şükela:  tümü | bugün
 • su ve el kelimelerinin birleşimi bi kelime. suel... ne demekse...
 • (bkz: ab) (bkz: dest)
 • (bkz: asbest)
 • bir de diyanet isleri baskanligi'nin resmi web sitesi olan http://www.diyanet.gov.tr/ adresinden aldigimiz, adim adim abdest alma rehberine bakalim;

  1) önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "niyet ettim allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. ve "eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

  2) eller bileklere kadar üç kere yıkanır. parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

  3) sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

  4) sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

  5) sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

  6) alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

  7) sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  8) sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  9) eller yeni bir su ile ıslatılır. sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

  10) eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

  11) elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir. 12) sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  13) sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  abdest bitince ayakta ve kıbleye karşı "kelime-i şehadet" okunur.
 • insan vucudunun atiklari icin kullanilan tanim..
  (bkz: buyuk abdest)
  (bkz: kucuk abdest)
 • kısaca komple vucut temizliği için kullanılan terim, ancak günümüzde temiz olmak için illa belli bir şekilde yapılması gerektiği iddia ediliyor. abdest'in ulaştığı bölgeler bir şekilde su ile temizlendikten sonra (bildiğimiz banyo en basitinden) öyle "üç defa şunu yap, beş defa bunu yap, iki de arapça cümle mırıldan" gibi şeylere gerek yok.
 • abdestin faydaları diye bahsedilen mevzular aslen temizliğin faydalarıdır. eğer bir insan temizliğini sırf allah öyle emretmiş diye yapıyorsa hiç yapmasındır.
  aynı durum namaz'ın faydaları için de geçerlidir. düzenli spor yapmak namaz kılmaktan daha fazla yarar sağlayacaktır bünyeye. orucun* faydaları ise külliyen yalandır, oruç tutmak mideyi dinlendirmez aksine düzensiz yemekten dolayı sindirim sistemini yorar.