış" demiş.ne diyecekti "çıkışta bekliyorum oğlum mu ?" . (bkz: johnson mektubu)

  mektup

  independent türkçe
 • niye hulusi'ye gönderildiğini anlamadığım mektup. onun tek başına bir hükmü de, bu konuda alacağı bir inisiyatifi de olamaz. akp genel başkanına gönderecektiniz.
 • (bkz: güzel ama ingilicçe)
  son tarih ne zaman anlaşılamayan mektuptur.
 • aşağıda pek çoğunu çevirdiğim mektup

  s400 alınması kararından vazgeçilmediği sürece f-35'in türkiye'ye teslimi yapılmayacak demiş. s400'den vazgeçerseniz f35 veririz demeye getirmiş. telefonda konuştuk ama bir de yazılı gönderelim demiş.

  s400 konusu netleşene kadar, yeni f-35 eğitim programı olmayacak. türkiye'nin f-35 programıyla ilgili yer aldığınız aktiviteleri durdurduk, 12 haziran'daki toplantı ve programın yönetimi ile ilgili dokümantasyonda türkiye olmadan yürüyecek diyor.

  bunlar caatsa'nın dışındaki aksiyonlarımızdır. s400 alınmasına karar verilirse kongrede türkiye'ye caatsa yaptırımları uygulanması konusunda çok ciddi bir kararlılık var.

  bunun dışında s-400 almanız türkiye'nin nato ve abd ile ilişkisini geliştirme ve işbirliğini sürdürme yeteneğini zorlaştırır, türkiye'yi stratejik ve ekonomik olarak rusya'ya bağımlı hale getirir, türkiye'nin oldukça nitelikli savunma sanayisinin ve ekonomik gelişim hedeflerinin altını oyar deniliyor.

  bu yolu takip etmek iş gücü kaybı, kişi başına düşen milli gelir ve uluslararası ticarette kayıplara yol açar.

  başkan trump'ın ikili ticarette 20 milyar dolardan 75 milyar dolara çıkma sözünün de caatsa yaptırımları varken gerçekleşmesi oldukça zor olacaktır deniyor.

  bu konuyu umarım karşılıklı saygı çerçevesinde halledebiliriz, derin güvenlik işbirliğimizi koruruz. cevabınızı bekliyorum , devam eden görüşmelerimiz neticesinde rotamızı çizeceğiz deniyor.
 • abd'nin hulusi akar'a tehditi degil, abd'nin turkiye cumhuriyetine ya benimsin ya da kara topragin diyerek cektigi resttir. bu restin gerceklesmesi turkiye icin cok kotu sonuclara gebe.

  turkiyenin yapabilecegi iki opsiyonu var.

  1-) abd'ye reste devam edip gokten demokrasi yagmasina kadar giden kanli ve pahali bir surec
  2-) 2.5 - 3 milyar dolarin ustune su icip ruslarla papaz olmak.

  turkiyenin kendi hava savunma ihtiyacini gidermek istemesindeki hakliliginin ne yazik ki uluslararasi hukukta hic bir onemi yok. uluslararasi hukuk guclu gucsuzu ezer temelinde gidiyor. abd, rusya, turkiye uclusundeki en gucsuz ulke biziz ve diger iki ulkeye artistlik yapacak durumda da degiliz.

  daha casus bir papazi elinde tutamayan, gotum gotum geri gonderen hirsizlar bu s400 meselesinde ne yapacaklar hep birlikte gorecegiz.

  umarim ulkem buyuk badireler yasamadan su andaki boktan durumu asariz.

  ------------------

  sıcak gündem s-400 | prof. dr. ahmet kasım han, arda mevlütoğlu, s-400 son durum
  https://www.youtube.com/watch?v=5mudwi5b9ca
 • iki ucu boklu değnek. olay sadece ruslarla aranın bozulması değil. esas olay şu,

  bu konu atlatılsa bile amerika her işine gelmeyen olayda ekonomik yaptırımla tehdit edip her istediğini alabilir. keşke ekonomi sağlam olsaydı da inadına alsaydık s400leri eminim amerikanın patriotundan fiyat performans olarak çok daha iyidir.

  şu durumda s400leri bu hükümetin türkiyeye getirmesi çok zor olacak, getirmezse ruslarla anlaştı diyelim amerika gene kafasına uymayan başka bir konuda böyle tehdit edebilir. bu işin sonu yok.

  atatürkün fakir ama saygı duyulan kimseye boyun eğmeyen türkiyesinden, böyle her yıl düzenli olarak yabancılara rezil olduğumuz 3. dünya ülkesine döndük. yurtdışında türk pasaportuna potansiyel suçlu gözüyle bakılıyor. bunu türkiyeden kafasını çıkarmayan koyunlar anlamaz.

  + zaten eknomisi batık ülkenin suriyelileri hala tutması...

  neresinden bakarsan bak bu hükümetin çok yanlış eylemleri çıkıyor. hiç ettiniz türkiyeyi hiç...

  amerikanın bu baskısının arkasında ise küresel silah şirketinin(lerinin) lobisi var, caatsa için de onlar baskı yapıyor bence. milyar dolarlar dönüyor sonuçta, neden onların cebine gireceğine rakipleri rusyanın cebine girsin, türk halkını mı düşünecek adamlar zaten silah satarak kandan para kazanıyor, hatta türkiyede iç savaş çıksa çok daha karlı olabilirdi onlar için.
 • abd'nin yolladığı belge ekşicilerin eline düşecek?

  serin hikaye reyizler, daha dizilerin linklerini bulamayan tayfa top secret konuşmalara ulaşacak...

  bence yalan olan mektuptur.
 • abd'ye cevabını hemen vereceğimiz mektup:
  "ya abd, güzel kardeşim abd, sen bize fazla zoom yaptın galiba. o google earth'de baktığın ölçek 10m falan değil ha, iyi bak. 10 inç o. ufak bişeye bakıyorsun yani. baktığın şey füze bataryası falan değil ki, buz kalıbı o. bildiğin buz için kalıp işte... sibirya'dan buz getirtiyoruz da biz..."